Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

Hladký priebeh VV UEFA, na všetko stačila streda

SITA|18. sep 2003 o 14:44

BRATISLAVA 18. septembra (SITA) - Najvyšší predstavitelia Európskej futbalovej únie (UEFA) naplnili všetky body programu svojho zasadnutia v Bratislave expresným tempom a namiesto dvoch dní stihli naplánované otázky vyriešiť počas stredy. Najdôležitejším

bodom zasadnutia Výkonného výboru UEFA bolo určenie pravidiel pre žreb baráže o postup na ME 2004. Kompetentní sa napokon rozhodli nemeniť zaužívané zvyklosti, a tak medzi desiatimi tímami nebude nasadené žiadne mužstvo. Prítomní funkcionári pozitívne zhodnotili správu o priebehu príprav na záverečný turnaj európskeho šampionátu v Portugalsku.

Dôležitou informáciou z pohľadu slovenského futbalu je zvýšenie príjmov z Ligy majstrov napriek menšiemu počtu zápasov. Každoročne by mala UEFA prerozdeliť 582 miliónov eur, z ktorých zatiaľ neurčená čiastka poputuje aj do pokladnice Slovenského futbalového zväzu. Každá členská asociácia UEFA môže v sezóne 2003/2004 rátať so sumou 193-tisíc eur, ďalších 75 miliónov by si mali rozdeliť menšie a finančne slabšie krajiny. "Dosiahnuté čísla nás potešili. Napriek nie práve najlepšej situácii na kľúčových európskych trhoch sme získali viac ako doteraz. Ukazuje sa, že Liga majstrov priťahuje fanúšikov na celom svete. Napríklad v Japonsku sme zaznamenali veľký boom," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii v hoteli Radisson SAS Carlton generálny sekretár UEFA Gerhard Eigner, ktorý zastúpil prezidenta Lennarta Johanssona. Šéf európskeho futbalu už bol v tom čase na ceste do Štokholmu.

Ďalším zo záverov bratislavského stretnutia exekutívy UEFA je zvýšenie počtu dopingových kontrol o 21 percent. V sezóne 2003/2004 sa po zápasoch pod záštitou UEFA prvýkrát podrobia testom aj juniori v kategóriách do 19 a 17 rokov, ženy, dievčatá do 19 rokov a futsalisti. "V sezóne 2002/2003 sme zaznamenali iba jeden pozitívny prípad. Zvýšime naše úsilie na odhalenie zneužitia zakázaných látok. Naším cieľom nie je predstierať, že vo futbale doping neexistuje, ale chceme tento problém udržať pod kontrolou," konštatoval riaditeľ UEFA pre komunikáciu Mike Lee.

VV UEFA sa na bratislavskom zasadnutí venoval aj stále aktuálnemu problému rasistických prejavov na štadiónoch i zladeniu legislatívy Európskej únie s potrebami futbalu a všeobecne športu. "V mene prezidenta Johanssona by som sa chcel poďakovať SFZ a ďalším organizátorom nášho stretnutia. Ceníme si pohostinnosť, s ktorou sme sa na Slovensku stretli. Vážime si príležitosť stretnúť sa s prezidentom SR i ministrom zahraničných vecí," lúčil sa s Bratislavou G. Aigner.

Súvisiace články