Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Hoci pohárový cieľ mali v Delte pôvodne nízky, napokon mohli dosiahnuť viac

Sportnet|Publikované 27. dec 2002 o 23:00

Košice - Basketbalistky Delta V.O.D.S. Košice ukončili uplynulý týždeň svoje pôsobenie v Európskom pohári FIBA. V päťčlennej A-skupine Severnej

konferencie skončili štvrté s bilanciou dve víťazstvá a šesť prehier a do ďalších bojov nepostúpili. Po ukončení vystúpenia v pohárovej Európe sme sa pozhovárali s generálnym manažérom klubu Danielom Jendrichovským.

Slovenské kluby sa do európskych pohárových súťaží nehrnú, pretože ekonomicky je štart v nich nevýhodný. Vy ste pre klub zabezpečili prostriedky, aby ste sa v Pohári FIBA mohli predstaviť, hoci do skupiny vám vyžrebovali finančne náročných súperov, čo sa týka cestovania. Dnes, po skončení bojov, neľutujete tento krok?

"Určite neľutujem. Vedeli sme, koľko peňazí to bude stáť a že investícia to bude veľká. Žiaľ, bez takých zápasov nemôže hrať družstvo na vysokej úrovni, pretože sa prispôsobí tempu ligových zápasov a my na takejto úrovni ostať nechceme. Veľmi nám pomohlo to, že sme si mali možnosť otestovať, ako je to v Európe a vyskúšať si systém streda-sobota spojený s cestovaním a náročnými tréningami. Po tejto stránke sme spokojní, ale nespokojní sme s výsledkom. Cieľ sme si síce pôvodne postavili nízko, chceli sme aspoň niekoho v skupine poraziť. Teraz však už vieme, že pri troške skúseností a šťastia sa dalo postúpiť zo skupiny a naša účasť v pohári by mala ešte väčší význam."

Súťaž tiež napomohla trénerom lepšie posúdiť v priamej konfrontácii na ihrisku, ktorá hráčka ako zvláda náročné kľúčové momenty, v ktorej sa čo z basketbalového umenia ukrýva. V lige totiž niektoré slabšie tímy silnejšie družstvá naplno nepreveria.

"Iste, potvrdili to aj zmeny v kádri, ktoré sa udiali. V lube sú vytvorené na slovenské pomery nadštandardné podmienky a na miesta hráčok, ktoré si to nebudú vážiť a nebudú odvádzať pre klub všetko, je ihneď pripravená náhrada. Ešte asi rok, možno rok a pol nám bude trvať, kým dostaneme do družstva hráčky, ktoré 'položia život' za klub a podmienky, aké majú a nebude problém s tým, žeby sa pred nejakým zápasom nevyhecovali alebo ho odflákli, prípadne mysleli tesne pred zápasom na niečo iné, ako naň."

Otázkou je, či si hráčky skúsenosti získané v pohárovej súťaži zoberú naozaj k srdcu a dokážu ich v budúcnosti zúžitkovať. Z vašich predchádzajúcich slov však vyplýva, že zrejme budú musieť, inú šancu nemajú, ak sa chcú v tíme udržať.

"U nás je jedna veľká perspektíva v trojici mladých hráčok narodených v roku 1983, v Jalčovej, Kažimírovej a Garčárovej. Pre ne to bola najväčšia škola, veď Garčárová po prvom zápase, v ktorom hrala proti dvojmetrovej Aleškinovej zo Záporožia, odmietala hrať pohár. Postupne sa však dokázala presadiť a aj bodovať, čo je pre ňu určite obrovské plus. Z Ivany Jalčovej takisto rastie veľká basketbalistka, pretože v pohárových zápasoch dokázala družstvo ťahať. Nevie si však ešte udržať stabilnú výkonnosť v ťažkých zápasoch, ale to od nej teraz ešte ani neočakávame, pretože je veľmi mladá. Bodaj by to bol do ďalších rokov veľký prísľub, lebo keď je schopná nastrieľať Dinamu Moskva veľa bodov, určite to bude vedieť urobiť aj proti iným súperom, len to ešte chce svoj čas."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.