Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

HFC Humenné má Sieň slávy

Sportnet|Publikované 23. okt 2002 o 22:00

Humenné - Prvé zmienky o humenskom futbale sú z roku 1903. Vtedy si žiaci miestnych škôl a mládež vybudovali na viacerých miestach futbalové ihriská.

Nepotrebovali pritom veľké peniaze, namiesto brány si vystačili s čiapkami a za loptu považovali klbko z handier. Hrali podľa vlastných pravidiel, ktoré považovali za najvhodnejšie pre využívanie voľného času. Nechýbali im ani rozhodcovia a aj hrací čas bol neobmedzený. Postupne sa začali hrať zápasy medzi jednotlivými ulicami či časťami mesta. Sem tam sa už objavili aj futbalové bránky a gumové lopty. Dalo by sa povedať, že okolo roku 1905 sa už hrala mestská liga. Nuž a práve tu sa začali objavovať aj prvé futbalové talenty, ktoré potom reprezentovali mesto v kvázi zápasoch proti celkom z okolitých dedín či miest, kde rovnako začínali s futbalom. Starší priaznivci futbalu majú ešte v živej pamäti, že prvé ihrisko bolo v miestnom parku, druhé, ktoré sa volalo sokolské, bolo za reštauráciou Hviezda. Tretie, ktoré už spĺňalo potrebné náležitosti futbalových pravidiel, bolo pri Mlyne a ešte aj dnes slúži svojmu pôvodnému účelu. Dostupné materiály uvádzajú, že súťažné zápasy začali hrať humenskí futbalisti v roku 1908. Odvtedy pretieklo dole Laborcom veľa vody a na mnohé veci sa jednoducho zabudlo. Teda aj na históriu humenského futbalu. Možno práve to bolo dôvodom pre miestneho podnikateľa Milana Sucharu, aby priblížil nielen obyvateľom mesta a a okolia, ale aj celému regiónu vznik a rozvoj najpopulárnejšej kolektívnej hry na svete v meste pod Vihorlatom. Rozhodol sa preto zriadiť futbalovú Sieň slávy, ktorá bola slávnostne otvorená pred týždňom v Hostinci Za bránkou, ktorý sa nachádza v areáli štadióna druholigového HFC. Na spomínanom podujatí bol prítomný aj prednosta Mestského úradu v Humennom Anton Klamár, vedúca oddelenia kultúry a športu rovnakej inštitúcie N. Mocáková, riaditeľ HFC Humenné Peter Pencák, nechýbali viacerí bývalí hráči a priaznivci. A tak po slávnych kluboch na svete i na Slovensku ma Sieň slávy humenské HFC. Na fotografiách, ktoré iniciátor tejto myšlienky ťažko zháňal, nechýbajú ani tí, ktorí ako prví Humenčania začali hrať prvú ligu. Spoznali sme na nich Vojtecha Bednárika, ktorý hral za Trnavu, Pavla Maxinčáka a Štefana Kulana, bývalých hráčov Tatrana Prešov. Bol medzi nimi aj František Babej, hráč VSS Košice v časoch jeho najslávnejšej éry. Z mladšej generácie registrujeme B. Majerníka, V. Pčolu, J. Petrovaja, M. Kováča, J. Murinčáka, M. Kopeja, M. Labuna, P. Diňu, J. Valkučáka, J. Gaľu, P. Dzúrika, Ľ. Matiho, P. Romana, F. Hanca, V. Sivého, R. Ljubarského i desiatky ďalších hráčov, ktorí svojimi výkonmi prispeli k rozvoju futbalu v meste. "Viem, že tu viaceré veci ešte chýbajú, preto chcem v najbližšom období doplniť Sieň slávy o rôzne dresy, vlajky, suveníry, diplomy či všakovaké trofeje, ktoré symbolizujú humenský futbal," povedal zakladateľ Milan Suchara.

Blíži sa teda sté výročie od doby, keď sa v Humennom začala písať história futbalu. Je tu teda dôvod na zamyslenie sa pre predstaviteľov mesta, funkcionárov HFC i samotných hráčov druholigového mužstva. Najkrajším darčekom k jubilejným oslavám by bol dozaista opätovný postup do najvyššej súťaže. Pohľad na aktuálnu druholigovú tabuľku prezrádza, že nič nie je stratené. Do skončenia jesenných bojov treba ešte zabojovať a cez zimnú prestávku sa na jarnú odvetu pripraviť tak, aby ten darček humenský futbal dostal.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.