Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Halákovo čaro sa v poslednom čase vytratilo

Jaroslav Halák (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|17. okt 2011 o 15:53

Slovenský brankár prežíva slabý úvod sezóny v NHL. Jeho pozíciu jednotky Blues ohrozuje Brian Eliott.

BRATISLAVA. Pred vyše rokom uchvátil Jaroslav Halák hokejový svet výkonmi v play off v drese Montrealu. Mnoho odborníkov písalo o novej brankárskej hviezde.

Následne prišla nečakaná výmena do St. Louis. Slovenský brankár dostal prvýkrát šancu byť jednotkou v tíme NHL. Na začiatku vlaňajšej sezóny chytal podobne ako v Canadiens a Blues držal medzi najlepšími. Potom však prišla kríza, ktorá nakoniec stála talentovaný tím postup do play off.

Halákov konečný výsledok nebol zlý, ale k 91-percentnej úspešnosti zákrokov a priemeru 2,48 góla na zápas mu pomohol najmä spomínaný začiatok ročníka.

Nedarilo sa mu aj na MS

Náladu si dvadsaťšesťročný gólman nezlepšil ani na šampionáte v Bratislave, kde chytal vo všetkých zápasoch Slovenska, ale výsledkovo, podobne ako väčšina jeho spoluhráčov, sklamal.

Nová sezóna má byť pre Haláka zlomovou. Zámorskí novinári sa zhodli vo svojich analýzach, že je najvyšší čas, aby všetkým dokázal, že má na to byť dlhodobo jednotkou v tíme NHL. Odchovanec ružinovského hokeja k tomu aj tak pristúpil. V tréningu viac behal, viac posilňoval a pred kempom sa dokonca pripravoval aj v Montreale.

„Cieľ v novej sezóne je jasný, musíme začať hrať vyrovnane. Nie, že vyhráme päť zápasov a potom zas päť prehráme. V poslednej sezóne som sa naučil, čo to je byť jednotkou, ako sa musím pripravovať a aká to je zodpovednosť,“ povedal Halák pre SME pred začiatkom nového ročníka.

Slabá 84,8-percentná úspešnosť zákrokov

St. Louis odohrali zatiaľ len päť zápasov, ale už sa prejavila ich slabina z minulej sezóny - nevyrovnanosť výkonov. Slovák stál v bránke v štyroch z nich a ani v jednom nepredviedol výkon, ktorý by sa dal označiť za výborný.

Víťazstvo vychytal len pri domácej výhre proti priemernému Calgary. Priemerne dostal 3,05 góla so slabučkou 84.8-percentnou úspešnosťou. Potvrdil horišu výkonnosť z prípravy, kde odchytal tri zápasy s úspešnosťou 86,9 percenta.

Halák charakterizoval hru Blues pre nhl.com po nedeľňajšom zápase s Anaheimom: „Odohrali sme dobrých štyridsať minút. Ducks potom strelili šťastný gól po odraze puku, začali v hre dominovať a strelili ďalšie dva góly. Zobudili sme sa už neskoro, musíme sa z toho poučiť.“ Bratislavský rodák v stretnutí kryl 19 z 23 striel.

Ťažko sa dajú robiť závery po odohraní piatich zápasov, ale v neprospech Haláka hovorí aj výkon jeho náhradníka Briana Elliota. Ten podal skvelý výkon na ľade jedného z favoritov NHL - San Jose. Hráčom Sharks pochytal 34 z 36 striel a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu.

V najbližšom čase sa dá čakať, že tréner Davis Payne dá kanadskému brankárovi viac priestoru.

Súvisiace články