Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Heninová vyhorela, z plamienka sťažností sa môže stať požiar

SITA|Publikované 15. máj 2008 o 10:35

BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Stredajšie náhle ukončenie kariéry jednotky tenisového svetového rebríčka žien, Belgičanky Justine Heninovej, rozprúdilo diskusie o zvládnuteľnosti termínovej listiny, športových ...

BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Stredajšie náhle ukončenie kariéry jednotky tenisového svetového rebríčka žien, Belgičanky Justine Heninovej, rozprúdilo diskusie o zvládnuteľnosti termínovej listiny, športových i sprievodných marketingových nárokoch kladených na špičkových hráčov a syndróme vyhoretosti. "Dohorel v nej ten plameň, ktorý zapaľoval túžbu po víťazstvách," konvenujúcou terminológiou vyhlásil na tlačovej konferencii Argentínčan Carlos Rodriguez, kouč rodáčky z Liége od jej štrnástich rokov.

Prvotné drobné signály o Heninovej vnútorných rozporoch vyvstali počas minulotýždňového podujatia v Berlíne. Belgičanka vtedy hovorila o časovom horizonte dvoch až piatich rokov: "Naozaj neviem stanoviť, kedy to príde. Ešte to nedokážem určiť. V prvom rade dúfam, že zostanem zdravá a motivovaná. Odchod do tenisovej penzie možno bude plynulý. Keď na to dnes myslím, obete sa mi prinášajú akosi ľahšie." O niekoľko dní bolo všetko úplne inak. Koniec prišiel ešte prekvapujúcejšie ako vlani v máji v prípade jej krajanky Kim Clijstersovej, vtedy dokonca len 23-ročnej.

Už v minulosti tu boli alarmujúce prípady vyhoretosti ako Američanky Tracy Austinová a Andrea Jaegerová či Japonka Kimiko Dateová, ktorá sa nedávno vrátila, zatiaľ na úrovni ITF, po 12 rokoch a pripomenula niekdajšie dôvody odchodu zo scény: "V ostatných rokoch kariéry som nenávidela tenis. Znechucovali ma cestovanie po svete a život v osamelosti. Vystúpila som z toho kolotoča a dopriala si pokoj od športu."

Tenisová asociácia žien WTA si, súdiac z plánu na redukciu turnajov od sezóny 2009 a zmeny pravidiel o počte povinných účastí, uvedomuje problém nadmernej vyťaženosti hráčok, zároveň je však tlačená aj obchodnými a mediálnymi záujmami. Práve pred tohtotýždňovým podujatím v Ríme vyvstal spor s Ruskou Mariou Šarapovovou týkajúci sa povinného fototermínu na propagačné materiály pred novembrovými MS WTA Tour v Dauhe. "Ide o mentálne vyčerpávajúce a rozptyľujúce záležitosti. Nátlakovo žiadať odo mňa niečo takéto nepovažujem za správne a férové. Vedenie okruhu akoby neprihliadalo na naše záujmy a potreby. Možno by ste si mysleli, že náš názor je dôležitý, ale nie je. Obchádzajú ho a prikazujú nám, akoby hviezdami boli oni. Skúšala som vychádzať v ústrety. Absolvovala som množstvo rokovaní a konzultačných schôdzok, ale žnem len despotizmus a vyhrážky. Ak ma nebudú počúvať, začnem sa s verejnosťou deliť o pohľady za scénu. Nech je zábava!" rozhorčene predznamenala Ruska. Paradoxom je fakt, že medzi Šarapovovej sponzorov patrí spoločnosť Sony Ericsson, teda hlavný partner okruhu. Za prípadný bojkot jej hrozila pokuta až 300 000 USD. Napokon však v tomto prípade našla spoločnú reč s WTA.

Problém sa zďaleka netýka len žien. Španiel Rafael Nadal otvorene vyjadril znechutenie z toho, že "nabitosť" európskej antukovej časti sezóny je okrem tohtoročných OH spôsobená napríklad aj prihliadaním na americký trh a termínovú kolíziu so záverom univerzitnej basketbalovej ligy. "Ten kalendár je nemožný. Minulý týždeň sa ma pýtali, čo na to hovorím. Už vtedy som otvorene povedal, že tri týždne v rade sa za normálnych okolností nedajú zvládnuť. Teraz tu všetci majú dôkaz. Pokúšal som sa na to upozorňovať šéfa ATP Etienna de Villiersa, ale bez efektu," posťažovala sa dvojka rebríčka ATP Entry po tom, ako 7. mája v Ríme prehrala len druhý zápas na najpomalšom povrchu za ostatné tri roky. Nadal predtým v krátkom slede dominoval v Monte Carle i Barcelone, ale zastavil ho pľuzgier na pravom chodidle. "Vymenil som si s tými ľuďmi niekoľko mailov, oni si však napokon aj tak urobia, čo chcú. Som z toho už unavený," uviedol "Rafa", ktorý neprijal De Villiersovo pozvanie na debatu medzi štyrmi očami.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.