Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Heninová-Hardennová odmieta neprofesionálny prístup

SITA|Publikované 28. jan 2006 o 10:20

MELBOURNE 28. januára (SITA, AFP) - Belgičanka Justine Heninová-Hardennová predviedla v sobotňajšom súboji s Francúzkou Amélie Mauresmovou na Australian Open v Melbourne nevídanú vec. Skrečovala finálový ...

MELBOURNE 28. januára (SITA, AFP) - Belgičanka Justine Heninová-Hardennová predviedla v sobotňajšom súboji s Francúzkou Amélie Mauresmovou na Australian Open v Melbourne nevídanú vec. Skrečovala finálový súboj na grandslamovom turnaji, pričom nebola zranená. Štvornásobná grandslamová šampiónka ako dôvod uviedla bolesti brucha, ktorých príčinou bolo zrejme nadmerné užitie protizápalových liekov na boľavé rameno. Hneď po finále sa začali množiť obvinenia z jej neprofesionálneho prístupu, že dostatočne nezabojovala a zápas súperke jednoducho pustila. "Máte právo tak uvažovať, ale je to moje zdravie a ja som sa musela na kurte rozhodnúť. Nik to za mňa nemohol urobiť. Cítila som sa naozaj zle, preto som súboj predčasne ukončila. Keby som pokračovala, možno by som riskovala závažnejšie zranenie," povedala na svoju obranu bývalá svetová jednotka.

Dvadsaťtriročná Belgičanka prehrala prvý set s o tri roky staršou Francúzkou hladko 1:6, keď robila veľa chýb jej obávaným úderom najmä z bekhendovej strany tentoraz chýbala presnosť aj dĺžka. V druhom sete prehrávala 0:2, keď sa zrazu pobrala k empajrovému rozhodcovi, aby oznámila, že končí. "Nemyslím si, že moja súperka prišla k víťazstvu zadarmo. V stretnutí hrala vynikajúco. Využila svoje šance a že som napokon zápas skrečovala, vôbec neuberá jej triumfu na vážnosti. Gratulujem jej k veľkému úspechu," dodala ešte k prekvapujúcemu rozuzleniu finále Heninová-Hardennová. Francúzska tenistka len krátko poznamenala, že ju teší akékoľvek víťazstvo, hoci očakávala oveľa náročnejí duel. "Dnes som bola pripravená aj zomrieť na kurte. Cítila som, že mám konečne na veľké víťazstvo a to sa mi aj splnilo."

Mauresmová vyhrala vôbec svoj prvý grandslamový turnaj v kariére, pričom v Austrálii už bola vo finále, a to pred siedmimi rokmi. Vtedy však nestačila na Švajčiarku Martinu Hingisovú. Francúzka musela zohrať 32 grandslamových turnajov, aby svoju finálovú účasť premenila na prvé víťazstvo. V tenisovej open ére je to druhý najdlhší časový úsek v ženskej dvojhre. Dlhšie ako Mauresmová čakala na prvý grandslamový titul iba Češka Jana Novotná. Kým triumfovala v roku 1998 vo Wimbledone, musela absolvovať 45 turnajov veľkej štvorky.


Súvisiace články