Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Guziar: Všetky problémy sa dajú prekonať

Sportnet|Publikované 13. mar 2009 o 23:00

POPRAD. FK Poprad sa v súčasnom období dostal do nezávideniahodnej finančnej situácie a nájsť spôsob, ako sa z nej dostať, nie je pre viacero

zainteresovaných členov klubu vôbec jednoduché. Aj keď najväčšia pozornosť na vzniknuté problémy sa momentálne sústreďuje na A-mužstvo, treba si uvedomiť, že neodmysliteľnou súčasťou, na ktorú nemožno zabúdať, sú aj mládežnícke kategórie nielen žiakov, ale aj dorastu, ktoré taktiež účinkujú vo vyšších súťažiach riadených SFZ. V tejto súvislosti sme oslovili kormidelníka staršieho dorastu Jána Guziara.

Stojíte na prahu odvetnej časti súťažného ročníka. Môžete byť s priebehom zimnej prípravy dostatočne spokojný?

"Tak, ako po iné roky, aj tentoraz sa naša zimná príprava odvíja od problémov súvisiacich s tréningovými plochami. Keďže dlhodobo pretrvávajúcim problémom je chýbajúca umelá tráva, po ktorej všetci túžime, jedným z riešení mohlo byť trénovanie na upravených zasnežených plochách, no viac-menej kvôli nepriaznivému počasiu sme to nemohli naplno realizovať. Vzhľadom na tieto problémy sme nútení pripravovať sa v takých podmienkach, aké máme k dispozícii a pracovať v rámci našich možností a schopností."

Odvetná časť bude nesmierne náročná, čo potvrdzuje vaše umiestnenie v druhej polovici tabuľky. Čo mienite podniknúť, aby ste sa vyhli boju o záchranu?

"V našej kabíne ako aj v klube si pri mládeži vážnejšie problémy so záchranou vôbec nepripúšťame. V jesennej časti súťaže sme odohrali väčšinu zápasov na súperových ihriskách, tabuľka je z nášho pohľadu trocha skresľujúca, keďže v rozdieloch bodov získaných, či už doma, ale aj na ihriskách súperov, sme na tom dobre v strede tabuľky. Navyše v jarnej časti máme priaznivé vyžrebovanie zápasov, takže obavy o existenčné problémy so záchranou určite nemáme."

V čom vidieť najväčšie medzery vašich zverencov, ktoré bude postupom času dôležité odstrániť?

"V prvom rade treba poznamenať, že pracovať pri mládežníckych kategóriách je z roka na rok čoraz ťažšie. Mladí chlapci už od žiackych družstiev neprichádzajú dostatočne pripravení na to, aby mali reálny predpoklad stať sa perspektívnymi futbalistami. Ďalším problémom je, že s pribúdajúcim časom sa rodí ďaleko menej detí než v minulosti. Z toho vyplýva, že sa znižuje konkurencia, pričom aj športová pripravenosť na telesných výchovách v školách nie je na požadovanej úrovni. Pri následnom prechode mladých hráčov do kategórie mladšieho a staršieho dorastu je pre nás potom problémom postupne ich kvalitnou trénovanosťou dostať na požadovanú úroveň, aby boli hlavne v budúcnosti schopní presadiť sa v seniorskom futbale. Podotýkam však, že ide o celoslovenský problém, s ktorým sa borí už viacero FK."

Ako ste spokojný s prepojením jednotlivých vekových kategórií mládeže až po skupinu staršieho dorastu?

"Z môjho pohľadu nie je toto prepojenie adekvátne. Viac-menej preto, že žiaci hrávajú svoje stretnutia v areáli ihriska v Poprade-Veľkej a obe kategórie dorastu na futbalovom štadióne FK Poprad. Z toho dôvodu je potom ťažšie skĺbiť nejakú symbiózu žiakov s dorastencami. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi si myslím, že terajšia hráčska kvalita zo žiackych kádrov, z ktorej čerpáme jednotlivcov do II. ligy, nie je taká, ako bola predtým. Pevne verím, že je v záujme klubu, aby ďaleko viac participoval na spolupráci žiackych a dorasteneckých kategórií. Dôležité je taktiež, aby sa v meste venovala väčšia pozornosť mládežníckemu futbalu a vytvorili sa mu čo najadekvátnejšie podmienky pre jeho činnosť ako aj rozvoj."

