Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Hlava a skúsenosti vyvažujú chýbajúce kilometre

Sportnet|Publikované 3. okt 2005 o 22:00

Košice Pred štrnástimi rokmi sa tešil z víťazstva na MMM. Po Františkovi Višnickom a Karlovi Davidovi to bol ďalší vytrvalec z čs. ekipy, ktorá sa

presadila na konci 80. a začiatkom 90. rokov. Vlastimil Bukovjan (na snímke) v roku 1991 dosiahol čas 2:18:21 hod., uplynulú nedeľu , prirodzene, slabší 2:31:40 hod. To ale nebolo podstatné. "Už som vo veteránskej kategórii, takže je to celkom dobré. Som spokojný," uviedol 44-ročný pretekár, ktorý v cieli vyzeral sviežo. Keď sme sa ho spýtali na rezultát, aký dosiahol pri spomínanom víťaznom behu v Košiciach, sekol sa o 4 sekundy. Keď sme ho opravili, tento český maratónec sa zasmial. Na východe bol na štarte už po niekoľkýkrát a okrem triumfu zaknihoval i ďalšie popredné umiestnenia. "Naposledy som tu štartoval pred desiatimi rokmi ešte v klasickej kategórii a pokiaľ ma pamäť neklame, tak som skončil v prvej desiatke."

Aj bežci sa s odstupom času radi vracajú na akcie, kde sa vždy cítili dobre. Nielen špičkoví, ale i rekreační. Puto, ktoré vznikne s konkrétnym mestom a názvom zápolení, sa len ťažko trhá. Vlasto chcel oprášiť príjemné spomienky, pookriať v družnej spoločnosti. "Kamarát chcel veľmi zažiť Košice, tak ma prehovoril." Jemu sa neveľmi chcelo, v kalendári prvú októbrovú nedeľu nemal podčiarknutú, lebo prd štyrmi týždňami absolvoval maratón v Ostrave. Chcel si dať pauzu, no nakoniec rád zmenil plány. "Na ostravskom podujatí som skončil celkovo druhý a vyhral som kategóriu veteránov." Možno aj povzbudený týmto triumfom sa nechal zlomiť a povedal si. "Vyskúšam to." Prišiel na poslednú chvíľu, prihlásil sa na štart až priamo v dejisku. "Vďaka jednému organizátori som dostal nízke štartovné číslo osemnásť, inak by som vybiehal niekde zozadu."

Počas roka nemá na bežeckú aktivitu veľa času - je učiteľom. Počas prázdnin ale doháňa manko. Trénuje ostošesť a začiatkom septembra sa vždy postaví na štart dajakého maratónu. Ťaží z letnej prípravy. Voľakedy týždenne zvládol okolo 150 kilometrov, teraz sotva polovicu. Čo sa zmenilo od jeho triumfu? "Pribudli roky, ubudla svalová sila. No vyvažujem to skúsenosťami. Viem, kedy pridať, kedy uvoľniť tempo. Kilometráž nohám chýba, ale o to viac pracuje hlava." Rozum je dôležitý element pre maratónca. Kto sa spolieha iba na nazbierané tréningové kilometre, môže raz-dva pochovať svoje ambície. Klasická trať dokázala zmordovať už nejedného machra a Bukoivjan to veľmi dobre vie.

Ako človeku bývajúcemu v Otrokoviciach teplo vyhovuje, preto sa nechmúril na slnečné papršleky. Počas behu si lebedil, vychutnával každý meter trate. Hodlal zúročiť prípravu, ktorú podstúpil a vyšlo mu to na sto percent. Samozrejme, už si nemohol nárokovať na také tempo, čo kedysi, ale stále je to pán bežec. "Každý chce dosiahnuť najlepší čas, ja nie som výnimkou. No musím sa riadiť tým, čo dokážem a nie, čo chcem. Hlavná vec, že ma poslúcha zdravie a beh mi chutí."

Na hrdinov sa nezabúda

Všetci, čo pokorili 42 195 metrov, sú hrdinovia, no pozornosť sa upiera hlavne na tých, čo sa po dobehnutí postavia na stupeň víťazov a privlastnia si vavríny. Na tých sa nezabúda a ľudia ich majú dlho zafixovaných. Aj na Bukovjana Košice nezabudli, pobytom v súdržnej rodine bežcov pookrial. "Srdečne som sa zvítal nielen s funkcionármi a nadšencami, bez ktorých by táto akcia nemohla byť, ale i s množstvom ďalších ľudí. Dobre mi to padlo, že moje meno tu stále rezonuje," uviedol Bukovjan. Keď sme sa ho spýtali, či sa teda na MMM ukáže znovu o rok a nenechá si znovu dlhšiu pauzu, zamyslel sa: "Momentálne ešte neviem, ale určite budem o tom premýšľať. Tam, kde sa človek cíti dobre, by mal chodiť pravidelne, ale závisí to aj od iných okolností. " Z očí sa však Vlastimilovi dalo vyčítať, že fanúšikovia MMM ho určite ešte uvidia v akcii.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.