Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Hokej: Kanadský súd dal Svatošovi povolenie, Košičania zvážia na neho žalobu

TASR|11. jan 2001 o 20:04

Cranbrook/Bratislava/Košice 11. januára (TASR) - Kanadský provičný súd v Cranbrooku vydal povolenie 18-ročnému slovenskému hokejistovi Marekovi Svatošovi na pôsobenie v juniorskej centrálnej Kanadskej hokejovej lige (CHL), vo vetve WHL. Talentovaný center

v ten istý večer zo stredy na štvrtok nastúpil za Kootenay Ice v zápase proti Lethbridge (2:3, dve asistencie) bez medzinárodnej transferkarty a porušil tak pravidlá medzinárodného hokeja.

Svatoš v lete podpísal s HC Košice platnú hráčsku zmluvu do 31. júla 2003, ale bez súhlasu materského klubu odišiel do Kanady. Košičania mu na základe žiadosti Kootenay povolili dvojtýždenné skúšobné herné obdobie a Svatoš do 14. októbra v 11 zápasoch strelil 10 gólov a mal 6 asistencií. Po tomto termíne však HC Košice neakceptovali žiadosť kanadského klubu o podpis transferkarty. "Kanadský klub podal cez svoj zväz žiadosť na SZĽH o podpis tejto karty, my sme ju postúpili do Košíc. Košický klub však transferkartu nepodpísal, presne podľa pravidiel medzinárodného hokeja, na čo má právo pri záväzku jeho hráča, ktorým bol v tomto prípade platný kontrakt. Preto ani náš zväz nemohol do Kanady povolenie poslať," informoval generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček.

Svatošov agent i kanadský klub naďalej kontaktoval SZĽH i HC Košice, a keďže so svojou žiadosťou neuspel, obrátil sa na provinčný súd. "Marek Svatoš bol v Košiciach na Vianoce, stretli sme sa s ním, tlmočili sme mu naše stanovisko a on sľúbil, že keď nedostane povolenie, vráti sa k nám. Priamo sme mu povedali, že prestúpiť nemôže. On odletel do zámoria a nám prišlo dnes odtiaľ súdne rozhodnutie. Uvádza sa v ňom, že súd vyhovel žalobcovi Svatošovi, ktorý môže hrať za žalobcu Kootenay a toto rozhodnutie dávajú na vedomie odporcovi, teda nám a nášmu zväzu. Je to príliš čerstvé, takže neviem aké budú naše nasledujúce kroky, ale naši právnici budú určite zvažovať aj žalobu. Civilný súd rozhodol vraj na základe nejakých ľudských práv, ale tu boli porušené v celom svete akceptované hokejové pravidlá. Je to totiž veľký biznis a v tejto hre o peniaze sa kanadské kluby i hokejoví agenti neštítia ničoho. Náš klub naopak konal v súlade so všetkými pravidlami. Svatoš pred sezónou svojvoľne odišiel do zámoria, pričom ho viazala v našom klube zostať normálna zmluva, ktorú podpísal len pár dní predtým," konštatoval riaditeľ HC Košice Juraj Bakoš.