Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Hádzanárky Michaloviec si zopakujú finále so Šaľou

Podarí sa im obhájiť prvenstvo? Takto sa vlani Michalovčanky tešili z majstrovského titulu. (Autor: Róbert Andrejov)
Sportnet|Publikované 10. máj 2012 o 00:00

V boji o zlato sa medzi sebou stretnú tí istí súperi ako vlani - Michalovce a Šaľa.MICHALOVCE. Počas najbližšieho víkendu odštartuje finálová séria o majstra Slovenska, v ktorej sa o zlato pobijú tradiční rivali - michalovská Iuventa a šalianske Duslo.

V semifinále si Zemplínčanky poradili so Sencom hladko 3:0 na zápasy, Šaľa vyradila Partizánske po výsledku 3:1, keď až dvakrát dokázala triumfovať na palubovke súpera.

Úvodný finálový súboj sa hrá v sobotu o 17.30 hod. v Chemkostav aréne, druhý o 10.30 hod. takisto v Michalovciach.

Obhajcom aj favoritom Iuventa

Tohtoročné finále bude reprízou toho vlaňajšieho, v ktorom si sily zmerali Michalovce a Šaľa. Aj vtedy sa všetko začínalo na michalovskej pôde a Iuventa dokázala v celkovej sérii nad Duslom zvíťaziť 3:0 na zápasy.

Títo rivali sa v boji o zlato stretnú už po šiestykrát, až v štyroch prípadoch sa z prvenstva tešili Zemplínčanky (2003, 2006, 2007, 2011), raz hráčky zo západného Slovenska (2005).

Zaujímavé je, všetky doterajšie finálové série medzi Iuventou a Duslom, ktoré mimochodom stále začínali doma Michalovčanky, sa skončili na „nulu“.

V roku 2003 vtedajší ŠK Zekon PSJ Chemkostav vyhral 2:0, v roku 2005 Slovan Duslo Šaľa 3:0 a v rokoch 2006, 2007, 2011 triumfovali rovnakým pomerom Michalovce.

Pribudne piaty titul?

Michalovčanky majú na svojom konte štyri majstrovské tituly a rady by do svojej zbierky pridali aj jubilejný piaty.

Vo finále si zatiaľ zahrali sedemkrát, v štyroch prípadoch z nich vzišli víťazne (2003, 2006, 2007, 2011) a trikrát ťahali za kratší koniec (2005, 2009, 2010).

Hráčky Dusla sú na tom oveľa lepšie, veď od roku 1993 až do roku 2008 boli vo finále pätnásťkrát za sebou a dokopy získali deväť prvenstiev.

Naposledy však zlaté medaily vybojovali ešte v roku 2005, keď jediný raz dokázali tromfnúť Michalovce. Dokonca vtedy dve víťazstvá zaznamenali na jej pôde, posledné nad Iuventou vo finálových bojoch.

Packa verzus Lukačín

Pikantný súboj bude aj na trénerských lavičkách. Lodivod Iuventy Ján Packa a Dusla Michal Lukačín sa z majstrovského titulu na súčasnom pôsobisku ešte netešili.

Avšak Packa počas trénovania v Šali získal tri prvenstvá (1998, 2000, 2001) a Lukačín v materských Michalovciach jedno (2003). Obaja by to radi zmenili, ale podarí sa to iba jednému kormidelníkovi.

Pre Lukačína sú Michalovce zakliate, veď na ich pôde ako súper zatiaľ nedokázal zvíťaziť ani raz, ani ako tréner Veselí, ani ako Šale.

Keďže po sezóne odchádza do Nemecka, kde už v ročníku 2007/2008 trénoval, so Šaľou by sa chcel rozlúčiť so zlatom na krku.

Úspešný chce byť aj Packa, pre ktorého by bol titul najkrajším darčekom k jeho 60. narodeninám, ktoré oslávi 22. mája. Verme, že bude mať dvojnásobný dôvod na oslavy...

Tretie meranie síl

Michalovce sa so Šaľou v tejto sezóne stretnú už tretíkrát. V základnej časti WHIL bola v oboch prípadoch úspešnejšia Iuventa, keď zvíťazila 32:27 (doma) a 26:25 (vonku).

Zaváhala iba raz, na neutrálnej pôde v Partizánskom nestačila na Duslo v semifinále Slovenského pohára po výsledku 20:24.

Favoritom finálovej série je určite Iuventa, ktorá disponuje kvalitnejším a vyrovnanejším kádrom ako jej súper. Ak by sa hral aj rozhodujúci piaty duel, tak výhodu domáceho prostredia by mali Michalovčanky.

ico

Rozhodne sa dnes

V bratislavskom sídle Slovenského zväzu hádzanej bude dnes popoludní zasadať špeciálna komisia zložená z riaditeľa WHIL Petra Brunovského, prezidenta SZH Jaroslava Holešu a prezidenta ČSH Jaroslava Chvalného, ktorá sa bude zaoberať odvolaním michalovskej Iuventy v prípade neoprávneného štartu hráčky Moniky Rajnohovej v stretnutí medzi Veselí a Michalovcami (22:21). Keďže v prvom prípade námietku zemplínskeho klubu hracia komisia SZH nezmyselne zamietla, rozhodlo sa vedenie Iuventy podať odvolanie. Podľa nich hráčka moravského celku nemohla nastúpiť za HC Britterm, pretože sa kvôli údajnému zraneniu nezúčastnila reprezentačného zrazu junioriek Slovenska ani sa nepodrobila povinnej lekárskej prehliadke. Ak by dnes Michalovčania s odvolaním uspeli, zápas by bol kontumovaný v ich prospech a Iuventa by dodatočne obsadila prvé miesto vo WHIL.

ra

Súvisiace články