Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

"Hi, I am Gareth," privítal Hovančíka tréner Middlesbrough

Sportnet|Publikované 15. dec 2008 o 23:00

Dva týždne strávil v anglickom klube FC Middlesbrough futbalista MFK Košice Juraj Hovančík. Domov prišiel plný dojmov a nadšený z celého

pobytu.

KOŠICE. Ešte donedávna mohol futbalista MFK Košice Juraj Hovančík sledovať hru dlhoročného reprezentanta Anglicka Garetha Southgata (1995-2004) sledovať na televíznych obrazovkách. Veď len pred dvoma rokmi ukončil hráčsku kariéru v drese FC Middlesbrough, kde pôsobil od roku 2001. Ešte predtým o rok dlhšie obliekal dres birminghamského klubu Aston Villa (od roku 1995). Pred dvoma týždňami si s ním 18-ročný košický talent podal ruku... "Tréner Southgate bol bezprostredný. Privítal ma na tréningu, podal mi ruku so slovami: 'Hi, I am Gareth', a išli sme na vec," podelil sa o svoje dojmy Juraj Hovančík, študent 3. ročníka Športového gymnázia v Košiciach.

Ako sa vám pozdával dvojtýždňový pobyt v FC Middlesbrough?

"Pre mňa to bol super zážitok zatrénovať si s takými hráčmi, akí obliekajú dres Boro. Každý futbalista po niečom podobnom túži. Navyše, ak vás rôzni ľudia pochvália, že ste dobrý a máte budúcnosť pred sebou, zvýši sa človeku chuť do tréningov."

Ako vyzeral váš program počas jednotlivých dní?

"Ubytovaný som bol v hoteli asi desať minút od tréningového centra Boro. O ôsmej som vstával a po raňajkách som o deviatej odchádzal na tréning, ktorý sa začínal o 10.30. Trval hodinu a pol až hodinu trištvrte. Po ňom nasledoval obed. Popoludní som bol na internete, chodil som po meste. Večer bola regenerácia, bazén."

O tréningových centrách v Anglicku sa spievajú ódy. Aké to bolo v Middlesbrough?

"Jedným slovom fantastické. V jednej budove bolo všetko potrebné zázemie, s perfektným zariadením. Okolo nej bolo desať ihrísk. Všetky vo vynikajúcom stave. Radosť trénovať!"

Po celý čas ste trénovali s A-mužstvom?

"Áno. Len keď malo áčko predzápasový tréning, tak si tréner Southgate vybral šestnástich, ktorých nominoval na zápas a ostatní sme trénovali osobitne s iným trénerom."

Aké sú tréningy v Middlesbrough?

"Perfektné. Trénuje sa tam iba štyrikrát za týždeň, ale všetci idú na maximum. Hrá sa tam strašne rýchlo a agresívne. Veľmi dobrý zážitok."

Stačili ste na domácich?

"V pohode, po kondičnej stránke nemám žiadny problém. Myslím si, že v tomto smere som bol domácim rovnocenným partnerom. Ešte vo štvrtok som išiel na laktátové testy a lekár vravel, že sú veľmi dobré, perfektné."

Dielčie ohlasy prichádzali veľmi pozitívne. Angličania vraj boli vami i Matičom nadšení. Vraj na to, akí ste mladí, ste po technickej i kondičnej stránke veľmi dobre pripravení. Neskrývali prekvapenie. Vy ste sa ako cítili?

"Veľmi dobre. Samozrejme, človeku padne dobre, keď ho pochvália. Všetci kompetentní kvitovali to, že rozmýšľam hlavou pri hre, kondične nezaostávam, naopak, vládal som behať, páčili sa im prihrávky i bojovnosť."

Rozprávali ste sa aj s trénerom Southgatom?

"Áno. Hneď v prvý deň prišiel za mnou s hráčmi, predstavil sa, privítal ma, bol rád, že som prišiel, zaželal mi, nech sa mi darí a mohli sme začať tréning."

A čo hráči?

"Prijali ma veľmi dobre. Všetci boli v strašnej pohode. Postupne za mnou prišli všetci. Kapitán Emanuel Pogatetz sa predstavil ako Pogy. Po ňom prišiel Stewart Dawning... Všetko perfektní hráči. Mido chýbal, lebo je momentálne zranený."

A vás ako volali?

"Prestavil som sa ako Ďuri, ale s 'ď', s tým mali všetci problém, tak som bol Juri."

Aj ste niekoho prebrúsili na tréningu?

"Jasné. Zo začiatku som bol v menšom strese. Bál som sa, že budem od nich odlišný. Rýchlo to však pominulo. Hral som na jeden-dva dotyky a rýchlo som si zvykol na ich štýl. V pohode."

Aj vás premastili?

"Určite. Najmä Nemec Robert Huth. Ja som sa chcel ukázať v dobrom svetle, tak som išiel na 120 percent, on bol po zranení a chce sa dostať do základu, takže sa tiež chcel ukázať. Naposledy už hral proti Arsenalu."

Aj ste sa na seba niekedy krivo pozreli?

"Nie, nič také. Všetci boli vo veľkej pohode."

S akými slovami ste sa lúčili s trénerom či funkcionármi?

"Teraz to ťažko povedať. Zrejme ma budú ďalej sledovať, manažér povedal, že bol so mnou veľmi spokojný, ale že teraz je to na rokovaní klubov. Neviem nič nové."

Asi je zbytočné sa pýtať, či by ste išli...

"Jasné, že by som išiel. Je to sen každého futbalistu."

Za dvojtýždňovým pobytom ste mali príjemnú bodku v podobe zápasu Premier League FC Middlesbrough - Arsenal Londýn.

"Ďalší veľmi pekný zážitok. Super atmosféra - 30 000 ľudí na štadióne. Obrovský rozdiel v porovnaní so Slovenskom, kde po strate lopty futbalista počúva od krikľúňov na prázdnom štadióne, čo je to za hráča. V Anglicku aj po strate lopty diváci zatlieskajú a ďalej povzbudzujú svojich. Všetko je to o inom."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.