Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Haščák: O zásadnom probléme je ticho

Sportnet|Publikované 3. máj 2009 o 22:00

Bývalý dlhoročný kapitán slovenskej reprezentácie Oto Haščák sledoval klotenské trápenie svojich bývalých spoluhráčov s Čechmi v role skauta Los Angeles Kings.Čakali ste takýto zahanbujúci výsledok?

- To nemohol nikto. Kvalitatívne je český tím úplne niekde inde, vyššie než slovenský, ale položiť sa pred nimi takýmto spôsobom je blamáž.

Hlavná príčina?

- Veľmi málo času na regeneráciu po ťažkom zápase s Fínmi, to je jediný objektívny dôvod. Sám som bol prekvapený odvážnymi vyhláseniami hráčov, že na Čechov vybehnú s rovnakým nasadením ako predtým na Fínov. Po trinástich hodinách odpočinku je to fyziologicky nepravdepodobné a na tom základe zle stanovená taktika. Česi majú skvelý tím nabitý hviezdami NHL, jedenástich hráčov z kvalitnej kontinentálnej ligy.

0:8 po dvoch tretinách, v poslednej sme sa nezmohli ani na čestný gól.

- Česi boli lepší v osobných súbojoch, absolútne dominovali na puku, mali viac energie v hokejkách i v nohách. Z našej strany neprišiel žiadny vzdor, odpadávali sme v súbojoch, nemali sme na zvrat ani mentálne. A to sme ešte mali šťastie, že Jano Lašák chytil ďalšie góly a dva puky sa odrazili od žŕdky von. Zdôrazňujem, že Česi mali deň na oddych, naši sa proti Fínom nadreli. Keby sme boli rovnako oddýchnutí, zápas by nevyústil do takého krutého výsledku.

Zloženie tímu Jána Filca?

- Skúšal všetko možné, každý hral pomaly s každým, no nefungovalo to. Podľa mňa sme sa mali maximálne koncentrovať na súperov ako sú Bielorusko a potom Nórsko. Lenže to sme už nemali šancu na postup. Na to, aby sme zdolali Kanadu alebo Čechov, zatiaľ nemáme. Žiaľ, nezlepší sa to ešte niekoľko rokov. Problém je hlbší, siaha do vedenia hokejového zväzu.

Môže sa niečo zmeniť?

- Ťažko. Všetci o zabetónovaných pozíciách vedia, hovoria len po kútoch, ale navonok sú ticho. Asi sa boja. Celý slovenský hokej je svojím spôsobom chorý. Aj myslenie v kluboch, výchovné hodnoty.

Máte aj nejaké pozitívne postrehy o slovenskom tíme?

- Málo, zväčša sa len nedarilo. Prvý zápas proti Maďarom sme sa vytrápili do konca. Taký výkon ťažko vyzdvihovať, mali sme vyhrať o sedem gólov. Oceniť sa dá len snaha bojovať do poslednej sekundy. Podobne proti Bielorusom, len sme nemali šťastie v nájazdoch. Najlepší výkon bol jednoznačne proti Fínom. S Kanadou to bolo podobné ako proti Čechom, rozdiel bol, že v prvom sme dostali päť gólov z presiloviek. Potom sa s tým už nedalo nič robiť.

Kto vás zaujal z jednotlivcov?

- Obranca Sekera, makal poctivo dopredu i dozadu, má fyzický fond. Snažil sa podporovať útok. Príjemne ma prekvapil Smrek spoľahlivou defenzívou. Z obrancov som určite viac čakal od Baranku a Valábika. Z útočníkov mal výborné momenty Marcel Hossa, Branko Radivojevič je tvrdý robotník ľadu. Veril som, že výraznejšie sa presadia skúsení hráči z prvého útoku. Ťažko hodnotiť, mnoho záleží na tom, ako hráči k sebe zapasujú. Nazdávam sa, že väčší priestor mal dostať Olvecký. Je silný v rohoch i pred bránkou, navyše mal za sebou solídnu sezónu.

Vzali by ste do reprezentácie osemnásťročného Tomáša Tatara, ktorý bol dlho v príprave s národným tímom?

- Určite. V slovenskom tíme na švajčiarskom šampionáte sú nepochybne piati-šiesti hráči slabší ako Tatar. Menovať ich nebudem.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.