Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Historický zápis suverénnej Pärsonovej

SITA|Publikované 11. feb 2007 o 13:49

AARE 11. februára (SITA) - Švédka Anja Pärsonová je na tohtoročných majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní pred domácimi fanúšikmi v Aare suáverénna a po super G a superkombinácii "hodila" víťazného ...

AARE 11. februára (SITA) - Švédka Anja Pärsonová je na tohtoročných majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní pred domácimi fanúšikmi v Aare suáverénna a po super G a superkombinácii "hodila" víťazného tučniaka aj v nedeľňajšom zjazde. Dvadsaťpäťročná rodáčka z Tärnaby sa víťazstvom v kráľovskej kĺzavej disciplíne stala prvou ženou v histórii, ktorá získala zlato vo všetkých piatich disciplínach na majstrovstvách sveta (zjazd, super G, obrovský slalom, slalom, kombinácia). Pärsonová zvíťazila s náskokom 40 stotín sekundy pred ďalšou z favoritiek Lindsey C. Kildowovou z USA. Bronz získala Rakúšanka Nicole Hospová. V 35-člennom štartovom poli Slovensko zastúpenie nemalo.

Pärsonová potvrdila súčasnú superformu a v Aare si vybojovala už tretie zlato. Celkovo sa z najcennejšieho kovu na majstrovstvách sveta teší už po siedmy raz (bilancia 7-1-1), čo znamená posun na druhú priečku historického rebríčka najúspešnejších zjazdárok na svetových šampionátoch. V Aare môže získať ešte tri medaily, najmä v obrovskom slalome a slalome patrí medzi favoritky. „Dala som do toho všetko, zariskovala som. Spravila som aj menšie chybičky, ale všetko som podriadila tomu, aby som bola najrýchlejšia. Som veľmi unavená,“ povedala v cieli Pärsonová. Vo veternom počasí pri mínus 8° C čakala na zjazdárky trať dlhá 2240 m. Pärsonová na takmer domácej trati potvrdzovala, že chce získať zlato už v tréningoch. Zjazdovka Olympia jej sedí, vlani na nej vyhrala finále SP v zjazde. V tejto sezóne sa jej po jarnej operácii kolena nedarilo, formu však načasovala presne na šampionát.

Ďalšia z favoritiek Kildowová získala v Aare už svoje druhé striebro, rovnako aj druhé v kariére, keď predtým bola druhá v super G. Chuť Rakúšanov po mužskom výbuchu napravila aspoň čiastočne treťou priečkou Hospová. "Vôbec som ich výsledkom nemohla uveriť. Rovnako som neverila, že som bola v cieli tak rýchlo. Myslela som však, že to bude prinajlepšom štvrté miesto,“ uviedla Hospová, ktorá stála na stupňoch víťazok tretíkrát v kariére. Predtým bola druhá v kombinácii a tretia v slalome v St. Moritzi 2003.


Výsledky - MS v zjazdovom lyžovaní v Aare:

Zjazd žien: 1. Anja Pärsonová (Švéd.) 1:26,89, 2. Lindsey C. Kildowová (USA) +0,40, 3. Nicole Hospová (Rak.) +0,48, 4. Nadia Stygerová (Švajč.) +0,93, 5. Dominique Gisinová (Švajč.) +0,99, 6. Nike Bentová (Švéd.) +1,04, 7. Renate Götschlová (Rak.) +1,05, 8. Ingrid Jacquemodová (Fr.) +1,06, 9. Maria Rieschová (Nem.) +1,09, 10. Julia Mancusová (USA) +1,20

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.