Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Hatalčík sa oficiálne ujal trénerského žezla

Nový tréner Peter Hatalčík sa vracia do známeho prostredia. (Autor: Ján Leško)
Sportnet|Publikované 1. júl 2013 o 22:00

Čas dovoleniek hádzanárom Tatrana Prešov skončil. Včera odštartovali prvým tréningom prípravu na nový súťažný ročník.

Čas dovoleniek hádzanárom Tatrana Prešov skončil. Tím deväťnásobného slovenského hádzanárskeho šampióna, ktorého aj v sezóne 2013/2014 čaká kvalifikácia o účasť v hlavnej fáze Ligy majstrov, účinkovanie v nadnárodnej SEHA Gazprom South Stream League, slovenskej extralige a Slovenskom pohári, odštartoval včera podvečer prvým tréningom prípravu na nový súťažný ročník.

PREŠOV. Trénerského žezla s v Tatrane Prešov s odstupom času znovu ujal Peter Hatalčík.

Ako sme už informovali, Prešovčania sa rozlúčili s odchovancami T. Marušákom a R. Pekárom, Tatran nerátal už ani s T. Mažárom.

Novými hráčmi slovenského majstra sú Poliak Damian Krzysztofik, pivot prichádzajúci z poľského Stal Mielec, slovenská reprezentačná ľavoruká pravá spojka, odchovanec Košíc Patrik Hruščák a ukrajinská pravoruká spojka Vjačeslav Sadovij, naostatok hráč Michaloviec.

S ambíciou postupu do Ligy majstrov

Tatran Prešov má ambíciu postúpiť do hlavnej skupinovej fázy Ligy majstrov. O to sa pokúsi v kvalifikačnom turnaji v dňoch 31. 8. - 1. 9. 2013 doma.

V semifinále druhej kvalifikačnej skupiny prisúdil žreb Prešovčanom za semifinálového súpera turecký Besiktas JK. V prípade úspechu by Tatran hral o jedinú postupovú miestenku s víťazom stretnutia HC Dinamo Minsk (Bielorusko) s gréckym AEK Atény.

Dovtedy však pretečie Torysou ešte veľa vody. Podobne ako potu z tiel hráčov deväťnásobného majstra v príprave, ktorých pod taktovkou už má tréner Peter Hatalčík.

Má dosť priateľov i pochybovačov

Než mužstvo Tatrana Prešov nastúpilo na prvý tréning, zišlo sa včera napoludnie na spoločnom obede.

Po úvodnom privítaní generálnym manažérom klubu Brankom Benkom majiteľ Tatrana Prešov Miloslav Chmeliar oficiálne predstavil nového trénera Petra Hatalčíka.

Ten neprišiel do neznámeho prostredia, veď v Tatrane pôsobil ako hráč i ako tréner.

„V Prešove som hrával, študoval i trénoval,“ narýchlo zrekapituloval. „Prichádzam do tohto mesta s optimizmom, entuziazmom. Ako tréner idem ku kormidlu v Tatrane už štvrtý raz. Mám tu množstvo priateľov, no zároveň je mi jasné, že aj pochybovačov, ktorí si myslia, že práve ja nie som ten najvhodnejší typ trénera pre Tatran Prešov. O to viac som však motivovaný, aby som takéto názory svojou prácou vyvrátil. Tiež pripravený s mužstvom odviesť kus poctivej roboty. Veľa bude záležať i na určitej dávke športového šťastia. Prešovskí diváci sú ale natoľko vyspelí, že dozaista postrehnú ako sa s týmto mužstvom v príprave pracovalo, či sa zlepšuje, či napreduje individuálne i kolektívne.“

Najprv dať „do laty“ obranu

Aj keď pracovný kontakt s Prešovom P. Hatalčík pretrhol na skoro desať rokov, využil takmer každú príležitosť sledovať jeho hru v rôznych zápasoch.

„Z toho, čo som mal možnosť v ostatnom období vidieť tvrdím, že Tatran mal katastrofálnu obranu. To, na čom Prešov v minulosti vždy staval, sa pominulo. Veľakrát som videl len obranný chaos. Dať to znovu do 'laty', určite nepôjde zo dňa na deň. Obrana je činnosť vyžadujúca okrem fyzických schopností aj skúsenosti. Mladí a talentovaní súčasní hráči Prešova boli preferovaní zvyčajne len do útočných činností. Dnešná hádzaná ale nie je o striedaní hráčov do obrany a útoku. Preferuje sa celoplošná hra. Nuž sa ak mladý hádzanár je vedený len jednostranne, nenaučí sa aspoň primerane brániť, potom trpí celé mužstvo. Takže nateraz mojou najväčšou výzvou v príprave bude dôsledne pracovať na kvalitnej hre obrany.“

Reprezentanti prídu o týždeň neskôr

Príprava Tatrana Prešov začala včera podvečer prvým tréningom.

Na ňom ale chýbali slovenskí reprezentanti Antl, Petro, T. Urban, reprezentant Lotyšska Kristopans, Česka Hrstka, Čiernej Hory Pejovič, skúsený Radčenko, zároveň hrajúci asistent Hatalčíka, ale aj juniorskí reprezentanti, štartujúci na turnaji vo Švédsku Vernarský, L. Urban, Michniewicz. Zato sa už hlásil uzdravený Drobňák i mladíci J. Urban a Šterbinský.

„Vôbec nie som nadšený tým, že spomenutí hráči so súhlasom klubu sa zapoja do prípravy o týždeň neskôr. Na druhej strane ale rešpektujem, že po povinnostiach v reprezentáciách si potrebujú tiež oddýchnuť, mať svoje primerané súkromné voľno. Jedni začali, druhí nie, čo iste nie je ideálna kombinácia. Avšak verím, že tí, ktorí majú ešte voľno sú natoľko profesionáli, že neostali iba pri ničnerobení, že sa hýbu a budú pripravení naviazať kontinuálne na tréningovú prácu v príprave. Jej model sme dávali s vedením klubu dokopy spoločne. Máme v nej kondičné sústredenie v Chorvátsku, čakajú nás turnaje so špičkovými súpermi v Kielcoch a v Moskve, rovnako silní súperi v ďalších prípravných zápasoch. Tatran potrebuje konfrontácie so silnými súpermi a to klub zabezpečil,“ komentoval nový tréner.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.