Majú svoje predpisy
Keďže deblkanoisti už svoje semifinále absolvovali, výsledky ostanú v platnosti a dnes sa pôjdu tri jazdy - finále C2 a semifinále a finále K1 žien. "Prekladanie začiatku pretekov som už zažil, ale ešte to nikdy nebolo pre búrku. Skôr to bolo pre silný vietor, ktorý kýval bránkami. Búrka je nebezpečná najmä pre rýchlostných kanoistov, vo vodnom slalome by nemalo pri daždi hroziť žiadne nebezpečenstvo. Je to teória potvrdená praxou. Podľa pravidiel môžu preteky oficiálne prerušiť len pri silných bleskoch. Číňania však majú svoje predpisy a tie pre nich platia bez výnimky," povedal otec súrodencov Hochschornerovcov Peter. V čase, keď prší, sa vodnoslalomárske preteky neprerušujú. Dážď podľa trénera úspešnej slovenskej dvojice, pokiaľ nemrzne, výkon kanoistov na divokej vode neohrozuje.
Predĺženie súťaže môže niektorým pretekárom pomôcť, ďalším uškodiť. Finalisti si môžu počas noci dostatočne oddýchnuť. "Všetkým sa predĺži vnútorný stav pretekárskej nervozity. Všetci však majú rovnaké podmienky. Kto podobný presun zvláda horšie, môže potom na to doplatiť. Chalani po jazde len čakali, pozerali a nekomentovali. Sú len pretekári, nič s tým nemôžu urobiť. Každému je posun čiastočne nepríjemný, z nášho pohľadu je to zlé aj z toho dôvodu, že sa nám predĺži pobyt v Pekingu. Pôvodne sme už po zbalení materiálu chceli dnes cestovať domov," poznamenal Peter Hochschorner starší.
Vodnoslalomársku výpravu čakalo po nečakanom odložení pretekov rozhodnutie, kde bude spať. Kým kajakárka Elena Kaliská využíva na bývanie hotel priamo v Šun-ji, bratislavské dvojčatá sa každý deň presúvajú do a z olympijskej dediny. Aj teraz sa napokon rozhodli pre variant s bývaním s ostatnými slovenskými športovcami, pretože v olympijskej dedine majú všetky osobné veci.
Sekunda nič neznamená
Hochschornerovci sú po semifinále na 2. mieste. Dosiahli síce najrýchlejší čas dňa, ale zachytili bránku číslo 7 a k času sa im pripočítali dve trestné sekundy. O pol sekundy tak zatiaľ prehrávajú s Nemcami Felixom Michelom a Sebastianom Piersigom, tretí po semifinále sú Česi Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, ktorí za bratislavskými dvojičkami zaostávajú o 0,45 s. "Aj v Sydney zaostávali po semifinále o 1,5 sekundy a napokon suverénne vyhrali. V slalome sekunda ešte nič neznamená. Jeden či dva dotyky s bránkou sa dajú kedykoľvek nabrať. Aj tak sa dá ešte stále vyhrať. Na tejto vode je pravdepodobnosť dotyku veľmi veľká. V stredu išli kvalifikačné jazdy síce čisto, ale viac-menej voľnejšie. V boji o medaily sa už ide naplno," hovoril tréner a otec v jednej osobe.
Hochschornerovci si svoje chyby uvedomujú, po jazde neboli spokojní. O ešte lepšiu východiskovú pozíciu ich pripravil zbytočný dotyk. "Išli naplno, keď videli pred sebou voľnú bránku, asi prepálili rýchlosť. V týchto vlnách špička lode kedykoľvek vyletí, nie sú tu úseky s rovnou vodou, loď hádže doprava, doľava. Napokon dosiahli rýchlejší čas ako v stredu. Nemci i Česi dosiahli kvalitné časy, ale pochybujem, že ich zopakujú. Naši chalani neukázali zlú jazdu, ale neboli spokojní. Najmä nájazdy dokážu ísť lepšie," hodnotil Peter Hochschorner st.
Výsledky - semifinále C2: 1. Felix Michel, Sebastian Piersig (Nem.) 94,38 (0), 2. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 94,88 (2), 3. Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek (ČR) 95,33 (0), 4. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) 98,57 (0), 5. Cedric Forgit, Martin Braud (Fr.) 102,76 (4), 6. Andrea Benetti, Erik Masoero (Tal.) 103,64 (2).
(sita)