Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Hneď na úvod prekvapili u súpera Prakovčania

Chrasťania doma nezaváhali. V prvom domácom vystúpení Chrasťania proti dobre hrajúcemu Odorínu zvíťazili rozdielom troch gólov 4:1. (Autor: jope)
Sportnet|Publikované 12. aug 2013 o 22:00

Nováčikom sa v prvom kole nedarilo. Zhodne inkasovali po tri góly.

SPIŠ. Dopoludňajšími stretnutiami nováčikov Markušoviec na pôde Spišskej Novej Vsi B a Sloviniek v SŠM Bystranoch odštartoval nový súťažný ročník 2013/2014. V najvyššej oblastnej súťaži to bude špecifická sezóna, keď opäť po krátkej odmlke dôjde k reorganizácii. V boji o prvé majstrovské body sa dopoludnia nováčikom nedarilo a obaja vzišli zo súbojov naprázdno. Medzi prekvapenia kola možno zaradiť hladké víťazstvo Prakoviec v Richnave.

Sp. Nová Ves B – Markušovce 3:1 (1:1)

Góly: 29. a 66. S. Dunka, 55. M. Antal – 4. Hlucháň. Rozhodoval: Kotrady. Divákov: 150.

Veľké derby po dlhých rokoch sa hralo z oboch strán vo veľkej pohode. Nováčik súťaže sa už v 4. minúte ujal Hlucháňom vedenia a domáci mali čo robiť, aby S. Dunkom vyrovnali aspoň na polčasových 1:1. Po zmene strán dominovali opäť domáci kanonieri S. Dunka a M. Antal, ktorí rozhodli o tom, že v derby ostanú tri body doma. A po stretnutí ešte zaujala „boxérsko-zápasnická“ vložka domáceho hráča s divákmi hostí.

SNV B: Volčko – Poloni, Širila, Oreško – Kotrady, Koňak, Macala, Dunka, Oreško – Ondra, Antal, striedali: Šimonič, Liška.

MARKUŠOVCE: Čuchran – Čuchran st., Steiner, Fedor – M. Marcinčák, L. Marcinčák, Kozák, Jarab, Kalafut – Hlucháň, Ondrejčák, striedal: Dzura.

SŠM Bystrany – Slovinky 3:0 (2:0)

Góly: 37. a 61. Jozef Suchý, 35. Šefčík. Rozhodoval: Jochman. Divákov: 150.

Zo začiatku to bola „oťákávačka“ z oboch strán. Nováčik sa snažil a domáci hrali svoju kombinačnú hru a pritlačili súpera. Z vypracovaných šancí však góly nepadali. Prvý gólový zápis SŠM v novej sezóne urobil v 35. minúte Šefčík a o dve minúty zvýšil Jozef Suchý. Slovinky hrali stále dobrý otvorený futbal a to sa nezmenilo ani v druhom polčase. Hostia boli ešte odhodlanejší, no v 61. minúte Jozef Suchý druhým gólom poistil domáce víťazstvo.

SŠM BYSTRANY: R. Pavol – Timčík, Pavlík, Pavol – Jochman, Lipovský, Šefčík, Smik, Ján Suchý – Jozef Suchý, Kekeľ, striedali. Forgač, Pavľák.

SLOVINKY: Kaščák – Thur, Karoľčík, M. Kaščák – Novotný, Faith, Šefčík, Vojtek, Ondrejka – Hudec, J. Vojtek, striedali: Kelner, Štec, Petruš.

Chrasť n/H – Odorín 4:1 (2:0)

Góly: 20. Turčanik, 32. Filip, 74. Kováč, 90. Petruško – 84. Staroň. Rozhodoval: Legát. Divákov: 100.

Od začiatku to bol vyrovnaný súboj, ale u posilnených hostí absentovala zohratosť. Gólový účet novej sezóny za Chrasťanov otvoril v 20. minúte Turčanik a do polčasu prekonal gólmana hostí Filip. Gólovo sa hostia presadili až za stavu 3:0, kedy dal o sebe vedieť po dlhšom čase nestarnúci Tibor Staroň. V Odoríne tréner Danko buduje nové mužstvo, ktoré ak sa lepšie zladí, môže byť oveľa kvalitnejšie, ako to vlani.