Zastávať pozíciu trénera staršieho dorastu je v súčasnosti nesmierne náročné. Aké spôsoby k uľahčeniu trénovanosti s vašou mládežou prevažne volíte?

"Tak, ako pri seniorských tímoch, aj pri mládeži sú prvoradým problémom u nás tréningové plochy. Práve od toho sa odvíja samotná práca trénerov, ktorá je práve v našich zemepisných šírkach veľmi náročná. Dostať do tréningového procesu čím viac hernej kvality a zaujímavosti z tohto dôvodu nie je vôbec jednoduché. Keďže sa však v týchto náročných podmienkach nachádzame už dlhé roky, nič nás neprekvapuje. Aj keď sa občas vyskytnú rôzne problémy, s ktorými si nevieme poradiť, takmer vždy sa nám napokon podarí v spolupráci medzi sebou v rámci našich možností ich vyriešiť."

Súčasná situácia v FK Poprad sa pre finančné problémy dostala do nezávideniahodnej situácie. Pocítili to výraznejšie aj vaše kategórie dorastu?

"Práca pri trénovaní mládeže je v porovnaní so seniorským futbalom o čosi iná, takže nás sa nejaké záležitosti ohľadom finančných problémov výraznejšie nedotkli. Samozrejme, že my mládežnícki tréneri dorastu stále ešte nemáme vyrovnané nejaké podlžnosti, no v súčasnej ekonomickej situácii podmienenej počtom financií je to akýmsi trendom. Sme si plne vedomí, že v súčasnosti sa FK nachádza v kríze, no napriek tomu pevne veríme, že vedeniu klubu sa podarí vytvoriť čo najlepšie podmienky nielen pre nás trénerov, ale aj hráčov vo všetkých mužstvách klubu. Som presvedčený, že aj ľudia, ktorí pôsobili v popradskom futbale v minulosti a záležalo im na ňom, sa vrátia späť a pomôžu, aby tento kolektívny šport v Poprade ako aj v našom regióne úrovňou neupadol."

Na akej kvalitatívnej a výkonnostnej úrovni sa podľa vás futbal v Poprade a v podtatranskom regióne v súčasnosti nachádza?

"Ja som prakticky vyšiel z futbalovej školy vo Svite, pričom práve FK v tomto meste dlhé roky určoval trend futbalu pod Tatrami. Hrával sa tu nielen veľmi dobrý seniorský futbal, ale aj mládežnícke tímy účinkovali v I. lige. Z toho vyplývalo, že práve z tohto susedného mesta bola veľká odozva pre celý región. V súčasnosti sa však o regionálny futbal pod Tatrami stará jednoznačne popradský klub a tým si aj dovolím tvrdiť, že je bezkonkurenčne najlepší. V nastávajúcom, možno aj niekoľkoročnom období sa však jeho celá úroveň bude odvíjať hlavne od situácie, v akej sa momentálne nachádza. Myslím si, že doposiaľ sa futbal v tomto klube vydal tou správnou cestou a je dôležité, aby z nej nezišiel, či už je to u seniorov, ale aj dorastencov a žiakov, čo znamená udržať sa čím dlhšie vo vyšších republikových súťažiach. Nedá sa však vylúčiť, že v budúcnosti v popradskom futbale budeme postupne vychovávať u mládeže takých hráčov, ktorí by naštartovali ešte väčšiu hernú kvalitu pre seniorský futbal. Našou snahou je neustále pripravovať pre A- ale aj B-mužstvo takých hráčov, ktorí by mohli hrať v týchto tímoch o popredné priečky v tabuľke. Z našej výchovy budúcich seniorov participuje aj náš región a práve v ňom by sa mal zvýšiť záujem jednotlivých FK, aby maximálne pomohli nielen v súčasnosti, ale aj v budúcnosti popradskému futbalu. Malo by ísť hlavne o ich najlepších hráčov, ktorých by poskytli k dispozícii popradskému mužstvu, čím by výrazne pomohli k zvýšeniu hráčskej kvality seniorov."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.