Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Hádzanári musia zobrať zodpovednosť na svoje plecia

Martin Straňovský. Dobrá alternatíva na strednú spojku. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 22. okt 2014 o 22:00

Kvalifikácia hádzanárov na EURO 2016 v Poľsku sa ešte len začína, ale už prvé dva zápasy budú pre slovenský národiak kľúčové.

Kvalifikácia hádzanárov na EURO 2016 v Poľsku sa ešte len začína, ale už prvé dva zápasy (29. októbra so Slovinskom v Koperi a 1. novembra so Švédskom v Bratislave) budú pre slovenský národiak kľúčové. Vyjsť v nich naprázdno, bez bodu, môže byť pre zverencov Zoltána Heistera osudné...

KOŠICE. Slovinci i Švédi (aj keď majú problémy) môžu našim postupovým ambíciám poriadne klepnúť po prstoch, pretože ani proti jednému súperovi nebudú Slováci favoriti.

Nie je riziko začať s omladzovacím procesom (ako označili niektoré médiá zmeny v nominácii, kde už nefigurujú skúsení hráči Štochl, Valo, Antl či Kukučka) v národnom mužstve práve teraz, keď sa hrá o kľúčové body v 3. kvalifikačnej skupine?

„V podstate ide iba o brankára Štochla, ktorého sme na dvojzápas so Slovinskom a Švédskom nenominovali,“ tvrdí asistent trénera Heistera Juraj Jurajov, že ďalšie zmeny boli viac-menej vynútené.

„Rado Antl naznačil, že sa chce sústrediť už iba na klub, prešovský Tatran, aby v ňom vydržal, aj po zdravotnej stránke, čo najdlhšie. Dano Valo je dlhodobo zranený a momentálne je po ďalšej operácii. Zranený je aj Peter Kukučka, a navyše, on sa už skôr vyjadril, ešte keď robil spolu so mnou asistenta trénera, že už nechce hrávať za reprezentáciu. Takže nemožno to brať tak, že by sme išli do nejakého veľkého rizika, keď sme urobili tieto zmeny v kádri. Nejaké riziko je možno Rišo Štochl, ale brankári Teo Paul, Miloš Putera i Marián Žernovič chytajú vo svojich kluboch veľa a sú tam jednotky. Nemôžu mať donekonečna pocit, že ich istí Rišo Štochl, musia už sami zobrať zodpovednosť na svoje plecia. Myslím si, že vôbec nemôžeme hovoriť o omladzovaní v reprezentácii, pretože tie zmeny si vyžiadali okolnosti a treba otvorene povedať, že ďalší hráči pre reprezentáciu nie sú. O Ferovi Šulcovi, ktorý hrá v Katare, informácie nemáme, Laco Tarhai ešte stále nie je v poriadku, a ak už aj je, tak ešte nemá potrebnú hernú prax, takže...“

Dobrá alternatíva na strednej spojke

Kľúčový, v každom mančafte, je spojkový rad, ktorý mu dáva tvár. A Slováci tam majú problém, aj keď na strednej spojke môže dať Martin Straňovský (ktorý na tomto poste v bundesligovom Erlangene hráva pravidelne) mužstvu viac ako Peter Kukučka, ktorý herne i výkonnostne už aj tak stagnoval.

„Určite, Martin Straňovský môže byť veľmi dobrá alternatíva na strednej spojke, môže byť pre súpera nebezpečný aj streľbou z väčších vzdialeností, lebo Ľubo Ďuriš má skôr organizačné schopnosti. Dôležité je, v akej forme Martin príde,“ víta Juraj Jurajov oživenie na poste rozohrávača, ale priznáva, že spojkový rad v súčasnosti naozaj nie je silná stránka nášho reprezentačného výberu.

„Jednoducho preto, lebo tam nemáme 'kusy', nie sú hráči. Áno, spojkový rad je relatívne skúsený, sú tam skúsení hádzanári, ale chýba im väčšia skúsenosť na medzinárodnom poli.“

Bola by blbosť hovoriť, že na to nemáme

Napriek problémom pri zostavovaní nominácie na úvodné dve kolá kvalifikácie na EURO 2016 je Zoltán Heister optimista, že dva body z nich by boli dobré a všetko navyše by bolo len veľké plus...

„Bola by predsa blbosť, keby sme neverili, že nejaké body proti Slovincom či Švédom môžeme získať,“ zastáva sa svojho „šéfa“ Juraj Jurajov.

„Ideálne by boli dva body zo štyroch a myslím si, že šanca je celkom reálna. Skôr doma, so Švédmi, ktorí, ako hovoríte, majú tiež svoje problémy. Informácie o nich budeme mať až po ich zápase s Lotyšskom, z ktorého budeme mať video. Pravda, z ich kádra vypadol Du Rietz, ale vrátil sa Kim Andersson a Švédi majú široký káder, takže stále možno hovoriť o veľkej kvalite. Ale nám môže proti nim pomôcť aj atmosféra v bratislavskej Hant aréne. Teraz sa sústredíme na zápasy so Slovinskom a Švédskom, až potom budeme rozmýšľať o Lotyšoch, ktorých vôbec nemožno, aj po nedávnej skúsenosti, brať na ľahkú váhu,“ vraví asistent reprezentačného trénera Slovenska Juraj Jurajov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.