Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Halák potrebuje výborný rok, začal výborne

(Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|4. okt 2013 o 14:43

Slovenský brankár schudol cez leto sedem kíl a vybojoval si späť miesto jednotky St. Louis. Potrebuje však ukázať, že sa tím môže naňho spoľahnúť.

BRATISLAVA. Jaroslav Halák sa cez leto uzavrel, s okolitým svetom komunikoval ešte menej ako v minulosti. Poctivo trénoval, keďže v St. Louis ho čaká najnáročnejšia sezóna zo štvorročného kontraktu.

Slovenský brankár musí dokázať, že má na to, aby viedol tím za úspechom, po ktorom v Blues roky túžia.

Odborníci hovoria, že výborne poskladaný tím už musí predviesť svoju silu. Viacerí považujú St. Louis za čierneho koňa, známa firma EA Sports, ktorá roky vyrába počítačové hry NHL, dokonca vo svojej simulácii tipuje, že Blues to dotiahnu až k Stanleyho poháru.

Napraviť zlý rok

Možnosti tímu sa však začínajú u brankárov a tí ich v minulej sezóne veľmi nepodržali. Po skvelom ročníku 2011/2012, keď duo Halák – Brian Elliott získalo trofej Williama Jenningsa pre brankárov s najnižším priemerom inkasovaných gólov, dvojica na čísla nenadviazala.

Najmä Halák nemal najlepšiu formu a brzdili ho zranenia. Vo výlukovej sezóne odchytal len šestnásť stretnutí a v play off sa na ľad vôbec nedostal. Jeho pozíciu nalomila verbálna potýčka s trénerom Kenom Hitchcockom. Obaja si to neskôr vysvetlili a kouč vymenoval Slováka za jednotku tímu. Ten sa mu odvďačil spoľahlivým výkonom v otváracom zápase sezóny proti Nashvillu, keď vychytal výhru 4:2 a pochytal 28 z 30 striel.

„Jaro bol dnes excelentný. Viackrát nás podržal,“ povedal St. Louis Today Hitchcock. „Je skvelé vychytať výhru vo vážnom zápase, predsa len je to úplne iné ako prípravné duely, keď sa ešte všetko len skúša. Je to však len jeden zápas, máme množstvo ďalších pred sebou, o ktoré sa musíme obávať,“ hovoril Halák.

Pripravený na výzvu

Fanúšikovia St. Louis oceňujú prístup dvadsaťosemročného gólmana, ktorý sa rozhodol po nevydarenej sezóne, v ktorej mal viackrát problémy so slabinami, ostať v meste a pracovať s osobným trénerom na zlepšení svalovej hmoty.

Halák upravil stravu, schudol sedem kíl, telesný tuk mu klesol na osem percent. „Pracovali sme tvrdo, nie každý sa však po zranení dokáže vrátiť do pôvodnej formy. Ale ja chcem hrať a som na výzvy pripravený,“ vravel pred sezónou nhl.com.

Celkovo má jednotka slovenskej reprezentácie v Blues za tri sezóny veľmi dobré čísla. V 120 zápasoch má priemer 2,22 gólu na zápas pri 91,5-percentnej úspešnosti zákrokov. Sám však cíti, že toto číslo sa môže zvýšiť. „Viem, že môžem hrať oveľa lepšia ako v minulej sezóne. Konečne som vyzdravel a verím, že tímu pomôžem“

Svoj postoj zdôraznil aj Hitchcock, ktorý povedal, že Halák nestratil cez výlukový ročník post jednotky pre výkonnosť, ale preto, že bol zranený.

Súvisiace články