Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Heninová namiesto "nie" už povedala "neskôr"

Justine Heninová (Autor: ap)
SITA|Publikované 10. sep 2009 o 13:37

Bývalá tenisová ženská svetová jednotka Justine Heninová odmietla opätovne potvrdiť, že sa už nikdy nevráti so súťažného diania. Namiesto doterajšieho v podstate striktného "nie" zvolila formuláciu "opýtajte sa ma neskôr".

BRUSEL. Bývalá belgická tenistka Justine Heninová možno aj pod vplyvom prieniku krajaniek Yaniny Wickmayerovej a Kim Clijstersovej do semifinále na US Open v New Yorku odmietla opätovne potvrdiť, že sa už nikdy nevráti so súťažného diania. Namiesto doterajšieho v podstate striktného "nie" zvolila formuláciu "opýtajte sa ma neskôr".

Vyslankyňa Detského fondu Organizácie Spojených národov (UNICEF) vo štvrtok počas charitatívneho verejného vystúpenia v službách spomenutej organizácie skonštatovala: "Sme tu dnes na to, aby sme hovorili o úmrtnosti detí vo svete, čo je veru značne závažná téma a ja by som jej dala prednosť," odbila sedemnásobná grandslamová šampiónka dotieranie novinárov v súvislosti s vývojom 128. majstrovstiev USA, napokon však predsa poskytla komentár k úspechom krajaniek: "Je to veľkolepé, o tom niet pochýb."

Dvadsaťsedemročná rodáčka z Liége v ostatných mesiacoch podnikla v súvislosti s novou náplňou svojho života misie do Konga či Kambodže a venuje sa vakcinačným programom. Na jeseň bude tvárou UNICEF v protitetanovej kampani: "Žila som v bubline a teraz sa náhle vynorilo množstvo podnetov a otázok, ktorými sa chcem zaoberať."

Heninová v marci bola medzi 756 ľuďmi čakajúcimi na námestí v Bruseli v symbolickom rade pred prenosnou toaletou. Vytvorenie nového rekordu do Guinnessovej knihy bolo benefičnou akciou pri príležitosti Svetového týždňa vody (22. - 28. marca) a na podporu dlhodobej kampane Voda, sanita a hygiena (WaSH) UNICEF-u.

Počas parížskeho Roland Garros Heninová v máji vyhlásila: "Zaradenie sa do bežného života je zložité. Poviem vám, ak by som mala inú náturu, tiež by mi to zrejme spôsobovalo problémy. Ten prechod je dôležitým krokom a nie všetci ho dokážu vykonať. Mnohí nevedia, čo si počať. Treba zistiť, kto vlastne ste, a vybudovať si existenciu na iných základoch. Akoby ste sa po druhý raz narodili. Za seba môžem skonštatovať, že som veľmi šťastná. Nepotrebujem k tomu nejaké súperenie. Nie som dostatočne v obraze o okolnostiach návratu Clijstersovej. Každému však treba priznať slobodu rozhodnutia. Ak Kim práve toto vnútorne potrebuje, musí to urobiť. Nik iný nemá nárok na postoj."

Dvojnásobná majsterka sveta WTA Tour Heninová náhle ukončila svoju kariéru vlani v máji pre stratu motivácie. Nedávno sa pripomenula ako ústredná postava série "Tucet úloh pre Justine" vysielanej stanicou RTBF.

V rámci spomenutej show voľne inšpirovanej úspešným programom humoristu Roba Vanoudenhovena z produkcie kanála VRT si napríklad zaspievala duet "Vous permettez, Monsieur..." s hviezdou 60. a 70. rokov Salvatorem Adamom, trénovala s futbalistami Anderlechtu Brusel, kráčala po móle na módnej prehliadke Armaniho, varila pre celebrity či sedela za pokladňou v supermarkete.

Okrem toho hosťovala aj v jednej z epizód denného seriálu "Krajší život" televíznej stanice France 3 a v októbri absolvuje premiéru na divadelnej scéne. Aj v spoločnosti bývalej "missky" Julie Tatonovej sa predstaví v komédii "Neplač, Pénélope". Produkcia má v zime putovať frankofónnou oblasťou Belgicka.

Držiteľka 41 singlových trofejí Heninová má vlastný tenisový Club N1 (vo francúzskej výslovnosti hračka s jej priezviskom) v belgickom Limelette a Akadémiu 6th Sense (v preklade Šiesty zmysel) prevádzkovanú so svojím dlhoročným argentínskym trénerom Carlosom Rodríguezom v Howey-in-the-Hills 50 km severozápadne od Orlanda na Floride.

Spomenutý Rodríguez dementoval koncom augusta dosiaľ najčerstvejšie úvahy o Heninovej návrate: "O takejto možnosti sme sa nezhovárali. Udivuje ma to. Justine párkrát do týždňa trénuje, aby sa udržala v kondícii. To je však všetko."

Rodríguezova manželka pre denník Vers l'Avenir povedala, že sa asi niečo chystá, ale ona o tom nemôže hovoriť. V marci v debate s americkým publicistom Charlesom Brickerom počas turnaja WTA Tour v americkom Miami vylúčil Heninovej prípadný comeback člen jej manažmentu John Tobias slovami: "Absolútne nie!" Justine vo februári skonštatovala: "Som si absolútne istá, že som odišla v pravý čas. Nič som neoľutovala."

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.