Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Harlem Globetrotters vystúpia v Košiciach na Deň detí

Vyskúšali si aj variantu jeden na jedného. El Gato (s loptou) si v košickej Angels aréne zatrénoval s deťmi. (Autor: Ľubomíra Ištoňová)
Patrik Fotta|Publikované 17. máj 2016 o 22:00

Basketbaloví kúzelníci z tímu Harlem Globetrotters oslavujú 90 rokov od svojho založenia.

Basketbaloví kúzelníci z tímu Harlem Globetrotters oslavujú 90 rokov od svojho založenia a pri tejto príležitosti si naplánovali turné po Európe. V Košiciach sa predstavia 1. júna na Deň detí, kedy v Steel Aréne predvedú svoje majstrovstvo.

KOŠICE. Začiatkom mája mohli Košičania vidieť jedného z členov zámorského tímu, ktorý má prezývku El Gato na vlastné oči. V Angels aréne si prišiel zatrénovať spolu s deťmi.

„Ukázal niektoré základné americké drily ako sú vedenie a ovládanie lopty, pretože to je práve to, čo robí basketbal atraktívnym. Vidíme to aj v NBA napríklad na hre Stephena Curryho, ktorý pravidelne zabáva americké publikum,“ povedal promotér podujatia Jaroslav Slávik.

Vždy to isté a predsa niečo nové

Basketbaloví šoumeni z tímu Harlem Globetrotters už na Slovensku vystupovali, no naznačili, že tentoraz sa môžu diváci tešiť na úplne nový zážitok.

„Ono je to v podstate vždy o tom istom a predsa je to niečo nové. Aj keď vezmeme do úvahy akýkoľvek ligový zápas, v ktorom zasmečuje americký basketbalista, tak ľudia zatlieskajú a vstávajú zo sedadiel, pretože sa na to dobre pozerá. Aj vzhľadom na to, že tím oslavuje 90 rokov od svojho vzniku, tak divákom ponúknu zopár starších trikov a tiež nové kúsky. Ja osobne som rád, že prichádzajú do východnej Európy. Okrem Košíc vystúpia aj v Bratislave, Ostrave, Pardubiciach, Budapešti, ale košická Steel Aréna je spolu s ostravskou halou najväčšia, kde budú vystupovať,“ povedal Slávik.

Na väčšine podujatí si americký basketbalový tím, ktorý spája fyzickú zdatnosť a vtip vyberá z publika na pomoc pri rôznych trikoch detských divákov.

Deň detí bude teda v Košiciach pre malé ratolesti určite nezabudnuteľným zážitkom.

„Verím, že pre deti, ale aj pre všetkých divákov to bude v prvom rade perfektná zábava a som presvedčený, že každý si v ich vystúpení nájde to svoje. Pre tých najmenších to bude zároveň motivácia, tak ako keď videli naživo a mohli si zatrénovať s El Gatom. Myslím si, že to im dá viac ako nejaké prísľuby o zmenách zákonov o športe a podobne,“ skonštatoval Slávik.

V širšom kádri aj Messi či pápež František

Scénky tímu Harlem Globetrotters často obsahujú neuveriteľne koordinované vedenie jednej alebo viacerých lôpt, ako napríklad prihrávanie alebo žonglovanie s loptami medzi hráčmi, balansovanie a točenie lôpt na končekoch prstov a netradičné alebo náročné strely.

V tíme, ktorý za svoj hlavný stan považuje štvrť Harlem na newyorskom Manhattane, sa okrem množstva klasických exhibičných hráčov predstavili aj legendy súťažného basketbalu, ako napríklad Wilt Chamberlain (autor neprekonaného rekordu 100 bodov a 55 doskokov v zápase NBA), Connie Hawkins či Nat Clifton.

Okrem nich patria k organizácii Harlemu aj mená ako Kareem Abdul, Erwin “Magic” Johnson či Pat Ewing Jr. Do širšieho kádra tohto tímu, ktorý už vyhral vo viac než 22 000 zápasoch však patria aj kurióznejšie mená, ako Lionel Messi či pápež František.

Ak chcete basketbalových kúzelníkov Harlem Globetrotters vidieť naživo, zapojte sa do súťaže na www.korzar.sk a vyhrajte 2 lístky na šou, ktorá bude 1. júna v Steel Aréne.

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.