Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Havrilla úraduje - Dom športu mení tvár

Skrášľovacia kúra. Dom športu. Ešte pred mesiacom pripomínal Alcatraz, teraz dostáva novú tvár. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|Publikované 9. mar 2010 o 23:00

Nový predseda VsFZ Richard Havrilla nechce zostať pri sľuboch, ale razantne pracuje i na skutkoch.KOŠICE. Už niekoľko dní je na predsedníckej stoličke Východoslovenského futbalového zväzu Richard Havrilla. Bývalý medzinárodný rozhodca dostal dôveru takmer dvoch tretín delegátov na nedávnej volebnej konferencii. Druhého marca mala prvé zasadnutie novozložená Rada VsFZ, ktorá schválila návrh výkonného výboru na šéfov jednotlivých odborných komisií VsFZ.

Skončili len dvaja

Veľké zmeny sa neudiali. Nenastalo veľké upratovanie, akoby si bol niekto myslel. Na svojich postoch už nie sú Michal Timko, ktorý šéfoval rozhodcom a Dušan Pollák, ktorým mal pod palcom komisiu mládeže. Marián Ružbarský síce už nie je predsedom disciplinárnej komisie, no posunul sa na stoličku predsedu komisie rozhodcov.

"Nikdy som neavizoval, že chcem urobiť revolúciu a moje prvé kroky o tom svedčia. Opieram sa o skúsených i mladých. To som hovoril pred voľbami, takže po voľbách nekonám inak. Štefan Olšavský povedie ŠTK. Je to dlhoročný predseda a veľký odborník pre športovo-technické záležitosti súťaží a noriem. Disciplinárke bude šéfovať Miroslav Urban. Ide o kontinuálnu zmenu, pretože doteraz bol podpredsedom tejto komisie. Má snahu pokračovať v tých intenciách, ktoré nasadil jeho predchodca Marián Ružbarský. Ten bude šéfom komisie rozhodcov. Pri tejto komisii som avizoval zmenu. Marián Ružbarský je dlhoročný asistent FIFA, má za sebou bohatú kariéru a verím, že bude prínosom. Zároveň sa stal i členom komisie rozhodcov Slovenského futbalového zväzu. Jeho podpredsedom a zároveň šéfom delegátov zväzu je Štefan Czetö. Trénersko-metodickú komisiu naďalej povedie Juraj Mihalčin. Najmä z toho dôvodu, že chceme nadviazať úzku spoluprácu s prešovskou Pedagogickou fakultou vo veci vzdelávania trénerov. Petra Szénaya sme zvolili za predsedu komisie mládeže, lebo je zároveň trénerom mládeže pri VsFZ a má k nej blízko. Matričnej komisii bude naďalej predsedať Ladislav Bindas a nič sa nezmenilo ani pri zdravotnej komisii, ktorej šéfuje populárny Bartolomej Magyar," vysvetlil Richard Havrilla, ktorý podotkol, že v rámci výkonného výboru bol všeobecný konsenzus na týchto menách a jednohlasne tento menoslov schválila i Rada VsFZ.

Iba pripomíname, že sekretárom zväzu zostáva Marcel Eperješi a pracovníčkou VsFZ Alžbeta Majláthová, ktorá bude mať pod palcom i ekonomiku zväzu. Novým členom Revíznej komisie SFZ by mal byť po schválení Vlastimil Laskovský.

Rekonštrukcia budovy

Oveľa väčšie zmeny sa dejú v samotnej budove športu na Alejovej ulici, kde VsFZ sídli. Práve fotografie katastrofálneho stavu interiéru budovy vzbudili na konferencii VsFZ pri prezentácii Havrillovho volebného programu zaujímavé reakcie v zákulisí. Neubehol ani mesiac a v budove nastal čulý stavebný ruch. "Pred konferenciou som ani netušil, že na opravu budovy sú vyčlenené nejaké peniaze. Ide o 33 000 eur. Keďže sú účelovo viazané na opravu budovy, musíme ich minúť. Aj na základe poverenia novozvoleného výkonného výboru som ihneď po konferencii pristúpil k prestavbe budovy. Stav okien, sociálnych zariadení či strechy, ktorá zatekala, bol katastrofálny. Strecha je už opravená, menia sa okná, pracuje sa na kúrení, lebo doterajšie radiátory boli neúčinné. Bol by som rád, keby sme do konca marca ukončili hlavné stavebné práce, ktoré vedú najmä k zníženiu energetickej náročnosti budovy."

Centrálne odmeňovanie zrušili

Ďalšou veľkou zmenou je skutočnosť, že sa zrušilo centrálne odmeňovanie rozhodcov. "Rozhodla o tom Rada VsFZ na svojom prvom zasadnutí. Vzhľadom na to, že v systéme boli podľa vyjadrení členov Rady viaceré nezrovnalosti. Rozhodnutie o centrálnom odmeňovaní rozhodcov vyplynulo z konvencie UEFA pre rozhodcov. V tejto konvencii však nie je striktne dané, že musí byť, iba odporúča. Rozhodcovia teraz budú vyplácaní paušálnym spôsobom a budú ich vyplácať priamo kluby. Je to tak v západoslovenskom i stredoslovenskom regióne. Zväz bude nápomocný všetkým klubom,ktoré o to požiadajú. Nie je zanedbateľný aj fakt, že ročne tak ušetríme všetkým klubom spolu 11 500 eur," konštatoval R. Havrilla.

Štart súťaží

Richard Havrilla sa už stretol aj s prezidentom Slovenského futbalového zväzu Františkom Laurincom, s ktorým predebatovali otázky budúcej spolupráce. Tým, že predchádzajúci predseda VsFZ Jozef Kriš odstúpil z VV, Rada SFZ kooptovala R. Havrillu za člena výkonného výboru SFZ a tým pádom sa stal i viceprezidentom SFZ. V strede marca odovzdá svoju funkciu člena komisie rozhodcov SFZ Mariánovi Ružbarskému. "Teraz sa už chceme sústrediť na rozbehnutie všetkých komisií v rámci VsFZ, aby fungovali tak, ako majú a hlavne, aby súťaže odštartovali v stanovenom termíne. Terény nemusia byť ideálne, no veríme, že budú v takom stave, aby nedošlo k zraneniam hráčov," dodal R. Havrilla

Fakty

Šéfovia komisií VsFZ

  • Športovo-technická komisia: Štefan Olšavský
  • Disciplinárna komisia: Miroslav Urban
  • Komisia rozhodcov: Marián Ružbarský
  • Podpredseda komisie rozhodcov a predseda delegátov: Štefan Czetö
  • Komisia mládeže: Peter Szénay
  • Matričná komisia: Ladislav Bindas
  • Trénersko-metodická komisia: Juraj Mihalčin
  • Zdravotná komisia: Bartolomej Magyar
  • Odvolacia komisia: Ondrej Brendza
Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.