Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Gymnastika: Chorkinová sa lúčila striebornou korunou, no ešte ide hetrik

TASR|20. aug 2004 o 12:42

Atény 20. augusta (TASR) - Nekorunovanej kráľovnej športovej gymnastiky poslednej dekády, Ruske Svetlane Chorkinovej sa ani do tretice nepodarilo získať ...

Atény 20. augusta (TASR) - Nekorunovanej kráľovnej športovej gymnastiky poslednej dekády, Ruske Svetlane Chorkinovej sa ani do tretice nepodarilo získať olympijský triumf vo viacboji. Medailovej rekordérke z vrcholných podujatí sa to už ani nepodarí, pretože v 29 rokoch už nebude pokúšať osud štvrtýkrát na OH 2008 v Pekingu. V Aténach má však ešte šancu zapísať sa do histórie zlatým olympijským hetrikom na bradlách.

Chorkinová sa počas súťaže, ani tesne po nej, netvárila nadšene z dlhého čakania i známkovania rozhodcov, ktorí jej na kladine a v záverečných prostných trochu prekvapujúco dali vzhľadom na fázu súťaže priemerné známky. Naopak vysoko ocenili Američanku Carly Pattersonovú, ktorá si napriek strate po dvoch náradiach udržala nervy a v druhej polovici zacvičila chladnokrvne a bez chyby. Mladé sebavedomie napokon slávilo úspech nad trochu nervózne pôsobiacou rutinou a zrejme si to "strieborná" kráľovná uvedomila. Po oficiálnom oznámení výsledku svojej rivalky vstala z lavičky, konečne sa aj usmiala a roztomilo sa poďakovala prajúcemu obecenstvu, v ktorom iba hlučná americká presila triumfovala nad ováciami pre Chorkinovú. Svetlana síce v tejto súvislosti najprv položartom poznamenala, že Grécko je skvelá krajina, ktorá rozumie gymnastike a u jej rozhodcov by určite bola vyhrala, potom sa však už vyhla téme známkovania a žiarila: "Myslím, že toto je najlepší deň v mojom živote," schmatla ruskú zástavu, dala si ju cez ramená a pokračovala vo svojich vyznaniach pre svetové agentúry: "Cítim, že by som bola ešte schopná pokračovať, ale aj to, že teraz je správny čas skončiť. Som žena, rada by som mala rodinu a bola milovaná. Celý život som čakala na olympijskú medailu z viacboja, v Sydney to bol pre mňa nešťastný deň."

Na olympiáde pred štyrmi rokmi Chorkinová doplatila na technickú chybu usporiadateľov. Na preskoku padla, až neskôr sa zistila chyba, že kôň bol zle umiestnený. No zneistená Ruska už medzitým pokazila aj kladinu a tak bola po nádejách. Tie medailové sa jej napokon splnili v kolíske olympiád - trojnásobná majsterka sveta vo viacboji je olympijskou princeznou súťaže všestrannosti.

Súvisiace články