Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Hluční tenisti by prekričali aj malé lietadlo

Prokop Slováček|12. jún 2006 o 00:00

BRATISLAVA - Tenisová kulisa sa mení. Ticho pri výmenách prerušované len údermi rakiet do loptičky je dávno minulosťou. Tenistky a dnes už aj väčšina tenistov sprevádza svoje údery vzdychaním, stonaním a vzlykmi rôznej intenzity. Niektorí dokonca stihnú

Najhlučnejšou hráčkou je Ruska Mária Šarapovová. Jej stonanie pri úderoch prekračuje hranicu 100 decibelov. FOTO - TASR/AP

BRATISLAVA - Tenisová kulisa sa mení. Ticho pri výmenách prerušované len údermi rakiet do loptičky je dávno minulosťou. Tenistky a dnes už aj väčšina tenistov sprevádza svoje údery vzdychaním, stonaním a vzlykmi rôznej intenzity. Niektorí dokonca stihnú vydať zvuky dva. Pri nádychu a pri údere spojenom s výdychom. Pre divákov to síce môže byť časom otrava, no takéto správanie na kurte nie je až takým nezmyslom či zlozvykom, ako by sa mohlo zdať.

Sibírska siréna

Karatisti či atléti to vedia dávno. Mohutným výdychom si pomáhajú k väčšej intenzite úderu, k dlhšiemu hodu oštepom či vrhu guľou. S tenisovým vzdychaním začal Jimmy Connors, "spopularizovala" ho Monika Selešová.

Jim Loehr, ktorý Selešovú pripravoval, tvrdil, že ide o regulárnu dýchaciu techniku, vďaka ktorej zlepšuje svoje údery. Keď hráč vydýchne tesne pred úderom do lopty, zníži sa napätie vo svaloch. Úder je uvoľnenejší a zároveň aj dostatočne razantný.

Medzi najhlučnejšie hráčky v súčasnom tenise patrí Mária Šarapovová prezývaná Sibírska siréna.

Bulvárny denník The Sun a niektoré ďalšie britské denníky sa dokonca snažili rozpútať kampaň za zákaz takýchto hlasných prejavov. Na kurtoch rozostavili zvukomery, Šarapovová začínala na hranici 70 až 80 decibelov, ale dostala sa aj cez stovku. "To je hluk, ktorý vydáva pri štarte alebo pristávaní menšie lietadlo," napísal The Sun. Mnohé jej súperky, dokonca tie, čo hrajú na vedľajších kurtoch, sa na Rusku sťažujú. Niekedy sa im to zdá prehnané, občas smiešne a vo vypätých momentoch to môže poriadne vytáčať. Znechutení sú aj televízni diváci, mnohí pri sledovaní zápasov vypínajú zvuk.

"Vždy, keď sa vidím v televízii, nie som z toho nadšená. No mám to automatizované a robím to od svojich štyroch rokov," povedala na tlačovej konferencii Šarapovová a pripustila, že sa s tým asi už nedá nič robiť. Podobne sa k veci stavajú aj ostatné hlučné tenistky.

Navrátilová: Zakážte to!

Pravidlá síce umožňujú sťažnosť a opakovanie výmeny, no v praxi sa táto možnosť nevyužíva. Radikálne riešenie navrhuje Martina Navrátilová. "Jedna vec je stenanie, ale rev, aký predvádzajú niektoré tenistky, prerástlo únosnú mieru. Hráčom sa tvrdí, že im to pomôže sa uvoľniť. Avšak intenzita vzdychania dnes skôr slúži ako nástroj na zastrašenie súpera," povedala Navrátilová.

Podľa športového psychológa Tomáša Gurského sa najväčšie diskusie o tenisovom vzdychaní viedli v čase, keď s ním začala Monika Selešová a k podobný prejavom sú tenisti vedení už v mladom veku. "Áno, sú tréneri, ktorí ich učia zámerne vzdychať, aspoň u nás sa s tým stretávam. Niektorí si tento prejav osvojujú ľahko, niektoré hráčky majú zábrany robiť to," dodal Gurský.

Aj tenisový tréner mládeže Peter Vetro potvrdil, že sa s tým na kurtoch stretával. "Podľa mňa však nie je dobré, aby tréneri svojich zverencov zámerne učili vzdychať. Môže to prejsť do nepríjemného zlozvyku, ktorý sa bude len ťažko odúčať. Mám skúsenosti aj z Juhoafrickej republiky, a tam sa medzi mladými tenistami vzdychanie vôbec nenosí."

 

Súvisiace články