Rus mal byť X-faktor série. Mal 79 zákrokov, napriek tomu prehral

Igor Šesťorkin po inkasovanom góle od Jevgenija Malkina.
Igor Šesťorkin po inkasovanom góle od Jevgenija Malkina. (Autor: SITA/AP)
Samuel Grega|4. máj 2022 o 09:30

Igor Šesťorkin odchytal historický zápas.

NEW YORK. Prvý zápas play off série medzi tímami New Yorku Rangers a Pittsburgh Penguins skončil až po 106 minútach hry. Celkovo trval viac ako štyri a pol hodiny.

V bráne domáceho výberu stál Igor Šesťorkin, no hostia mali značnú streleckú prevahu. Na Rusa vystrelili 47-krát už počas riadnej hracej doby. Hlavne v druhej tretine, keď ho ohrozili 25-krát, vstrelili tri góly.

Ďalšia nádielka prišla v predĺžení. Tam Šesťorkin čelil 36 strelám a kapituloval pri poslednej z nich. Bol to teč krajana Malkina, ktorý ukončil dlhý duel.

Dohromady mierilo na Šesťorkina 83 striel.

Bez neho by zápas skončil skôr

Aj keď Šesťorkin štyrikrát inkasoval, svoj tím držal v hre proti súperovi, ktorý bol v zápase lepší.

Pomer Corsi (strelecké pokusy vrátane zblokovaných striel a striel mimo bránu) bol v zápase 142:98 pre Pittsburgh, pomer striel 83:68, pomer gólových šancí 72:38 a nebezpečných gólových šancí 32:15.

Penguins mali viac z hry. V zápase si vytvorili až 8,99 očakávaných gólov, zatiaľ čo New York len 4,13. Obom tímom pomohli brankári, ale pre domácich bol Šesťorkin nádejou, ktorá ich držala v hre.

Žiaden brankár NHL nebol nikdy vystavený takému množstvu očakávaných gólov.

Vzhľadom na 9 očakávaných gólov Pittsburghu môžeme zhodnotiť, že Šesťorkin svoj tím ušetril približne o päť gólov. V predlžení držal ich šance nažive a zlomil ho len teč nebráneného Malkina.

"Je neuveriteľný," chválil krajana Malkin. "Je rýchly, je dobrý a myslím, že vyhrá Vezina Trophy pre najlepšieho brankára. Vedeli sme, že bude veľkou výzvou pre náš útok."

Igorova konečná úspešnosť zákrokov v stretnutí bola 95,2 %.

Portál Evolving-Hockey zhodnotil výkon hviezdneho brankára aj napriek prehre ako jeden z najlepších v histórii.

Ak by nebol v bráne, je veľmi pravdepodobné, že Pens by si s Rangers poradili skôr. Tím od neho už viac vyžadovať nemohol.

"Robí to celý rok. Je náš najlepší hráč a dnes to opäť dokázal," povedal Ryan Strome na adresu Šesťorkina. "Spravil všetko, čo mal, ale my sme pre neho nedokázali streliť gól."

"Vieme, že pre nás dobre zachytá v každom zápase. Je našou silnou stránkou," dodal.

Len jeden chytil viac

Pre 26-ročného brankára to bol vôbec prvý zápas v play off NHL.

V histórii ligy sa dostal na druhé miesto v počte zákrokov v zápase. Viac ich mal len brankár Columbusu Joonas Korpisalo. V roku 2020 chytil proti Tampe 85 striel. Blue Jackets duel prehrali 2:3 v piatom predĺžení.

Iba osem brankárov zaznamenalo v jednom dueli play off aspoň 70 zákrokov.

3

Šesťorkin zároveň ustanovil nový rekord v počte zákrokov histórie New Yorku Rangers. Pred ním držal rekord Gump Worsley, ktorý v playoff 1962 predviedol 56 zákrokov proti Torontu.

Pre Rusa to bol prvý zápas v NHL, v ktorom mal aspoň 40 zákrokov a prehral. Doteraz vyhral všetkých desať duelov a jeho maximum bolo 46 úspešných zákrokov.

Dokáže im vyhrať sériu?

Pre mnohých bol v predpovediach Igor Šesťorkin X-faktor tejto série. On sám ju môže pre Rangers vyhrať.

Aj keď nočný duel neskončil želaným víťazstvom, je dostatočným dôkazom, že tento brankár je schopný svojimi výkonmi vyrovnať sériu aj proti lepším tímom.

Vie zavrieť dvere a za jeho chrbát puk len tak nedostanete. V prvom zápase série nakoniec Pittsburgh našiel kľúč, aj keď rodák z Moskvy dlho odolával.

Po zápase ho chválil aj brankár súpera Louis Domingue:

"Ich brankár bol fakt dobrý, v predĺžení sme mali šance a on na nich reagoval silným výkonom."

Igor Šesťorkin je najdôležitejší hráč "jazdcov" a od jeho výkonov bude závisieť aj úspech celého tímu. On jasne ukazuje, že je schopný niesť ho na svojich pleciach, ale potrebuje aj ofenzívnu produkciu od spoluhráčov.

Už po prvom zápase táto séria sľubuje dlhé a napínavé boje.

Domov»Hokej»NHL»Rus mal byť X-faktor série. Mal 79 zákrokov, napriek tomu prehral