Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Halkiová rázne odmietla úvahy, že si pomáha dopingom

SITA|26. aug 2004 o 13:46

ATÉNY 26. augusta (SITA) - Zaplnený olympijský štadión v Aténach sa v stredu dočkal ďalšieho gréckeho zlata. Dvadsaťpäťročná Fani Halkiová, s ktorou sa pred olympiádou vôbec nepočítalo, potvrdila vo finále ...

ATÉNY 26. augusta (SITA) - Zaplnený olympijský štadión v Aténach sa v stredu dočkal ďalšieho gréckeho zlata. Dvadsaťpäťročná Fani Halkiová, s ktorou sa pred olympiádou vôbec nepočítalo, potvrdila vo finále behu na 400 m prekážok svoju výbornú formu z rozbehov a semifinále a celkom suverénne vyhrala za 52,82 s. Bývalá výškarka zaznamenala v aktuálnej sezóne výrazné zlepšenie: z vlaňajších 56,40 sa dostala na 52,77 - olympijský rekord a šiesty čas histórie. V priebehu 10 týždňov päťkrát prekonala národný rekord.

Halkiovej výrazné zlepšenie okamžite vyvolalo podozrenie, že sa k skvelým časom nedostala férovými metódami. "Ak máte nejaké znalosti o atletike, o tréningovom procese a ak viete niečo o tom, že tvrdou tréningovou drinou sa dá dopracovať k skvelým výkonom, potom musíte pochopiť aj moje zlepšenie. V posledných troch mesiacoch som bola v skvelej forme, preto je môj výkonnostný skok logický," vysvetľovala novinárom 25-ročná rodáčka z Larissy a rázne odmietla akékoľvek podozrenie, že si pomáha nedovolenými prostriedkami.

Pred olympiádou štartovala Halkiová v zahraničí iba na jediných pretekoch - v superlige Európskeho pohára v Bydgoszczi. Ďalšie tri prekážkarské štarty absolvovala na gréckej pôde. V každom z tohtoročných šiestich štartov - s výnimkou olympijského finále - si zlepšila osobný rekord. Sezónu začala 11. júna v Aténach časom 54,88, potom prišiel spomenutý triumf na EP (54,16), na mítingu IAAF Super Grand Prix v Heraklione dosiahla prvý raz čas pod 54 sekúnd (53,99) a zaznamenala doposiaľ prvú prehru v sezóne. Už priamo na OH si v rozbehu vylepšila osobné maximum na 53,85 a v semifinále skresala ďalších osem stotín.

Fani Halkiová podporuje boj proti dopingu, ale v kauze jej kolegov z gréckej reprezentácie Konstantinosa Kenterisa a Ekaterini Thanouovej je na ich strane. "Viem, ako tvrdo trénovali. Považujem za nespravodlivé, ak ich ľudia obviňujú bez dôkazov," zdôraznila grécka prekážkarka a zároveň pripomenula, že nikdy nespolupracovala s kontroverzným trénerom Christosom Tzekosom a ani jej tréner Giorgos Panagiotopoulos s ním nemá nič spoločné. "Môj tréner je najlepší na svete. Veril mi, keď sa ostatní smiali v čase môjho návratu na atletickú dráhu. Je veľmi trpezlivý a šľachetný," zložila Halkiová kompliment svoju koučovi Panagiotopoulosovi. Olympijská víťazka v behu na 400 m prekážok sa kedysi venovala skoku do výšky, no nie veľmi úspešne. Potom sa venovala žurnalistike, ale napokon sa rozhodla pre návrat na atletickú dráhu.


Súvisiace články