Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Hantuchová zostala na US Open sama

Daniela Hantuchová využíva proti mladším hráčkam svoje skúsenosti, tak zdolala aj americkú tínedžerku Duvalovú. (Autor: TASR/AP)
Ondrej Gajdoš|30. aug 2013 o 18:43

Slovenská stálica bola na US Open 2002 vo štvrťfinále, teraz sa k nemu približuje.

NEW YORK, BRATISLAVA. Daniela Hantuchová zostala v 3. kole dvojhry na grandslamovom US Open poslednou zástupkyňou slovenského tenisu, medzi 32 najlepších sa prebojovala po víťazstve nad domácou tínedžerkou Victoriou Duvalovou 6:2, 6:3.

Z ôsmich Slovákov sa do 2. kola dostala ešte Karolína Schmiedlová, zvyšná šestica vypadla už v prvom kole.

„Rozhodli skúsenosti. Bola som pokojnejšia,“ cituje TASR po štvrtkovom zápase 30-ročnú Hantuchovú.

Jej americká súperka z tretej stovky svetového rebríčka sa v prvom kole postarala o senzáciu, keď vyradila víťazku turnaja z roku 2011 a jedenástu nasadenú Samanthu Stosurovú z Austrálie, ale proti výborne hrajúcej Hantuchovej sa nedostala k svojej hre.

Súperku si dobre prečítala

Hantuchová si v príprave dobre prečítala hru Duvalovej a podľa toho pripravila taktiku.

„Snažila som sa držať výmeny, pritlačiť súperku na základnú čiaru, pretože keď je vo dvorci, tak je naozaj nepríjemná,“ povedala slovenská tenistka.

„Dôležitá bola dĺžka úderov a aby sa ona vybila, trošku zdolala aj sama seba. Myslím si, že víťazstvo nad Stosurovou jej tak trochu uškodilo. Snažila som sa rozpamätať, aká som bola v jej rokoch, využiť skúsenosť a nejako zbytočne nevymýšľať. Hrala som to, čo som potrebovala a nič viac.“

Duvalová mala v zápase podľa očakávania na svojej strane obecenstvo, no aj Hantuchová dostala podporu z hľadiska.

„Slovenskí fanúšikovia v New Yorku ma milo prekvapili, domácich občas aj prekričali,“ poznamenala rodáčka z Popradu. „V tomto smere bol zápas trochu väčší, ale inak išlo o klasické druhé kolo.“

Duvalovej tlieskal aj otec

Duvalová má 17 rokov, je na 296. mieste WTA a považujú ju za veľkú nádej amerického tenisu.

Narodila sa v Miami, no vyrastala na Haiti v hlavnom meste Port-au-Prince. S mamou a dvoma bratmi sa neskôr presťahovala do USA, tenisovo sa zdokonaľovala v známej akadémii Nicka Bolletieriho.

Najväčší strach prežila pred tromi rokmi pri zemetrasení na Haiti. V troskách ich domu bol zasypaný otec Jean-Maurice, ktorý zostal pracovať na ostrove ako lekár. Už pomaly strácal nádej, keď sa rozhodol zatelefonovať svojej rodine.

„Zavolal nám, aby sa s nami rozlúčil,“ uviedla vtedy Victoria Duvalová pre CNN. „Mame vravel: Povedz deťom, že ich ľúbim. Mama skolabovala. Stačila ešte zakričať: Nie, nie, ty to zvládneš.“

Rodina Duvalová bleskovo pripravila v Amerike záchrannú akciu. Otca našli po jedenástich hodinách pod troskami domu, s početnými zraneniami ho vrtuľníkom previezli na Floridu. Prežil. Teraz sa chodí pozerať na zápasy talentovanej dcéry a sledoval aj súboj s Hantuchovou.

Duvalová si vlani s voľnou kartou zahrala v prvom kole US Open proti Belgičanke Kim Clistersovej, tohto roku ako kvalifikantka už narobila na začiatku turnaja riadny vietor.

Zatiaľ však hrá nevyrovnane. Po veľkom víťazstve nad Stosurovou v ďalšom stretnutí nenaplnila veľké očakávania.

„Victoria je šikovná, v budúcnosti o nej budeme veľa počuť,“ doplnila Hantuchová.

V 3. kole čaká Glušková

Jedinú Slovenku v dvojhre na US Open v treťom kole čaká 23-ročná izraelská kvalifikantka Julia Glušková (128. vo WTA). Dosiaľ proti sebe nenastúpili. Slovenka (48.) je podľa renkingu papierovou favoritkou. Hrá sa v sobotu po 18.30 h SELČ. Ak vyhrá, postúpi do osemfinálového 4. kola.

„Súperku si opäť naštudujem, pozriem sa, ako hrala,“ priblížila Hantuchová prípravu. „Je rozohratá z kvalifikácie, vyhrala nad nasadenou Ruskou Naďou Petrovovou. Dôležité bude, aby som zahrala svoj tenis a dodržiavala stanovenú taktiku.“

Víťazka zápasu sa v osemfinále stretne s lepšou z dvojice Kvitová (ČR) - Riskeová (USA).

Hantuchová dosiahla na US Open najlepší výsledok v roku 2002, keď postúpila do štvrťfinále. Je obdivuhodné, ako dlho sa drží v širšej svetovej elite.

Súvisiace články