Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Hokej: Filc hodnotí švajčiarsku prípravu pozitívne a myslí aj na NHL

TASR|12. feb 2001 o 11:35

Lausanne/Bern/Bratislava 12. februára (TASR) - Dva prípravné zápasy vo Švajčiarsku hodnotí tréner slovenskej reprezentácie napriek dvom prehrám (2:4 v Lausanne a 2:3 v Berne) pozitívne. Dali mu dostatok podnetov na utriedenie si poznatkov ohľadom nomináci

e na MS v Nemecku. Zároveň prezradil, že už má pevné kontúry predstavy o prípadných posilách zo zámoria.

"Užitočné boli oba zápasy, pravda, ten druhý bol z pohľadu toho, čo sme chceli od mužstva, lepší. Keď sa sústredíme na odstraňovanie slabín, treba poukázať na to, že naši obrancovia veľmi ťažko zvládajú priestor vo vlastnom pásme, keď ich napádanie súpera núti do chýb. Avšak ani naši útočníci nevytvárajú dostatok priestoru na dobrú rozohrávku a pri odovzdávaní pukov pod tlakom protivníka bol počet nepresností na môj vkus príliš veľký. Tieto dve, dá sa povedať tesné prehry, odzrkadľujú súčasnú realitu. Teda, že Švajčiari sa pripravujú s tímom, ktorý na 95 percent pôjde na MS, kým u nás počítame približne s polovičnou percentuálnou účasťou z tohto výberu. Pravda, ani títo hráči neoslnili, mali síce dobré momenty, ale ak chceme na šampionáte dosiahnuť nejaký vyšší cieľ, budú musieť výrazne pridať v oblasti rýchlosti, dynamickej i statickej sily. Je to obrovské poučenie pre všetkých a ja si myslím, že oba zápasy boli nielen dobrou školou pre hráčov, ale nám ako trénerom sprehľadnili situcáiu," konštatoval vo svojom hodnotení Filc.

Na tlačovej konferencii po druhom zápase tréner predostrel aj svoju približnú predstavu o zložení druhej polovice kádra, teda posíl zo zámoria. V kádri napevno počíta s brankárom Lašákom, podľa vývoja z NHL s tromi až piatimi hráčmi z veľkej ofenzívnej enklávy a s konkrétnymi piatimi až šiestimi obrancami. Ak nedôjde v priebehu profiligy k výrazným zvratom a ak bude pri plnom zdraví predpokladaná vôľa reprezentovať, v drese národného tímu by sa v Nemecku mali objaviť Sekeráš, Chára, Mezei, Švehla, Višňovský a Lintner. Je známe, že Filc dlhodobo sleduje a má v talóne na Slovensku pomerne málo známych defenzívnych mladíkov Smreka a Obšuta.

"To je technická otázka. Ak by St. Louis oboch po prvom marci povolal do prvého mužstva a v playoff by ich nechceli použiť, pripadali by obaja tiež do úvahy, lebo v takom prípade by farma strácala nárok. Toto je znenie novej zmluvy a my sa budeme snažiť, aby aspoň tento rok platil už v prebiehajúcom roku. I preto, že sú to veľmi dobrí hokejisti, ktorí majú možno smolu, že hrajú v mužstve s veľmi dobrou obranou."