Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Hochšíci takmer zmeškali štart, Pavol stratil v cieli pádlo

TASR|20. aug 2004 o 14:00

Helliniko 20. augusta (TASR) - O historické druhé zlato z jednej olympiády Slovensko v piatok takmer prišlo nešťastnou náhodou. Po stredajšej dodatočnej ...

Helliniko 20. augusta (TASR) - O historické druhé zlato z jednej olympiády Slovensko v piatok takmer prišlo nešťastnou náhodou. Po stredajšej dodatočnej penalizácii Michala Martikána a jeho odsunutí na striebornú pozíciu, hrozila dvojičkám Hochschornerovcom ešte väčšia smola - že sa vôbec nedostavia v stanovenom čase na štart finálovej jazdy.

Hoci obyčajne pretekári trávia v lodi desať až pätnásť minút pred štartom, dvojnásobní olympijskí víťazi sa na štart dopravili až v poslednej chvíli. Príčinou zbytočného stresu bol omyl oboch bratov a navyše aj ich otca, ktorý sa domnievali, že finále začína rovnako ako druhé kolo kvalifikácie na pravé poludnie. V skutočnosti však prvá zo šiestich posádok na trať vyrazila už o pol dvanástej a prísť "o päť minút dvanásť" by už nestačilo, lebo víťazi semifinále mali odštartovať 11.47. "My sme pokojne sledovali ananlýzy kájednotky a až pol aj päť sme si všimli, že vlastne už prvá loď je v kanáli," opísal otec zlatých vodákov nečakaný stres a dodal: "Prišli sme tam na poslednú chvíľu. Ak by chalani neboli v takom zhone, mohla ich finálová jazda byť ešte lepšia a odstup od súperov ešte väčší."

Jeho syn Pavol si však náhlenie príliš nepripúšťal a dokonca v ňom našiel i pozitívnu stránku. "Je síce pravda, že nám štar skoro ušiel, ale nakoniec sme to stihli a aspoň sme nemuseli dlho vyčkávať, kým na nás príde rad."

K menej dôležitej nehode prišlo už v cieli, kde sa už mohli radovať z úspešnej obhajoby. "Vypadlo mi pádlo, ale žabím mužom sa im ho našťastie podarilo zachrániť."

Pocity z najcennejšieho kovu sú podobné ako v Sydney a predsa iné. "Tu v Aténach sme už vedeli, čo to znamená stať sa olympijskými víťazmi a preto to bolo trochu iné ako v Sydney," vysvetlil Peter a Pavol ho doplnil slovami: "Pred štyrmi rokmi sme síce boli medzi favoritmi, ale aj tak bolo zlato nečakané. Tu nás každý vyprevádzal s tým, že musíme priviezť zlato."

Ich vlastná ambícia pred pretekmi však nebola o kovoch. "Chceli sme spraviť dve jazdy, tak dobre, ako to len vieme, bez ohľadu na konečné poradie." Pavlove slová rozšíril vyšší brat. "Ak by nám to vyšlo a nebolo by z toho zlato neboli by sme sklamaní, lebo by sme mali čisté svedomie, že sme do toho dali všetko."

Súvisiace články