Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Hľadáme nového Jozefa Plachého = 15 067 štartujúcich

Sportnet|Publikované 13. dec 2006 o 23:00

Bardejov - Postupová súťaž pre talentovaných mladých bežcov Hľadáme Jozefa Plachého má už za sebou 7. ročník. 13-roční chlapci a dievčatá na celom

Slovensku dostali šancu vyskúšať si bežecký talent na všetkých základných školách. Vyhlasovateľmi zaujímavého projektu nielen pre mladých športovcov, ale aj pre učiteľov je Ministerstvo školstva SR a Slovenský atletický zväz. Patrónom je bývalý svetový rekordér juniorov v behu na 800 metrov účastník na troch olympiádach a stály držiteľ Slovenského rekordu, rodák z Košíc Jozef Plachý.

Usporiadatelia majú zdokumentovaných 247 školských kôl, na ktorých pretekalo 15 067 chlapcov a dievčat. V košickom kraji na 37 školách nastúpilo na preteky 2054 detí a v prešovskom kraji 1770 bežcov na 35 školách. Do celoslovenského finále postupovali traja chlapci a dievčatá. A z východoslovenských krajov sa umiestnili v druhej desiatke. Po šesť najúspešnejších sa za odmenu zúčastnilo na päťdňovom sústredení v Šport penzióne Hritz v Novej Lesnej.

Bývalý výborný atlét a podporovateľ kráľovnej športov Peter Hritz na podujatie má takýto názor: "Myšlienka je veľmi dobrá. Či to bude mať efekt, uvidíme v budúcnosti. Je dobré, že finančne sú zabezpečené všetky súťaže, ale chýba mi tu systém, aby bola náväznosť pre ďalšiu motiváciu ďalších bežcov. Podľa mojich skúseností v dnešnej dobe to už nezaujíma ani Ministerstvo školstva, ani najvyšší atletický orgán. Ja som hradil celý pobyt na sústredení a spolu s Jozefom Plachým sme pre talentovaných bežcov pripravili zaujímavý tréningový, spoločenský i turistický program."

Na budúci rok by do celoslovenského finále mali byť pozvaní aj bežci s najlepšími výkonmi z nepostupových krajských súťaží. Aj účasť na sústredení by mali mať istú ôsmi bežci a bežkyne. Názor, aby neštartovali registrovaní pretekári, má viac odporcov. Rozhodujúce ale zostane, aby sa zastavil úbytok atletických klubov a školské ihriská nezarastali burinou.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.