Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Hádzanári odcestovali na Kielce Cup 2008

Sportnet|Publikované 27. aug 2008 o 22:00

JÁN LEŠKO, jan.leskokorzar.sk Len niečo vyše týždňa sa doma ohrialo mužstvo z prešovskej Tatran handball arény. Slovenský hádzanársky majster má

JÁN LEŠKO, jan.leskokorzar.sk

Len niečo vyše týždňa sa doma ohrialo mužstvo z prešovskej Tatran handball arény. Slovenský hádzanársky majster má za sebou prípravu v Chorvátsku, Nemecku, Poľsku aj Česku. Poslednou previerkou pred štartom novej hádzanárskej sezóny bude medzinárodný turnaj Kielce Cup 2008.

PREŠOV. Poľský klub Vive Kielce si na trojdňový turnaj pozval tri zahraničné celky. Francúzsky US Creteil HB, švédsky Hammarby IF HB a slovenského majstra a víťaza českej Zubr extraligy v minulej sezóne Tatran Prešov. Dnes sa Slováci stretnú so Švédmi, zajtra s turnaj usporiadajúcim KS Vive Kielce a v sobotu s Francúzmi.

Spravili pokrok ako celok

Hernú formu pilovali prešovskí hádzanári v Nemecku na Sparkassen Cupe. Následne v Poľsku vyhrali nad Lubinom i bieloruským Meškom. V Karvinej dvakrát zdolali tamojšieho českého majstra. "Naša herná filozofia zostáva v podstate rovnaká," rozhovoril sa pred dnešným odchodom do Poľska tréner Tatranu Prešov Rastislav Trtík. "Chceme hrať atraktívnu hádzanú, založenú na pohybe všetkých šiestich hráčov na palubovke. Je to fyzicky náročný spôsob. Ak by som mal spraviť čiaru za doterajším prípravným obdobím, tak musím povedať, že mužstvo ako celok spravilo veľký pokrok. Starší hráči aj tí mladí, o ktorých som trochu pochyboval. Všetci sú sľubne naštartovaní. Dobre nás preveril nemecký turnaj, hoci sme na ňom prehrali tri zápasy. Ukázal tiež, kde nás tlačí topánka, v čom ešte treba pridať. Na Slovensku sme špičkový tím, ale na to, aby sme prerazili aj v Európe, stále nám chýba väčšia konkurencia na strategických postoch. Teší však, že mužstvo hernú filozofiu prijalo. Netvrdím, že to, čo Prešov hral predtým, bolo zlé. Chceme však ukázať niečo nové, iný spôsob hry, inú zábavu. Nakoniec, ako nám to ide, čoskoro budú môcť posúdiť aj samotní fanúšikovia prešovskej hádzanej."

Opäť o gólmanoch

Herný rozlet azda pribrzďujú a výsledky v Nemecku dozaista skresľujú pretrvávajúce problémy s gólmanmi. Po tom čo Bakša prestal trénovať a hrať, zdravotné ťažkosti obrali o možnosť maximálnych výkonov Meluša aj Kaminského. "Stopercentná pravda," prikývol R. Trtík. "Ak mužstvo hrá bez priemerného výkonu brankára s úspešnosťou okolo 38-40 percent, potom to cítiť. Iným pohľadom je aj na niečo dobré, že gólmanov vlastne ´nemáme´. Ak by sme ich mali stopercentne zdravých a tým pádom aj úspešnejších, potom by aj výsledky boli istotne lepšie. Mali by sme o nejakých sedem, osem lôpt viac, mali by sme šance na rovnaký počet gólov z protiútokov. V zápasoch na Sparkassen Cupe sme ich nemali. Žiaľ, v živote sa stáva všeličo. Nám sa to stalo s brankármi. Nemá význam to omieľať donekonečna. Každému je však jasné, že je to vážna vec. Verím však, že sa ju podarí vyriešiť. Snaha majiteľa i manažéra klubu tu evidentne je. Nie je však jednoduché v danom časovom horizonte získať za optimálnych podmienok kvalitného brankára."

Nowaka by bral

V zápase proti poľskému Lubinu sa blysol desiatimi gólmi poľský hádzanár v drese Tatranu Michal Nowak. "Je to hádzanár, ktorý hral v bundeslige aj španielskej lige. Skúsenosti teda má. Je dostatočne vyhraný, skrátka komplexný hráč do obrany i útoku. Navyše v jeho prípade nie je tu jazyková bariéra. Dôležité je, aby sa v tíme cítil dobre. Dobrý pocit, že spravil dobrú kúpu, musí mať však aj majiteľ klubu M. Chmeliar. Ak toto všetko bude hrať dohromady, potom je tu reálna šanca, že tohto hráča budeme mať doma. Toto je ale hlavne parketa majiteľa manažéra. Ja, ako tréner, by som Nowaka určite bral," priznáva tréner majstra.

Prioritou Liga majstrov

Od štvrtka do soboty bude Tatran Prešov štartovať na ďalšom, kvalitnými mužstvami obsadenom medzinárodnom turnaji. "Pôvodne som uvažoval, že turnaj v Poľsku bude pre nás generálkou na štart novej sezóny. Aj to, že v Kielcoch nastúpime už s kompletným kádrom. O brankároch sme sa už bavili. Kaminský s nami dopoludnia netrénuje. Jeho kvality však poznám. Melušov zdravotný stav sa tiež stabilizuje, určite pôjde výkonmi nahor. ´Trojkou´ by mal byť Popčák. Do Poľska pôjdu dvaja brankári a trinásť hráčov. Ako som už povedal, Kielce mali byť generálkou. Že to celkom nevychádza, to ma síce neznervózňuje, ale na druhej strane ani nenecháva pokojným. Je tu už čas, keď by sme mali hrať s tým, s čím vkročíme do bojov na troch hádzanárskych frontoch. V žiadnom prípade nechcem podceniť nikoho z našich súperov v slovenskej či českej extralige. To v žiadnom prípade. Faktom však je, že klubovou aj mojou prioritu v budúcej sezóne je Liga majstrov. Ide teda o to, aby sme začiatkom októbra boli v top forme, hrali, čo sme si predsavzali. Želám si, aby sa presadila herná filozofia, ktorú sa mi s mužstvom darí uplatňovať. Povedané aj tak, aby nám všetko na ihrisku dospelo do fázy spolupráce, takpovediac, naslepo," avizuje R. Trtík.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.