Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Hewitt stratil trénera. Je za tým opäť otec?

Austrálčan Lleyton Hewitt odchádza z kurtu po prehratom zápase. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|Publikované 7. jan 2007 o 23:00

Austrálsky tenis sa naďalej zmieta v kríze. Dvaja najvyššie postavení muži v rebríčku sa trápia. Mark Philippoussis sa v Perthe zranil, vzdal Hopmanov pohár a najmenej 8 týždňov nebude hrať.

Lleyton Hewitt, bývalá svetová jednotka, padol na 20. miesto, nečakane nepostúpil ani zo skupiny v Adelaide, stratil trénera a odriekol účasť v Sydney s tým, že ani Australian Open nie je istotou.

Aj keď dospelejší, už manžel a otec, pokračuje vo vystrájaní a neprístojnostiach na dvorci. Nadávanie a ziapanie na vlastnú lavičku v Adelaide bolo poslednou kvapkou, po ktorej sa jeho tréner Roger Rasheed vzdal funkcie. Tím Hewittovcov (jeho rodičia majú stale silné slovo) vyhodil v roku 2001 vynikajúceho kouča Cahilla len preto, že chcel cestovať na turnaje aj s rodinkou a stálo by to veľa peňazí.

Nevšimli si, že Cahill postrčil Lleytona na 1. miesto v ATP a k miliónom dolárov. Cahill si potom vzal na starosť tridsiatnika Agassiho a aj jeho poslal na čelo rebríčka. Hewitt angažoval Stoltenberga, ktorý ho priviedol k wimbledonskému titulu, ale čoskoro ho rodina vyhodila.

Novým koučom sa stal bývalý hráč austrálskeho futbalu, odborník na fyzičku a iba príležitostný tenista Roger Rasheed, pôvodom z Libanonu. Začali tak, že prvý zápas pod jeho vedením Hewitt prehral ako obhajca v 1. kole Wimbledonu 2003 s Karlovičom. Za vyše tri roky už nezískal žiadny grandslamový vavrín, spadol na 20. miesto a bránil Rasheeda pred tlačou tým, že je nielen dobrý tréner, ale aj blízky priateľ. Až natoľko blízky, že Hewitt prišiel v tom čase aj o Andrewa McLeoda, s ktorým sa dokonca súdil, aj o snúbenicu Kim Clijstersovú.

Žeby boli za všetkým iba rodičia? Kritikou dvorcov v Melbourne Hewitt vyštval riaditeľa Australian Open Paula McNameeho a vynútil si aj odchod austrálskeho daviscupového trénera Todda Woodbridga, ktorého nahradil Rasheed.

Krátko po týchto udalostiach sa Mark Woodforde vzdal kapitánstva vo fedcupovom tíme a Jason Stoltenberg odstúpil z postu hlavného trénera Austrálskej tenisovej akadémie. Toto miesto neprijal ani Cahill, ktorý prevzal Philippoussisa. Rasheed po kriku v Adelaide a Lleytonovej prehre s Kunicynom vo vyhlásení pre tlač napísal: ,,Odstupujem, lebo za súčasných okolností nevidím možnosť zlepšenia spolupráce ani výsledkov. Lleytonovi som to dal písomne s tým, že je to doteraz moje najťažšie rozhodnutie, ale už nie je možné dosiahnuť ciele, ktoré sme si dali."

Austrálske denníky pripomínajú, že Cahill, Stoltenberg a Rasheed majú jedno spoločné - odišli sami, lebo to už nemohli vydržať. Príčinou je jedovaté prostredie. The Age varuje, že Hewitt sa bez rešpektu a úcty k druhým môže stať veľmi opustenou celebritou a viac ako so svojou manželkou Bec cestuje s otcom Glynnom, ktorý je stále hybnou pákou.

Ani on však neovplyvnil syna natoľko, aby prestal pokrikovať a urážať všetkých okolo seba aj na verejnosti. Možno je Lleyton šťastný otec a manžel, možno už má tenisu dosť, ale je iba 26-ročný a stačí zmeniť svoje myslenie, povahu a počúvať rady skúsených okolo seba.

To najmenej, čo dospelý človek, otec a manžel v špičkovom športe potrebuje, je rodičova ručička a náruč, uzatvára The Age.

(abu)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.