Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Handzuš je v San Jose lídrom v oslabení a na buly

Michal Handzuš (Autor: SITA/AP)
TASR|15. nov 2011 o 13:45

Michal Handzuš je v drese kalifornského tímu vzorom pre mladých. Tréneri obdivujú jeho hokejové myslenie a predpovedajú mu, že po konci kariéry by mohol byť generálny manažér alebo tréner.

SAN JOSE. Skúsený slovenský stredný útočník Michal Handzuš sa môže tešiť na kvalitnú sezónu v tíme San Jose Sharks. Jeho tvrdú prácu a líderské schonosti si cenia už po 15 zápasoch za Sharks. Z tridsaťštyriročného útočníka sa vyvíja hokejový vzor pre mladých hráčov.

Kalifornský tím potreboval pred sezónou lídra do tretej či štvrtej formácie, preto siahli na začiatku leta po Handzušovi, ktorý sa ďaleko nesťahoval, keďže predchádzajúce roky hral NHL za Los Angeles Kings.

"V minulosti sme sa často bavili o niekom, ktorý by viedol tretiu či štvrtú formáciu. To je miesto, kde 'Zeus' zapadá," pochválil Handzuša pre San Francisco Chronicle jeho terajší tréner Todd McLellan, ktorý oceňuje výkony stredného útočníka najmä na vhadzovaniach a počas oslabení.

Fyzicky na najvyššej úrovni

"Vždy sa pripravuje aj na tréningy, aj na zápasy, fyzicky je na najvyššej možnej úrovni. Obdivujem jeho profesionalitu, je spoľahlivý a je to víťazný typ hokejistu," charakterizoval jeho prístup k hokeju jeho bývalý tréner v LA Kings Terry Murray.

Handzuša nikdy nestavali do pozície, kde má naháňať kanadské body. Jeho správne miesto je v úlohe hráča, eliminujúceho silu hlavných útočných zbraní súpera.

"Hokejové myslenie má ohromné. Jeho rola v tíme spočíva v hre proti elitným hráčom druhého tímu," dodal Murray, ktorý prognózuje Handzušovi po skončení aktívnej kariéry úlohu generálneho manažéra alebo trénera.

Momentálne jeho skúsenosti z 13 sezón v NHL využívajú jeho spoluhráči z útoku - 26-ročný Torrey Mitchell a 23-ročný Jamie McGinn.

"Je veľkým zdrojom, z ktorého čerpáme. Je to múdry a vnímavý hokejista. V posledných sekundách zápasu sa stavia k dôležitým buly. Na ľade sa ukazuje ako skutočný profesionál a keď niečo rozpráva, každý ho počúva," konštatoval Mitchell.

Veľká šanca na Stanleyho pohár

Michal Handzuš zatiaľ nikdy nebol súčasťou tímu, ktorý by mal Stanleyho pohár na dosah ruky v čase jeho pôsobenia v klube. Teraz sa to však zmeniť môže, v poslednom desaťročí veľmi silné San Jose sa vždy bilo o vedúcu priečku vo svojej Pacifickej divízii a ani raz počas tohto obdobia nechýbalo v play off.

Vždy sa najďalej dostalo "len" do konferenčné finále na západe, ktoré si zahralo trikrát. Naposledy pred rokom, keď skončili na finalistovi z Vancouvru.

Zámorskí komentátori ako zvyčajne predpovedajú play off, no tentokrát veria v zohranú partiu, ktorá dokáže zahrať play off nielen po hranice konferencie.

Súvisiace články