Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Handzuš exceluje, pasujú ho na Selke Trophy a Hitchcock si mädlí ruky

TASR|24. jan 2003 o 10:22

Philadelphia 24. januára (TASR) - Skvelá forma slovenského hokejistu Michala Handzuša v službách tímu Philadelphia Flyers ho dostáva medzi absolútne ...

Philadelphia 24. januára (TASR) - Skvelá forma slovenského hokejistu Michala Handzuša v službách tímu Philadelphia Flyers ho dostáva medzi absolútne celebrity NHL. Sedemzápasová séria aspoň s jedným bodom je v súčasnosti najdlhšou v celej NHL, navyše sa univerzálny center prezentuje excelentnou defenzívou a opäť je horúcim tipom (i typom) pre trojčlennú kandidatúru na Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka.

Handzuš tak spláca dôveru kouča letcov Kena Hitchcocka, ktorý si ho vyhliadol ešte ako tréner Dallasu. Ešte lepšie si na neho spolu s Radovanom Somíkom "posvietil" na MS v Göteborgu, keď si ako asistent trénera na striedačke Kanady odtrpel švrťfinálové vyradenie tímom neskorších majstrov svetam. Handzuš potom v lete pristál z Phoenixu u letcov a Somíka stiahli do Philadelphie ako svojho draftovaného hráča z Európy.

"Určite mi pomohlo, že som niekoľko rokov hral v Európe. Na širších klziskách sa musíte vedieť ešte lepšie orientovať, viac rozmýšľať. Teraz to využívam aj v zámorí - viem kedy mám ísť dopredu a kedy radšej podržím puk, alebo sa zodpovedne vrátim dozadu," naráža Handzuš na skutočnosť, že ho označujú za najlepšie pozične hrajúceho hokejistu v kádri Philadelphie. Trinásť plusových bodov ho dostáva opäť do pozície kandidáta na Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka NHL, keď v sezóne 1999/2000 ešte v drese St. Louis mu toto ocenenie ušlo iba o vlások.

Tréner Hitchcock už dávnejšie vedel, aký sa v Handzušovi skrýva potenciál. "Všimol som si ho už ako kouč Dallasu. Je to súťaživý a navyše spoľahlivý typ hráča. Je schopný dať gól, vyhrať buly a hrá vynikajúco v oslabeniach. Môžem ho poslať na ľad v prvej i poslednej minúte, pretože mu verím. Keď máte v tíme takýchto hráčov, ľahšie sa vyhrávajú zápasy," ocenil kvality 25-ročného rodáka z Banskej Bystrice jeho šéf na striedačke. Handzušovi viditeľne vyhovuje terajšie zloženie útoku, v ktorom nastupuje s Donaldom Brashearom a Somíkom a výrazne atakuje svoj osobný rekord 25 gólov v sezóne 1999/2000.

Hitchcock mal šťastnú ruku, keď okamžite po príchode do Philadelphie navrhol generálnemu manažérovi Bobovi Clarkovi vytrejdovať brankára Briana Bouchera do Phoenixu práve za slovenského útočníka. Ten mu zatiaľ na ľade ďakuje nielen perfektnou defenzívou, ale aj dôležitými gólmi - v tejto sezóne bolo z jeho pätnástich presných zásahov až šesť víťazných. Tým sa okrem neho môžu pochváliť v celej lige už iba esá ako Markus Näslund, Marián Hossa, Sergej Fiodorov, Jaromír Jágr, Alexander Mogiľnyj a Jeff OďNeill.

Súvisiace články