Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Hokej chceme u nás, od MOV žiadame výnimku alebo zmenu charty

Chmelár. (Autor: SITA)
TASR|9. mar 2013 o 14:50

V prípade, že návrh na pôde MOV neprejde, Slovensko bude pokračovať v spoločnej kandidatúre s tým, že by hostilo iba alpské disciplíny.

BRATISLAVA. Slovenský olympijský výbor (SOV) a Poľský olympijský výbor (POV) spravili v sobotu ďalší krok na ceste ku kandidatúre na spoločnú organizáciu zimných olympijských hier v roku 2022, keď podpísali rámcovú dohodu o spolupráci.

Slovensko by podľa nej malo organizovať alpské lyžiarske disciplíny a taktiež celý ženský i mužský hokejový turnaj. Na to však stále potrebuje povolenie od Medzinárodného olympijského výboru (MOV), no obe strany veria, že svoj návrh na výnimku alebo zmenu olympijskej charty presadia.

O možnosti spoločnej poľsko-slovenskej kandidatúry na zorganizovanie ZOH v roku 2022 sa začalo hovoriť už na jeseň minulého roku. Slovenská strana vyjadrila dobrú vôľu a po ďalších rokovaniach prišlo v sobotu k podpisu rámcovej dohody.

Prvý krok

"Dnes sme pristúpili k prvému oficiálnemu kroku, ktorý vyplýva z kandidátskeho procesu na zorganizovanie hier. Keďže Krakov chce organizovať súťaže v dvoch krajinách, je nevyhnutá spolupráca dvoch olympijských výborov a musia byť splnené všetky požiadavky na podmienky MOV. O to dnes išlo. Podpísali sme rámcovú dohodu o spolupráci a tým sme na seba zobrali záväzok podporovať kandidatúru mesta Krakov," uviedol prezident SOV František Chmelár.

Rámcová dohoda ešte neznamená, že obe krajiny sa už dohodli na spoločnej organizácii ZOH 2022.

"Nie je ani dohodou o odštartovaní kandidátskeho procesu. V rámci tejto dohody sme sa zaviazali vytvoriť poľsko-slovenskú koordinačnú komisiu, ktorá by mala byť nápomocná prípravnému výboru v Krakove. Samozrejme, príprava projektu a samotná organizácia takého veľkého podujatia vyžaduje spoluprácu ďalších subjektov - vlád oboch krajín, regiónov a regionálnych vlád i dotknutých samospráv, miest a obcí, ktoré sa na tom budú podieľať. K tomu všetkému ešte príde. Toto je len začiatok celého procesu," pokračoval Chmelár.

Hokej môžu hrať aj v Poľsku

Podľa dohody má slovenská strana organizovať aj hokejový turnaj, čo je však v rozpore s olympijskou chartou. Podľa jej pravidiel totiž môže MOV povoliť organizovanie určitých podujatí alebo športových disciplín v susednej krajine iba výnimočne v prípade, ak nie je zo zemepisných alebo topografických dôvodov možné organizovať ich v štáte hosťujúceho mesta. Toto však pre hokej neplatí.

"Poznáme znenie olympijskej charty, ale zohľadňujúc blízky vzťah Slovenska k hokeju sme sa dohodli, že sa budeme snažiť urobiť všetko pre to, aby MOV zmenil znenie charty, alebo dal výnimku na tieto hry, aby sa hokejové turnaje uskutočnili na Slovensku," uviedla poslankyňa poľského parlamentu a jedna z iniciátorov kandidatúry Krakova na ZOH 2022 Jagna Marczulajtisová-Walczaková.

Súvisiace články