Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Hlavný rébus: Pľuščenkov štart

_novy|Publikované 17. jan 2006 o 00:00

LYON, BRATISLAVA - Brána juhu, ako vravia francúzskemu Lyonu, bude pre krasokorčuliarsku Európu zároveň bránou do Turína. Tri a pol týždňa pred olympiádou sa tu ...

Igor Macipura na včerajšom tréningu.

FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

LYON, BRATISLAVA - Brána juhu, ako vravia francúzskemu Lyonu, bude pre krasokorčuliarsku Európu zároveň bránou do Turína. Tri a pol týždňa pred olympiádou sa tu dnes začína kontinentálny šampionát, v poradí už deväťdesiaty siedmy.

Na mesto má slovenské krasokorčuľovanie skvelé spomienky: pred 35 rokmi v Lyone získal Ondrej Nepela prvý z troch titulov majstra sveta, dokonca v horúcej konkurencii domáceho spolufavorita Patricka Peru. Tentoraz zďaleka tak vysoko nemieri. "Budem rád, keď obaja naši reprezentanti postúpia do 24-členného finále," konštatuje predseda zväzu Jaroslav Burian.

Košičanke Jacqueline Belenyesiovej na lanských ME v Turíne ušiel postup o tri priečky - skončila na 27. mieste. Igor Macipura na európskom šampionáte debutuje. V Amerike žijúci rodák z ukrajinského Kyjeva, ktorý vlani získal slovenské občianstvo, zažil premiéru v drese novej krajiny na októbrovej olympijskej kvalifikácii vo Viedni. Ôsme miesto, pôvodne druhé náhradnícke, napokon stačilo na nomináciu do Turína.

Lyonský šampionát, na rozdiel od predchádzajúcich, nebude vrcholiť voľnými jazdami žien, ale mužov. Francúzi majú totiž v hre o titul tromf v osobe Briana Jouberta, ktorý na ME 2004 zdolal aj fenomenálneho Rusa Jevgenija Pľuščenka. "Je zasa vo forme, voľnú jazdu začne dvoma štvoritými skokmi," avizuje jeho ruský tréner Andrej Berezincev. Trúfa si aj švajčiarsky úradujúci svetový šampión Stéphane Lambiel, ktorý nedávno suverénne vyhral tokijské finále Grand Prix - ustál v ňom aj preňho problémového trojitého axla. Jeho v Oberstdorfe žijúca talianska priateľka Carolina Kostnerová mu navrhla kostým na krátky program a nádeja sa, že obaja budú stáť v Lyone na stupňoch víťazov.

Pľuščenko mal do Francúzska odletieť dnes. Rusov petrohradský tréner Alexej Mišin však včera podvečer v rozhovore pre agentúru Reuters naznačil, že nad obhajcovým štartom visí otáznik. "Pre Jevgenija je dôležité ísť do Lyonu a obhájiť európsky titul, ale ešte dôležitejšie je, aby bol absolútne fit na olympiáde," povedal. "Uvidíme o deň-dva." Zverencovo zranenie bližšie nešpecifikoval.

Rusi majú na olympiáde iba dve mužské miesta, lebo Pľuščenko vlani pre zranenie nedokončil svetový šampionát. Samozrejme, do Turína s ním rátajú. Na olympiádu s ním pocestuje ten z dvojice Klimkin - Dobrin, kto na ME skončí vyššie.

Zo zmeny programu ME má najväčšiu radosť Irina Slucká: "Konečne sa nebudem musieť tak dlho nervačiť." Ruska má už šesť európskych titulov a nikto nepochybuje, že

k nim pridá siedmy. Takmer automaticky sa ráta aj s tým, že vo dvojiciach obhája titul Tatiana Toťmianinová a Maxim Marinin a v tancoch ich krajania Tatiana Navkovová a Roman Kostomarov. Na zodpovedanie otázky, či všetky európske zlaté zasa poputujú do Ruska, treba vyriešiť rébus Pľuščenkovho štartu.

Igorove premiéry - hlavná bude v Turíne

Igor Macipura včera stihol všetko, čo bolo nevyhnutné, aby sa z neho vo februári stal slovenský olympionik. V dome Slovenského olympijského výboru si vyskúšal a prevzal turínske oblečenie a po jedinom tréningu počas krátkeho pobytu na Slovensku ho na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu decentne oslovili komisári Antidopingového výboru SR. Kým odovzdal príslušnú vzorku moču, vypil dva čaje a fľašu minerálky. "Bola to prvá dopingová kontrola v mojom živote," priznal sa. Za necelú hodinku na ľade dal na známosť svoj skokanský talent: v repertoári má všetky trojité skoky. "Igor je ešte nevycválaný žrebec," krotil priveľké očakávania jeho tréner Rašid Kadyrkajev, Rus, ktorý už tucet rokov pôsobí v zámorí. "Ak mu vydrží odhodlanie, na vancouverskej olympiáde 2010 nemusí byť bez šancí." (mo)

Program 97. ME

Dnes: 14.00 povinné tance, 19.00 krátky program športových dvojíc

Zajtra: 12.15 krátky program žien, voľné jazdy športových dvojíc

Štvrtok: 13.30 originálne tance, 18.30 voľné jazdy žien

Piatok: 12.15 krátky program mužov, 18.30 voľné tance

Sobota: 14.30 voľné jazdy mužov

Súvisiace články