Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Hochschornerovci presun pre búrku ešte nezažili

Sportnet|Publikované 14. aug 2008 o 22:00

Vodní slalomári si na záver svojich súťaží v kajaku žien a deblkanoe mužov budú musieť počkať dodnes. Nepriaznivé poveternostné podmienky zapríčinili

včera odklad finále C2 a semifinále a finále K1 žien.

PEKING. Aj keď v Pekingu včera ráno bolo pod mrakom, pršať začalo až tesne pred obedom. Popoludní sa v areáli Šun-ji začal program presne podľa plánu, stihlo sa však odjazdiť iba semifinále C2. Už počas neho dážď silnel, niekoľkokrát aj zahrmelo a začalo sa blýskať. Rozhodcovská jury preto po jazde Petra a Pavla Hochschornerovcov, ktorí uzatvárali štartové pole C2, trať uzavrela a posunula začiatok semifinále K1 žien najskôr o polhodinu, potom ešte o ďalších tridsať minút. Po hodine čakania napokon organizátori program zrušili a presunuli na dnes. Semifinále K1 žien sa začne o 15.00 h miestneho času (9.00 h SELČ).

Majú svoje predpisy

Keďže deblkanoisti už svoje semifinále absolvovali, výsledky ostanú v platnosti a dnes sa pôjdu tri jazdy - finále C2 a semifinále a finále K1 žien. "Prekladanie začiatku pretekov som už zažil, ale ešte to nikdy nebolo pre búrku. Skôr to bolo pre silný vietor, ktorý kýval bránkami. Búrka je nebezpečná najmä pre rýchlostných kanoistov, vo vodnom slalome by nemalo pri daždi hroziť žiadne nebezpečenstvo. Je to teória potvrdená praxou. Podľa pravidiel môžu preteky oficiálne prerušiť len pri silných bleskoch. Číňania však majú svoje predpisy a tie pre nich platia bez výnimky," povedal otec súrodencov Hochschornerovcov Peter. V čase, keď prší, sa vodnoslalomárske preteky neprerušujú. Dážď podľa trénera úspešnej slovenskej dvojice, pokiaľ nemrzne, výkon kanoistov na divokej vode neohrozuje.

Predĺženie súťaže môže niektorým pretekárom pomôcť, ďalším uškodiť. Finalisti si môžu počas noci dostatočne oddýchnuť. "Všetkým sa predĺži vnútorný stav pretekárskej nervozity. Všetci však majú rovnaké podmienky. Kto podobný presun zvláda horšie, môže potom na to doplatiť. Chalani po jazde len čakali, pozerali a nekomentovali. Sú len pretekári, nič s tým nemôžu urobiť. Každému je posun čiastočne nepríjemný, z nášho pohľadu je to zlé aj z toho dôvodu, že sa nám predĺži pobyt v Pekingu. Pôvodne sme už po zbalení materiálu chceli dnes cestovať domov," poznamenal Peter Hochschorner starší.

Vodnoslalomársku výpravu čakalo po nečakanom odložení pretekov rozhodnutie, kde bude spať. Kým kajakárka Elena Kaliská využíva na bývanie hotel priamo v Šun-ji, bratislavské dvojčatá sa každý deň presúvajú do a z olympijskej dediny. Aj teraz sa napokon rozhodli pre variant s bývaním s ostatnými slovenskými športovcami, pretože v olympijskej dedine majú všetky osobné veci.

Sekunda nič neznamená

Hochschornerovci sú po semifinále na 2. mieste. Dosiahli síce najrýchlejší čas dňa, ale zachytili bránku číslo 7 a k času sa im pripočítali dve trestné sekundy. O pol sekundy tak zatiaľ prehrávajú s Nemcami Felixom Michelom a Sebastianom Piersigom, tretí po semifinále sú Česi Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, ktorí za bratislavskými dvojičkami zaostávajú o 0,45 s. "Aj v Sydney zaostávali po semifinále o 1,5 sekundy a napokon suverénne vyhrali. V slalome sekunda ešte nič neznamená. Jeden či dva dotyky s bránkou sa dajú kedykoľvek nabrať. Aj tak sa dá ešte stále vyhrať. Na tejto vode je pravdepodobnosť dotyku veľmi veľká. V stredu išli kvalifikačné jazdy síce čisto, ale viac-menej voľnejšie. V boji o medaily sa už ide naplno," hovoril tréner a otec v jednej osobe.

Hochschornerovci si svoje chyby uvedomujú, po jazde neboli spokojní. O ešte lepšiu východiskovú pozíciu ich pripravil zbytočný dotyk. "Išli naplno, keď videli pred sebou voľnú bránku, asi prepálili rýchlosť. V týchto vlnách špička lode kedykoľvek vyletí, nie sú tu úseky s rovnou vodou, loď hádže doprava, doľava. Napokon dosiahli rýchlejší čas ako v stredu. Nemci i Česi dosiahli kvalitné časy, ale pochybujem, že ich zopakujú. Naši chalani neukázali zlú jazdu, ale neboli spokojní. Najmä nájazdy dokážu ísť lepšie," hodnotil Peter Hochschorner st.

Výsledky - semifinále C2: 1. Felix Michel, Sebastian Piersig (Nem.) 94,38 (0), 2. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 94,88 (2), 3. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (ČR) 95,33 (0), 4. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) 98,57 (0), 5. Cedric Forgit, Martin Braud (Fr.) 102,76 (4), 6. Andrea Benetti, Erik Masoero (Tal.) 103,64 (2).

(sita)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.