CHRASŤ n/H: Jančár – Baluch, Olejník, Filip – P. Franko, J. Franko, Kováč, Augustin, Vojtila – Turčanik, Dirda, striedali: Petruško, Augustin, Fabini.

ODORÍN: Maľak – M. Majko, Fabian, Čuj – Stanko, Stoličný, Topoli, Bosák, Hudzik – Staroň, Čabala, striedal: Kubina.

Gelnica – Kluknava 1:1 (0:1)

Góly: 52. Švarc – 26. Fabini. Rozhodoval: Žiga. Divákov: 100.

Od začiatku bolo vidieť, že obe mužstvá sa ešte len po letnej prestávke zohrávajú. Nová posila Kluknavy Fabini dal o sebe vedieť už v prvej polhodine hry. Dobre hrajúci Švarc po zmene strán vyrovnal, ale to bolo zo strany strelcov všetko. Vo vyrovnanom stretnutí si obe mužstvá vypracovali minimum šancí. Hralo sa viac medzi šestnástkami a bez väčšieho vzruchu pred oboma bránami.

GELNICA: Koval – Hofman, Garčár, Kisel – Petrík, Petrko, Švarc, Tomaško, Garčár – Dudy, Kontroš.

KLUKNAVA: Ziolkovský – Hoppej, Voda, Lisý – Pribičko, Sokolský, J. Richnavský, D. Richnavský, Belej, Fabini – Stajsko, Hadry, striedali: Balaži, Ondáš, Harakaly.

Jamník – Mníšek n/H 2:0 (2:0)

Góly: 17. Potempa, 41. Baláž. Rozhodoval: Šomšak. Divákov: 100.

V prvom majstráku videli diváci v Jamníku veľmi dobrý zápas. Hostia podali kvalitný výkon, no domáci z minima vyťažili maximum, keď už po prvom polčase viedli rozdielom dvoch gólov. Po zmene strán Jamníčania pozorne bránili a hostí do vážnejších situácii nepustili.

JAMNÍK: Kavulič – Grzyb, Čuj, Kusy – Jakuba, Ľ. Farkašovský, Petruško, Baláž, Podgurný – Potempa, D. Farkašovský, striedali: Hrušovský, Jurjak, Figmik.

MNÍŠEK N/H: Slatkovský – Palaščák, Plachetka, Gajdoš – O. Plachetka, Palaščák ml., Žiga, Oller, Štark – Vartovník, Moskal.

Richnava – Prakovce 0:3 (0:2)

Góly: 19. Kellner, 41. Gmitter, 81. Maroš Grega. Rozhodoval: Čuj. Divákov: 200.

Domáci akoby boli unavení z minulotýždňového turnaja. Kým sa zbadali, že začala nová sezóna, už po polčase prehrávali o dva góly. Dobre hrajúci hostia si dali pozor hlavne na domáceho kanoniera Bandžucha a v druhom polčase ešte z pokutového kopu Gregom pridali tretí gól, čím dokonale zaskočili domácich a postarali sa o najväčšie prekvapenie kola.

RICHNAVA: Rybár – Labanc, Vaščák, Hudák – Zahuranec, Kakalejčík, Bandžuch, Dzimko, Roman – Kurilla, Vaščák, striedali: Papcun, Dolnačko.

PRAKOVCE: Cszisár – Šimko, Kellner, Grega – Lukaš, Komara, Kuchár, Slovinský, Mihalik – Demčák, Gmitter, striedal: Oravec.

Jaklovce – Olcnava 1:1 (1:1)

Góly: 41. Dominik Humeňanský – 37. Kaščák. Rozhodoval: Labaš. Divákov: 100.

