Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Halákovi pomohla býčia nátura

Jaroslav Halák začínal už druhú sezónu v St. Louis ako jednotka. Jej úvod mu však vôbec nevyšiel a na jeho úkor sa výbornými výkonmi chytil Kanaďan Brian Elliot. Slovenský brankár sa však vzchopil a v posledných týždňoch chytá opäť stabilne a v bránke sa (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|22. dec 2011 o 19:00

Tréner Blues Jaroslavovi Halákovi verí, aj napriek tomu, že začiatok sezóny mal zlý. Slovenský brankár St. Louis sa dostal z krízy. Spolu s Brianom Elliottom tvoria jednu z najlepších brankárskych dvojíc v NHL.

BRATISLAVA. Pred dvoma rokmi riešili v St. Louis brankársky problém. Aj preto angažovali minulé leto Jaroslava Haláka. Tento rok k nemu pridali Briana Elliotta a zrazu majú jednu z najlepších brankárskych dvojíc v lige.

Príjemné starosti

„Sú to veľmi príjemné starosti. Obaja majú formu, na oboch sa môžem spoľahnúť. Ani jedného z nich nepreferujem. Brian chytá naďalej výborne a Jaro s k nemu teraz pridal. Sezóna je dlhá a pre nás je veľké pozitívum, že ich môžeme striedať,“ povedal pre SME s úsmevom na perách tréner Blues Ken Hitchcock.

Podobný názor má aj Halák, ktorý si nemyslí, že tréner bude meniť štýl striedania. „Brian chytá výborne od začiatku, ja som sa tiež zlepšil. Trénerovi to vyhovuje, preto si nemyslím, že by do konca sezóny niečo na tom zmenil.“

St. Louis je príjemným prekvapením ročníka. V Centrálnej divízii bojuje o prvenstvo so silnými Chicagom a Detroitom.

„Základ je v tom, že nedávame súperom šancu na prečíslenia. Všetci hráči sa poctivo vracajú. Neviem, či k tomu pomohla trénerská zmena na začiatku sezóny. V každom prípade sme sa nad sebou zamysleli. Tréner Hitchcock je veľmi skúsený a dôveruje nám, rovnako ako aj my jemu,“ pokračoval odchovanec ružinovského hokeja.

Zámorskí odborníci schvaľujú Hitchcockovu taktiku, ktorá sa mu môže zísť najmä na konci ročníka, keď prichádza najväčšia únava. Ako zlý príklad slúži situácia druhého slovenského brankára v NHL Petra Budaja. Ten nedostáva v Montreale popri Careym Priceovi skoro žiadnu príležitosť. V stredu proti Chicagu chytal len piatykrát v ročníku a Montrealu sa nedarí.

„Keď máte istotu pozície jednotky, tak viete, že príležitosť dostanete a je to ľahšie na psychiku. Má to však aj negatívne stránky, keď chytáte stále ako napríklad Price v Montreale alebo iní brankári. Únava sa dostaví pred play off a môže vám chýbať energia,“ pokračuje Halák.

sm-1223-023f-halak2.rw_res.jpg

Hitchcock ho nakopol

Halák je introvert, ktorý si veľa veci necháva hlboko v sebe. Americkým novinárom v zlej nálade už raz po zápase povedal, že nebude hovoriť o hokeji. Napriek tomu teraz na ňom viditeľne badať, že má čo povedať a rád by chytal viac.

„Naše zápasy sú veľmi paradoxné. Niekedy sa mi darí, podržím viackrát tím, ale nevieme dať gól v nájazdoch a tesne neuspejeme, čo ma hnevá. Na druhej strane zas vyhrávame zápasy, kde sa mi až toľko nedarí a dostanem viac gólov.“

Ružinovský odchovanec prežil asi najhorší začiatok sezóny. V brankárskych štatistikách sa dokonca ocitol až na posledných miestach v NHL. Osobne mu veľmi pomohol aj príchod nového trénera, ktorý od začiatku spomína, že s ním stále počíta.

Potvrdzujú to aj čísla. Od príchodu Hitchcocka, ktorý vystriedal Davisa Payna, prehráva zápasy len tesne a z posledných desiatich päť vyhral s výborným priemerom 1,78 gólu na zápas a 93 % úspešnosťou. Predtým mal zo siedmich zápasov priemer 2,93 s úspešnosťou 86 %. Celkovo sa tak dostal nad 90 % hranicu a priemer znížil na 2,37.

„Začiatok sezóny bol ťažký. So svojou povahou sa však nikdy nevzdávam. Som býk a tvrdohlavosť mi nakoniec prospela.“

Medzi brankármi nie je boj

Halák zopakoval, že s Brianom Elliotom nemajú medzi sebou problém a vychádzajú veľmi dobre. Kanaďan, ktorý ovládol štatistiky NHL, to vidí rovnako ako slovenský brankár. Elliott má v štatistikách rovnako ako Halák odchytaných sedemnásť zápasov, v ktorých má priemer 1,52 pri 94,4 úspešnosti.

„Vôbec necítim, že by bol medzi nami boj. Jaro sa rozchytal a zaslúžene dostáva príležitosť. Myslím si, že vychádzame dobre, je výborným spoluhráčom a cieľavedomým športovcom. Navzájom si pomáhame a potiahli sme tím k popredným priečkam, dúfam, že nám to vydrží dlho,“ povedal pre SME Elliot.

Súvisiace články