Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Hokej nostalgicky pripomenul svoje počiatky

Sportnet|25. nov 2003 o 00:00

Prvý zápas NHL pod holým nebom zaplnil v sobotu futbalový štadión v Edmontone, v televízii mal vysokú sledovanosť a medzi hráčmi, predstaviteľmi ligy a fanúšikmi si získal veľké sympatie.


Hokejoví fanúšikovia zaplnili Commonwealth Stadium na podujatí Hockey Heritage Classic.Napriek arktickej zime sa ich zišlo takmer 60 000. Na klzisku odohrali zápas legiend Edmonton - Montreal, po ňom nasledovalo ligové stretnutie tých istých mužstiev. FOTO - REUTERS

Prvý zápas NHL pod holým nebom zaplnil v sobotu futbalový štadión v Edmontone, v televízii mal vysokú sledovanosť a medzi hráčmi, predstaviteľmi ligy a fanúšikmi si získal veľké sympatie.

Po stretnutí Edmonton - Montreal (3:4) a exhibícii veteránov odchádzalo z Commonwealth Stadium spokojných takmer šesťdesiattisíc ľudí. Médiá venovali šesťhodinovému predstaveniu s ústredným motívom hokeja za účasti legiend pozornosť porovnateľnú len finálovej sérii Stanley Cupu.

Nostalgické spomienky pripomenuli staršej generácii jej začiatky a detské časy pri hrách na zamrznutých rybníkoch a jazerách.

„Takto sme začínali s hokejom. Vzali sme lopatu a ľad sme si museli najskôr vyčistiť," vysvetľuje Mark Messier. Svet obletela snímka, na ktorej upravuje ľadovú plochu pred stretnutím legiend tradičným spôsobom - s lopatou v ruke. „Mám pocit, že to je ten správny smer, akým sa celé podujatie malo uberať. Bolo to o návrate k počiatkom hokeja - odkiaľ hra je a akou by mala byť. Ak by som tu chýbal, nikdy by som si to neodpustil," dodáva 42-ročný veterán.

Tí, čo boli súčasťou predstavenia, či už ako hráči, organizátori, alebo radoví diváci, označili atmosféru za nezabudnuteľnú. „Bolo to magické," hovorí Wayne Gretzky, najvýraznejšia postava NHL všetkých čias. „Bolo mi cťou byť súčasťou histórie. Výsledok zápasu, ktorý sme tu odohrali, nie je v tomto momente dôležitý", povedal brankár Montrealu Jose Theodore.

V arktickej zime pri mínus 19 stupňov Celzia sa fanúšikovia a hráči museli na chlad riadne pripraviť. Do hľadiska prišli v teplom oblečení, so spacími vakmi, niekoľkými vrstvami ponožiek. „Bolo to úžasné. Také niečo sa stane raz za život," tvrdí Janelle Connová z Beaumontu. Proti chladu sa veľmi dobre zabezpečila. „Mala som vyhrievané ponožky, dve vrstvy teplej spodnej bielizne. Potom som si dala rifle, rolák, lyžiarsku bundu a navliekla som sa do spacieho vaku. Bolo mi teplučko," usmievala sa. Dan Dwier, ktorý pracoval na stavbe klziska, tvrdí, že základ úspechu v boji proti chladu je špeciálna látka gore-tex. „Mám z nej skoro všetky časti odevu, aj ponožky."

Hokejisti to mali o niečo ťažšie. Pod výstroj si navliekli tiež po jednej vrstve teplej bielizne. Pod mohutné hokejové rukavice sa museli zmestiť ešte jedny vlnené. Na hlavu si všetci natiahli kukly, ktoré chránili krk a uši. Vyhrievané boli i striedačky. „Na lavičke bolo celkom teplo. Obyčajne v zápase nerád sedím, no v sobotu som sa vždy tešil na to, ako sa zohrejem," povedal Richard Zedník, ktorý dvoma gólmi prispel k víťazstvu Montrealu.

Zápas bol veľkým ekonomickým stimulom. Biznis je biznis - platí v tomto prípade dvojnásobne. Rekordná návšteva (57 167) zabezpečila dostatočný odbyt suvenírov.

Myšlienka o zápase na otvorenom štadione si získala viacerých. Záujem o podobné podujatie už prejavili v Calgary, Toronte a Detroite. (sb)

Súvisiace články