Po dlhých rokoch sa do Jakloviec vrátila najvyššia oblastná súťaž. Hneď na úvod dostali domáci zdatného súpera z Olcnavy, ktorý po polhodine hry viedol. Kanonier Kaščák presne namieril, no radosť z jeho gólového zásahu trvala len štyri minúty, keď Humeňanský vyrovnal. Ako sa neskôr ukázalo, o výsledku stretnutia sa rozhodlo v prvej časti hry, keď po zmene strán už ani jeden brankár loptu do svojej siete nepustil.

JAKLOVCE: Jakubišin – Mertoš, Mitrík, Kipikaša – Kulín, Gerbáč, Hrobko, D. Humeňanský, Daniel Humeňanský – Pribičko, Bikár.

OLCNAVA: Miloš Rusnák – Košík, Petrov, Šlosár / 75. min. D. Pollák/ - P. Pollák, Geletka, Vavrek, Rusnák Martin, Dolnačko - Kaščák, Gardošík.

Program 2. kola, 18.8.2013 o 16.00 hod.: Markušovce – Slovinky, Olcnava – SŠM Bystrany, Prakovce – Jaklovce 10.30 hod., Mníšek n/H – Richnava, Kluknava – Jamník 10.30 hod., Odorín – Gelnica, SNV B – Chrasť n/H.

Začala sa aj 8. liga

V nedeľu odštartovala aj úvodným kolom druhá najvyššia oblastná súťaž, po novom 8. liga.

Vydarený vstup do sezóny mali aj Iliašovce, ktoré vyprevadili Spišské Tomášovce s päť gólovou nádielkou.

Výsledky, 8. liga, dospelí – 1. kolo: Hnilčík – Spartak Bystrany 3:2, Iliašovce – Sp. Tomášovce 5:0. Sp. Hrušov – Letanovce 7:0. Rudňany B – V. Folkmar B 0:1.

Novoty futbalu na Spiši

Keď sa kluby v najvyššej oblastnej futbalovej súťaži dozvedeli, aké novinky ich čakajú v sezóne 2013/2014 takmer jednohlasne zvolali – to bude naozaj futbalová šaľenota. S týmto úsmevným prívlastkom nazývajú futbaloví činovníci to, čo v sobotu resp. nedeľu začalo na ihriskách.

Nová sezóna a veľa noviniek.

Po novom už nebude 1. trieda SOFZ, ale VII. liga. Aj tak to bude ako v prípade AŠK Maria Huta. Klub už funguje tri roky a hoci už mu na SFZ pridelili aj príponu Gelnica, väčšina sa pýta – ako resp. kde hrali Žakarovce? Siedma liga bude, ale ešte dlho ju bude nazývať „jednotkou“. To až také podstatné nie je.

Oveľa viac straší kluby ďalšia novinka – reorganizácia. Bŕŕŕŕ. Už si kluby zvykali na určitý nový model a zrazu je tu opäť – reorganizácia. Samozrejme, že kluby majú z nej strach, lebo až na jednu výnimku, nič dobre nepriniesla. Tou výnimkou bolo vytvorenie po reorganizácii 6. ligy Podtatranskej. A to je fakt výborná súťaž!

Reorganizácia by nebola až tak strašná, keby sa nehovorilo o tom, že z „jedničky“ (čiže 7. ligy) môže vypadnúť veľmi veľa klubov. Prvý tichý odhad je tak päť – šesť. Ale pozor, to je len odhad.

Poďme na lepšie novinky. Aj futbalový Spiš na oblastnej úrovni prechádza na modernizáciu. V jeseni sa to bude ešte len skúšať, ale od jarnej časti sa pôjde naplno. Informačný systém slovenského futbalu, nie je zlá vec. Kto sa len trošku rozumie počítačom a internetu, isto si túto novinku bude pochvaľovať. Oponenti skonštatujú staré známe – počítač uľahčuje prácu, ktorá by bez neho nebola.

Ďalšou novinkou sú kamery v 8. lige (po starom v „dvojke“), plus zmeny názvov mládežníckych súťaží na U19 a U15.