Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Hantuchová a Rybáriková doviedli Slovensko do baráže

SITA|Publikované 23. apr 2006 o 10:41

PLOVDIV 23. apríla (SITA - od vyslaného redaktora Daniela Šargu) - Prieskumná misia nového kapitána Mojmíra Mihala pri fedcupovom tíme dopadla úspešne. Slovenské tenistky si na plovdivskej antuke v najkratšom ...

PLOVDIV 23. apríla (SITA - od vyslaného redaktora Daniela Šargu) - Prieskumná misia nového kapitána Mojmíra Mihala pri fedcupovom tíme dopadla úspešne. Slovenské tenistky si na plovdivskej antuke v najkratšom možnom čase vybojovali možnosť návratu do II. svetovej skupiny. Musia ho však ešte potvrdiť v júlovom zápase play off so súperom, ktorého meno sa dozvedia o niekoľko dní.

Takmer týždňový turnaj na antuke klubu Lokomotiv nám prakticky vybojovali dve hráčky: Daniela Hantuchová a Magdaléna Rybáriková nezaváhali ani v jednom zo singlov, do ktorých nastúpili a väčšinu z nich vyhrali pomerne suverénne. Záverečná štvorhra mala vo všetkých prípadoch už potom len kozmetický charakter úpravy výsledku. "Verím, že moje sebavedomie pred odchodom na tento turnaj, že ho ideme vyhrať, sa potvrdilo. Hráčky boli veľmi dobre pripravené, a to platí nielen o hlavných singlistkách, ale aj o Husárovej s Cibulkovou, ktoré sa predstavili vo štvorhrách, hoci Dominika vyhrala aj jednu dvojhru," pochválil svoj tím kapitán Mihal. Nový muž na lavičke družstva, ktoré vlani kleslo až do tretej výkonnostnej kategórie ženského tenisu, si pred Plovdivom stanovil jasný postupový cieľ. Jeho základom bol návrat Daniely Hantuchovej, ale aj skvelá voľba v osobe druhej hráčky, iba 17-ročnej Magdalény Rybárikovej. Šestnásta hráčka sveta Hantuchová v Bulharsku (hoci tam strávila oveľa menej času ako zvyšok tímu) svoju úlohu splnila do bodky. Okrem dvoch relatívne slabších súperiek - Luxemburčanky Kremerovej a Britky Keothavongovej si poradila aj s mladučkou Holanďankou Krajicekovou, s ktorou po prvom prehratom sete stála na pokraji prehry. "Daniela odohrala celý turnaj pod tlakom rebríčkovo najvyššie postavenej hráčky a som rád, že ho tak dobre zvládla. Čo sa týka Magdy Rybárikovej, ukázala veľký potenciál. Ja som bol od začiatku presvedčený, že je to na pozíciu dvojky správna voľba a že môže vyhrať všetky svoje dvojhry, čo aj potvrdila," komentoval Mihal. K výkonnostnému progresu Rybárikovej (287. vo WTA), ktorú v NTC pripravuje súčasný fedcupový tréner Ľubomír Kurhajec, ešte kapitán poznamenal: "Som presvedčený, že tento turnaj jej výrazne pomôže. Je to už teraz dobrá hráčka, ale má ešte aj veľké rezervy. Táto tenistka môže byť raz v budúcnosti na pozíciách, ktoré teraz patria Daniele. Je to ešte ďaleká cesta, ale aj vzhľadom na Fed Cup má Rybáriková veľkú perspektívu."

Slovenský tím urobil v Plovdive prvý krok k znovuetablovaniu sa v širšej špičke, do ktorej výkonnostne určite patrí. Druhý, nemenej dôležitý krok, príde na rad v júlovej baráži o II. svetovú skupinu. Tam sa už bude hrať systémom jedného zápasu buď na domácej alebo súperovej pôde na základe žrebu. Vzhľadom na plovdivské výsledky by bolo žiaduce udržať v tíme dvojicu Hantuchová - Rybáriková, čo si uvedomuje aj kapitán Mihal. "Určite sa budeme veľmi zodpovedne pripravovať a všetko zvažovať. Som presvedčený, že budeme hrať v rovnakom zložení, prípadne ešte posilnení. Už teraz sa teším na ďalšiu spoluprácu," dodal.


Súvisiace články