Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Havrillova premiéra i derniéra v Anglicku

Sportnet|Publikované 16. dec 2008 o 00:00

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.skV stredu a vo štvrtok sú na programe stretnutia záverečného 5. kola skupinovej fázy Pohára UEFA. Duel FC

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.sk

V stredu a vo štvrtok sú na programe stretnutia záverečného 5. kola skupinovej fázy Pohára UEFA. Duel FC Portsmouth - SC Heerenveen povedie košický rozhodca Richard Havrilla, pre ktorého to bude rozlúčka s medzinárodnou scénou.

KOŠICE. Len nedávno skončil s aktívnou rozhodcovskou kariérou 40-ročný Ľuboš Micheľ a v týchto dňoch vešia píšťalku na klinec ďalší rozhodcovský zástupca východného Slovenska Richard Havrilla. A tiež predčasne.

Uvoľnil miesto mladšiemu

"Je pravda, že mám 43 rokov a ešte dva roky mi chýbajú do vekového limitu, ale po dohode s predsedom komisie rozhodcov SFZ Dušanom Krchňákom sme sa rozhodli pre tento scenár," povedal Richard Havrilla, ktorý tiež upresnil, že s rozhodovaním končí len na medzinárodnej scéne. Doma ešte bude pokračovať. "Minimálne do konca sezóny by som chcel rozhodovať. Neskôr uvidím, čo ďalej, či neskončím definitívne."

R. Havrilla bol rozhodcom UEFA a FIFA šesť rokov. Medzinárodnú scénu opúšťa síce predčasne, no uvážene, čo treba kvitovať. "Bol som v tretej skupine rozhodcov a vzhľadom na môj vek som nemal šancu postúpiť vyššie. Na druhej strane pískať na tejto úrovni už pre mňa nemalo zmysel. Preto som sa rozhodol uvoľniť miesto na listine UEFA a FIFA mladšiemu kolegovi zo Slovenska. Z hľadiska perspektívy slovenského rozhodcovstva je to tak lepšie. Som šťastný, že som sa dostal medzi arbitrov UEFA a FIFA. Som spokojný, čo sa mi podarilo dosiahnuť."

Atraktívny darček

Komisia rozhodcov UEFA pripravila R. Havrillovi na rozlúčku atraktívny darček v podobe zaujímavého duelu FC Portsmouth - SC Heerenveen. Konfrontácia anglického a holandského futbalu je naplánovaná na stredu o 20.45 hod. "Určite je to zaujímavý duel. Napokon, pre rozhodcu je na Ostrovoch, či konkrétne teraz v Anglicku, každý zápas pekný," poznamenal arbiter, ktorý na medzinárodnej úrovni viedol okolo 60 stretnutí. Na Ostrovoch rozhodoval tri zápasy - všetky v Írsku. "V Anglicku som bol viackrát ako štvrtý rozhodca, no ešte som tam nepískal." Bude to tak jeho premiéra v kolíske futbalu v pozícii hlavného rozhodcu a zároveň i medzinárodná derniéra. "Samozrejme, že sa teším. Bolo to trochu na vážkach, či dostanem, alebo nedostanem podobné stretnutie, ktoré by bolo pre mňa vhodné na rozlúčku. Pochopiteľne, je za tým aj iniciatíva SFZ a vzájomná dohoda medzi komisiami rozhodcov. Je to bežná prax na rozhodcovskej scéne."

Užiť si a vychutnať

Situácia v A-skupine Pohára UEFA sa už dávnejšie vykryštalizovala tak, že o postupujúcej trojici Wolfsburg, AC Miláno, Braga sa už rozhodlo a, naopak, Portsmouth s Heerenveenom zabojujú už len o 4. priečku. Angličania sú k nej bližšie, lebo majú na svojom konte bod, pričom Holanďania ešte nebodovali. Portsmouthu patrí 8. miesto v Premier League a naposledy doma prekvapujúco prehral s Newcastlom 0:3. Heerenveenu zasa patrí 5. pozícia v Eredivisii a cez víkend porazil doma De Graafschap 2:0. Takže s akým predsavzatím privediete na trávnik obe mužstvá? "Chcem si užiť a vychutnať tento posledný zápas," usmial sa R. Havrilla.

* * *

HAVRILLOVE NAJ

Najpamätnejší zápas: St. Etienne - Xamax Neuchatel v Pohári UEFA. V pozícii náhradného rozhodcu bolo viac takých zápasov - v Barcelone, Miláne, Londýne, Manchesteri, Mníchove.

Najviac potešilo: Vysoké hodnotenie od predsedu komisie rozhodcov anglickej Futbalovej asociácie Keitha Hacketta. "Po zápase Pohára UEFA medzi írskym St. Patrik's so švédskym Elfsborgom (2:1) v auguste tohto roku ma slovne veľmi vyzdvihol, keď označil môj výkon za excelentný a dal mi aj vysokú známku 8,2. Keď človeka pochváli Angličan a ešte taká rozhodcovská osobnosť, poteší to dvojnásobne."

Súvisiace články