Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Hokej: Oslava slovenského hokeja sa v Ottawe tešila veľkej pozornosti

TASR|19. jan 2001 o 08:23

Ottawa 18. januára (TASR) - Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc a tri hviezdy NHL Peter Bondra, Marián Hossa a Richard Zedník boli ústrednými postavami podujatia, ktoré v stredu zorganizovalo slovenské veľvyslanectvo v Ottawe. Stretnutie s

názvom "Sedemdesiat rokov slovenského hokeja" prilákalo na veľvyslanectvo päť televíznych staníc, vrátane tých najsledovanejších CTV, CBC a TVA, ako aj ďalších približne tucet novinárov.

Medzi významnými hosťami nechýbal generálny manažér hokejového tímu Ottawa Senators Marchal Johnston a veľvyslanci takmer všetkých významných hokejových krajín. Témou bol samozrejme hokej, slovenský i kanadský a často i prekvapujúce historické križovatky Kanady a Slovenska v tomto športe. Kanaďania majú napríklad ešte v čerstvej pamäti bronzové vystúpenie našich juniorov v kanadskom Winnipegu v roku 1999, kde Slováci zažiarili práve pod taktovkou trénera Filca.

Spomínali sa často aj mená počnúc Vladimírom Dzurillom, Stanom Mikitom a Václavom Nedomanským, cez legendárne trio bratov Šťastných, až po súčasnú hviezdu ottawských senátorov Mariána Hossu. V prebiehajúcej sezóne je práve Hossa najúspešnejším strelcom a najproduktívnejším hráčom Ottawy a novinári oceňujú nielen jeho herné schopnosti, ale aj príjemné a skromné vystupovanie. Hossa oslávil pred pár dňami svoje dvadsiatedruhé narodeniny a pri tejto príležitosti prevzal na záver podujatia z rúk slovenského veľvyslanca Miroslava Mikolášika cenu za vynikajúcu prezentáciu Slovenska v Kanade. Ku gratulantom sa pripojili aj Bondra so Zedníkom, ktorí mu zaželali veľa gólov s výnimkou štvrtkového zápasu, keď nastúpili Slováci proti sebe v zápase Ottawa - Washington. Stretnutie vysielala v priamom prenose televízna stanica CTV a v jeho priebehu bol na centrálnej obrazovke ottawského štadióna odvysielaný šot z podujatia na veľvyslanectve. Pozitívna správa o slovenskom hokeji sa tak dostala i k tisícom kanadských a amerických televíznych divákov.