Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Hádzanárky Prešova budú hrať o bronz

Prešovčanka Gajdošová pri streľbe. (Autor: Viktor Zamborský)
Ján Leško|Publikované 8. máj 2017 o 22:00

Národné semifinále slovenských klubov už pozná postupujúcich do finále.

PREŠOV. Po skončení základnej časti WHIL (spoločná slovensko–česká súťaž hádzanárok) v oboch krajinách nasledovali semifinálové série play–off.

Národné semifinále slovenských klubov už pozná postupujúcich do finále.

Obidve semifinálové série play- off Iuventa Michalovce – Slávia Partizánske a Slovan Duslo Šaľa – Bemaco Prešov, hrané na tri výhry, skončili víťazstvami favorizovaných tímov Michaloviec a Šale, ktoré zvedú súboje o majstrovský titul.

Šaľa zápas znovu otočila až v závere

O postupe víťaza základnej časti WHIL a obhajcu slovenského majstrovského titulu Iuventy Michalovce cez štvrtý najlepší slovenský celok interligy v ročníku 2016/2017, celkovo ôsme Partizánske, nepochyboval v hádzanárskych kruhoch dozaista nik.

Väčšie šance na postup do finále sa dávali Slovanu Duslo Šaľa, tretiemu po základnej časti. Bemaco Prešov si ale trúfalo favorizovanému družstvu semifinálovú cestu čo najviac sťažiť.

V Prešove sa netajili ani tým, že Šaľu si dokonca trúfajú aspoň raz zdolať.

Ambiciózne východniarky to nakoniec nedokázali. Zato však Slovanu Duslo dali v semifinále poriadne zabrať.

V porovnaní s predošlými interligovými ročníkmi Bemaco odohralo už podstatne vyrovnanejšie partie.

Prvé semifinále v Šali prehralo o štyri, druhé na tej istej pôde už len o dva. Avšak ani do tretice Prešovčanky vo svojom úsilí pretaviť snaživý a kvalitný výkon aspoň do jednej výhry neuspeli.

Avšak ďaleko od vôbec prvého zdolania tohto súpera v interlige veru nemali. Už v súboji, štyri kolá pred koncom základnej časti, WHIL Prešov doma so Šaľou odohral vyrovnaný zápas.

Viackrát v ňom viedol a schyľovalo sa k prekvapeniu. Lenže skúsenejšie družstvo v samom závere zúročilo svoje skúsenosti, skóre obrátilo a nakoniec vyhralo o tri góly.

Niečo podobné sa zopakovalo v ŠH Hotelovej akadémie na Baštovej v Prešove i v treťom semifinále. Bemaco dalo prvý gól a Šaľa v ďalšom priebehu len doťahovala tesný náskok domácich.

Štyri minúty pred polčasom ale Prešov získal trojgólový náskok a takým skončil aj prvý polčas. Duslo v 41. minúte vyrovnalo na 18:18, v päťdesiatej už viedlo 23:21, v 55. minúte 25:22.

Bemaco to ale nezabalilo a minútu pred koncom znížilo na 24:25. Posledné slovo mala ale favorizovaná Šaľa. Trinásť sekúnd pred koncom spečatila postup Slovana Duslo Klučková.

O bronz s Partizánskym

Bemaco Prešov síce skalp Slovan Duslo Šaľa nezískalo, zato si ale za svoje výkony vyslúžilo uznanie.

Tretí zápas, hoci ho sledovalo len asi dvesto divákov, hral sa v ohlušujúcej atmosfére. Avšak vzájomne obdivuhodne korektnej.

Vlastného slova počas celých šesťdesiatich minút takmer nebolo počuť. Obidva tábory fanúšikov, zo Šale asi tridsiatka, patrične vybavené „náčiním“ vytvorili v Prešove už dávno nevídanú kulisu.

Šaľa ide do finále, potlesk na otvorenej scéne i komplimenty z tábora súpera, sa ušli hráčkam Bemaca, ktoré tak od 20. mája bude hrať o bronzové medaily s Partizánskym.

FAKTY

Bemaco Prešov – Slovan Duslo Šaľa 24:26 (15:12)

Prešov: Gubiková, Goboňová, Bernátová – Bačíková 3, Gajdošová 2, Čirčová, Lebedievová 4, Vraňuchová, Šutranová 1, Pavúková 1, Ščerbáková, Puzderová, Vencuriková 4, Harčarufková 2, Demajová 7, Vagaská.

Šaľa: Ladicsová, Krebs – Trochtová, Rácková 1, Klučková 4, Konigová 2, Pócsiková 4, Tulipánová 5, Bahylová 2, Tisajová 1, Veselková 1, Bujnochová 5.

Pokutové hody: 1/1 – 5/4. Vylúčené: 4 – 4. Rozhodovali: Z. Oťapka a M. Sivák. Divákov. 200.

HLAS TRÉNERA

Dušan Daniš, tréner Prešova: „Na zápasy sme, pravda, jasne prehrali, ale boli to vyrovnané hádzanárske partie. To iba dokazuje, že výkonnosť nášho družstva má z roka na rok stúpajúci trend. V základnej časti sme vedeli potrápiť viacerých favoritov, vyhrať aj nad tímami, na ktoré sme v minulosti ešte nemali. Klub teda ide správnym smerom. V treťom semifinále sme odohrali veľmi dobre prvý polčas. V druhom sme mali ešte náskok troch gólov. Potom sme však spravili zopár zbytočných chýb, za ktoré sme platili inkasovanými gólmi. Avšak, aj chyby patria k takému ťažkému zápasu, aký sme do tretice odohrali so Šaľou. Nepremenili sme aj nejaké dobré strelecké príležitosti. Ale toho horšieho bolo podstatne menej ako donedávna. A to i napriek značnému tlaku na psychiku našich hráčok. Súperky veľmi chceli zdolať. Slovan Duslo ale disponuje kvalitným, stabilizovaným kádrom. Lenže i ten náš ukázal potenciál.“

Finalisti sú teda známi a o bronz si zahrá Prešov s Partizánskym.

„Prvý zápas odohráme na pôde súpera dvadsiateho mája. Ďalšie dva potom doma. Teraz máme dva týždne na prípravu na tieto zápasy. V základnej časti WHIL Partizánske vyhralo u nás, v odvete sme si zobrali požičané späť. Zápasy o bronz budú však podľa mňa zase iné. Ak ale dokáže naše družstvo nadviazať na výkony aké predviedlo v semifinálových stretnutiach so Šaľou, potom šanca na historický klubový úspech je značná.“

Michal Lukačin, tréner Šale: „Semifinálové zápasy neboli jednoduché, ale ten tretí bol z nich najťažší. V podstate takých štyridsaťpäť minút nás držalo Bemaco v šachu, bolo dovtedy ozaj lepším tímom. V konečnom dôsledku však rozhodla kondičná stránka a naša širšia lavička a nepochybne väčšie skúsenosti nášho družstva... Uznávam, že Prešov nás v sérii poriadne potrápil“. (leš)

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY - MY, č. 18/2017, v predaji od 9. 5. do 15. 5.

Autor: Ján Leško

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.