Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Hiráková mala neľahkú úlohu, Zanzeovú poznala už z reprezentácie

Sportnet|Publikované 24. okt 2003 o 22:00

Košice - Basketbalistky Delty I.C.P. Košice vykročili do Európskeho pohára FIBA úspešne. V úvodnom dueli proti chorvátskemu ŽKK Šibenik Jolly JBS na

domácej palubovke zvíťazili 88:75. V ďalšom stretnutí C-skupiny tejto súťaže zdolal maďarský Szeged doma nemecký Marburg 85:56.

Košičanky sa od chorvátskeho majstra dlho nemohli odpútať, pretože problémy im robila pivotka Zanzeová. V tretej štvrtine ju však domáce ubránili a získali rozhodujúci náskok. Tréner Delty Vladimír Karnay dobre vedel, že najväčšie nebezpečenstvo Šibeniku hrozí práve z ruky Zanzeovej, a tak naordinoval tesnú, agresívnu obranu na túto hráčku. Poveril ňou rovnako skúsenú slovenskú reprezentantku Renátu Hirákovú, ktorá so súperkou zvázdala pod košom divácky naozaj veľmi príťažlivé súboje. "Mali sme informácie, že Zanzeová je veľmi dobrá hráčka, čo sa na začiatku zápasu aj potvrdilo. Dala nám dosť bodov, nedokázala som ju ubrániť až tak, aby som sama bola so svojim výkonom spokojná. V druhom polčase však Zanzeová trošku odišla kondične, nešla jej už ani streľba a zápas sme dotiahli do víťazného konca," rozhovorila sa košická odchovankyňa, ktorá zmluvu s Deltou uzavrela len minulý týždeň. Hirákovú stála neľahká podkošová bitka proti Zanzeovej akiste veľa síl. "Bolo to naozaj ťažké. Ja som ju poznala už predtým, pretože s reprezentáciou sme proti Chorvátkam hrali dve kvalifikačné stretnutia. Ona im tam v podstate robí hru a drží ich nad vodou, pretože je vysoká a boduje."

Zanzeová strávila na ihrisku celých 40 minút a po zmene strán sa na nej už zreteľne prejavovala únava, čo delťáčky využili. "Navzájom sme sa bránili a už nebola taká aktívna ako v prvom polčase. Bolo vidieť, že si potrebovala trochu viac oddýchnuť, už nešla so všetkými loptami do koša, ale ich rozohrávala. Podľa mňa teda odišla kondične." Hiráková bola na ihrisku tiež takmer celé srtretnutie, na lavičku si bola oddýchnuť len sporadicky. V 36. minúte však z ihriska musela odísť nadobro, pretože sa vyfaulovala. Sprevádzal ju mohutný potlesk pekne zaplnenej športovej haly, pretože diváci vedeli, že víťazstvo už Delte újsť nemôže. "Vnímala som to a som rada, že obecenstvu sa páčil nielen môj výkon, ale aj celého družstva."

Košičanky si však museli dávať pozor aj na ďalšiu reprezentantku Abrličovú a šikovnosť ukázala aj rozohrávačka Jelavičová. V dresoch Chorvátok však bodovali prakticky len tieto tri hráčky, ich kormidelník poslal na ihrisko len sedem hráčok. V domácom kolektíve sa na palubovke objavila kompletná desiatka a aj presná streľba bola rozložená o čosi rovnomernejšie. Ťahúňkou v tomto sme bola Jalčová (24 bodov), ale cez desaťbodovú hranicu sa dostalio aj ďalšie štyri hráčky. Možno aj preto držali po vyrovnanom polčase po zmene strán opraty už v rukách domáce. "Šibenik bol dosť vyrovnaným súperom, potrápil nás. Keď však do toho dáme ešte viac a bude sa nám lepšie dariť v obrane i útoku, môžeme dosiahnuť v tejto súťaži dobrý úspech."

Vstup do súťaže je vždy dôležitý, delťáčky ho zvládli. Bolo cítiť pred úvodným duelom v ich kabíne určitú nervozitu? Predsa len, zápasy v domácej lige a na európskej scéne sa porovnávať nedajú. "Ja osobne som pred každým stretnutím trošku nervózna. Pristupujem k ním totiž seriózne a keby som nebola nervózna, bol by to asi príznak, že mi na tom nezáleží. Prvým dotykom lopty to však opadlo a som rada, že zápas dopadol úspešne."

Delta I.C.P. sa po pohárových povinnostiach musí znovu rýchlo preorientovať na domácu súťaž, už dnes o 19. hodine totiž v ďalšom extraligovom zápase privíta na svojej palubovke v starej športovej hale bratislavský Slovan. Víťazstvo by malo byť pre Košičanky samozrejmosťou, otázkou by mala byť len výška skóre.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.