Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Hádzanári Tatrana Prešov pokračovali vo víťaznom ťažení aj v Handball International League

Sportnet|Publikované 23. sep 2004 o 22:00

Prešov - Dukla Praha má stále hádzanársky cveng a v spoločnej česko - slovenskej súťaži hádzanárov (HIL) patrí k popredným tímom. V štvrtom

intrerligovom kole zavítali "vojaci" do prešovskej Tatran handball arény ako aktuálne štvrté mužstvo tabuľky. Zápas minuloročného víťaza HIL s atraktívnou Duklou priniesol celkom zaujímavú hádzanú, avšak aj s množstvom chýb. Hlavne v úvode zo strany hostí. V závere zbytočnú nervozitu, do inak korektného súboja, vniesla rozhodcovská dvojica sériou, prinajmenšom prísnych vylúčení na oboch stranách.

"Gratulujem Prešovčanom k výhre. V súčasnosti podľa mňa má Tatran Prešov rovnako kvalitné mužstvo ako HC Baník Karviná. Je to tím, ktorý je už dlhšie pospolu a na jeho hre je to badať," konštatoval po stretnutí tréner Dukly Praha Vladimír Haber. "Z nášho kádra po minulej sezóne odišlo viacero kľúčových hráčov do zahraničia. Začali sme preto pracovať s mladými hádzanármi. Hlavne z vlastného dorastu. Mladíkom ale zatiaľ zjavne chýbajú skúsenosti. Napríklad, v búrlivej atmosfére aká býva v Prešove pravidelne, strácajú hlavy, robia chyby na aké nie som u nich na tréningoch zvyknutý. Aj takýmito zápasmi musia prejsť a postupne budú pre náš tím väčším a väčším prínosom. Doteraz sme totiž hrali s interligovými špičkami Karvinou, Frýdkom Místkom, Prešovom…" Popri novicoch z vlastnej liahne, prišelcov z pražského Allrisku máte v kádri aj zahraničného hráča. Dokonca prešovského odchovanca, juniorského reprezentanta Slovenska, brankára Maroša Pristaša. Ten v polovici prvého polčasu vystriedal skúseného kapitána Dukly J. Štochla a do konca zápasu dal prešovským strelcom v niektorých momentoch poriadne zabrať. "Maroš prišiel do Prahy na štúdiá a k nám do klubu sa zaradil pred dvomi mesiacmi. Absolvoval s nami prípravu, no keďže máme momentálne troch brankárov, do štrnásťčlennej nominácie na zápas v Prešove sa dostal tak trochu aj so šťastím. Jeden z brankárov onemocnel, tak cestoval Pristaš. Je to jednoznačne chytrý, talentovaný a inteligentný brankár. Takých mám osobne rád a aj preto šiel namiesto Štochla do hry už po štvrťhodine. Ponúknutej šance sa chytil ako sa patrí. Keď skončí štúdiá v Prahe, v Tatrane budú mať o ďalšieho kvalitného brankára postarané."

V Prešove sa v súvislosti s hádzanou často, aj pred stretnutím Tatrana s pražskou Duklou, diskutovalo o nahustenom programe slovenského majstra, jeho povinnostiach v Lige šampiónov, interlige, dlhých presunoch za súpermi a z toho prameniacej únavy. Tú však, na výkone celku nejako markantne badať nebolo. Svoje si tatranci uhrali i odbehali aj s "vojakmi"… "Výrazné víťazstvo nad ambicióznou Duklou určite teší. Dukla je stále Duklou. Či už má takých alebo onakých hráčov. Typické pre tento tím je, že dokáže z minima vyťažiť maximum. Ak súper čo i len trochu poľaví v koncentrácii, Pražania takého zaváhania vedia vzápätí potrestať. To považujem za obrovskú prednosť Dukly. Po predošlom náročnom programe sme však mali celý zápas pod kontrolou. Na niektorých jednotlivcoch ale bolo cítiť únavu, neboli v zvyčajnej pohode, v akej by sami chceli byť. Ku koncu stretnutia sme dali priestor všetkým hráčom. Stredajší duel sme zvládli, no hneď sa musíme skoncentrovať na ďalšieho súpera. Priestor na regeneráciu je čoraz kratší, únava väčšia a väčšia. Neostáva nám iné, ako sa dať do poriadku, aby v nedeľu vo Frýdku Místku hrali v pohode a hlavne to čo vieme," vyslovil ako prvé po stretnutí s Duklou Praha tréner Tatrana Prešov Peter Hatalčík. Napriek faktu, že Tatran udržiaval vlastne celý zápas patričný odstup od súpera, boli úseky hry, kedy ste sa aj poriadne rozčertili, vzali oddychový čas a svojim zverencom "prehovárali do duší". Čo ste im vyčítali? "Hernú disciplínu v útočnej fáze. Prirýchlo sme sa snažili zakončovať. Zbavili sa lopty niekedy aj po troch sekundách. Zakončovali o zjavne nepripravených pozícií. Pripisoval som to prílišnej snahe čím skôr rozhodnúť ,ale samozrejme aj únavou, ktorá s tým úzko súvisela. Hlava v takýchto chvíľach nepracuje ako by mala. Rýchlo sme sa zbavovali lôpt. Keby nám však všetko vychádzalo stopercentne, nereptal by som. Mali sme ale aj dosť veľký "odpad". Preto som bol trochu nervózny." Času na vydýchnutie jednoducho ale nieto. V nedeľu Frýdek Místek, o týždeň Karviná… "Rytmus je taký aký je a teba sa mu prispôsobiť. Do zápasu s Karvinou musíme vydržať a potom sa rozhodneme. Zhodnotíme v akom stave je mužstvo, podľa toho sa rozhodneme ako ďalej a v súvislosti s blížiacimi sa štartmi v Lige šampiónov. Záťaž na káder, ktorý to všetko teraz ťahá je značný. V poriadku po zranení nie je ešte Gruca, ktorý by nám mohol pomôcť. Damitš po polročnej chorobe sa tak isto iba dostáva tréningového rytmu." Dôležitými postavami v každom tíme sú brankár. Tí prešovskí si po prvom pohárovom stretnutí v Bregenzi vypočuli dosť kritiky. Z technického zápisu vyplynulo, že Bražnik mal desať a Bakša tridsaťpercentnú úspešnosť. V nasledujúcich zápasoch ale krivka výkonnosti Dušana Bakšu šla rapídne nahor. "Bakša je skúsený gólman, ktorý potrebuje dôveru a hlavne zápasovú prax. V príprave sme dávali viac priestoru Bražnikovi. Keď prišli vážnejšie zápasy, svoju rolu jednotky nezvládol. Preto sme to otočili a ukazuje sa, že to bol dobrý ťah."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.