Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Gumán: Martin veľmi chcel, mal na medailu

Sportnet|Publikované 26. aug 2008 o 00:00

TOMÁŠ TÓTH, tomas.tothkorzar.skOlympiáda je minulosťou. Tí, ktorí sviatok športovcov okúsili na vlastnej koži, určite nezabudnú. V štvorčlennej

TOMÁŠ TÓTH, tomas.tothkorzar.sk

Olympiáda je minulosťou. Tí, ktorí sviatok športovcov okúsili na vlastnej koži, určite nezabudnú. V štvorčlennej vzpieračskej výprave v Pekingu bol aj Košičan Viktor Gumán. Pretekár Viktórie Športhala Košice figuroval vo výprave ako asistent trénera slovenskej reprezentácie Rudolfa Lukáča.

KOŠICE. Naše vzpieranie dieru do sveta na letnej olympiáde v Číne nespravilo. Ondrej Kutlík síce nesklamal, na olympijskom turnaji v hmotnostnej kategórii do 85 kg obsadil 12. miesto, no k svojim maximálnym váham sa nedostal. Kutlík štartoval v B-skupine a po výkone 343 kg (150+193) v nej obsadil 4. miesto.

S Kutlíkom spokojní

"Príprava Ondreja bola veľmi dlhá, za normálnych okolností, keby malo Slovensko miesta isté už po minuloročných majstrovstvách sveta, tak by sme majstrovstvá Európy vynechávali. Lenže ak sme chceli dve miestenky, museli sme sa na aprílový európsky šampionát pripraviť stopercentne. U Kutlíka sa potom prejavilo, že už jeden vrchol mal za sebou, navyše aj on mal zdravotné problémy. Preto nebol schopný podať svojich sto percent, za majstrovstvami Európy zaostal o 20 kilogramov. Úspechom by bolo miesto v prvej desiatke, ale aj s dvanástym miestom na olympiáde sme boli spokojní," rozhovoril sa asistent trénera Rudolfa Lukáča.

Splnil olympijskú misiu

Náš najlepší vzpierač Martin Tešovič v Pekingu ani nesúťažil. A okolo jeho štartu bolo poriadne rušno. Viacerí to dokonca označili za cirkus. Lekár našej výpravy povedal, že pretekať nemôže, zdravotný stav to po zranení v dejisku olympiády nedovoľuje. Napriek tomu prišli vyhlásenia trénera Lukáča, že to Martin skúsi. V kategórii do 105 kg sa síce pred súťažou nechal odvážiť, jeho meno sa objavilo aj v štartovej listine výkonnostne slabšej B-skupiny, ale vzápätí sa na oficiálnej internetovej stránke hier posunulo do kolónky: neštartoval.

"Do Pekingu som priletel až po tom, ako sa Martin zranil. Bral som so sebou všetky dostupné a dovolené medikamenty. Nálada po mojom príchode nebola dobrá, to už bolo potom, čo aj Martin vyhlásil, že štartovať nemôže. Ale my sme potom spravili maximum pre to, aby súťažil. Dohodli sme sa, že to skúsi, aj keby mal podať slabší výkon. Po štyroch dňoch bolesti ustúpili. Trénovať síce nemohol, ale posledný týždeň pred súťažou sa už aj tak veľa netrénuje. Tešovič získal z vrcholných podujatí 17 medailí, takých športovcov máme na Slovensku veľmi málo. On už nemusí nikomu nič dokazovať, ale v prvom rade chcel niečo dokázať sebe. A tým, že to aspoň skúsil, splnil olympijskú misiu. To, že lekár mu štart neodporučil, je jedna vec, ale Martin po rokoch v absolútnej svetovej špičke vie, čo môže a čo nie. Pri predsúťažnej rozcvičke na 130 kilogramoch pocítil bolesť, až vtedy sme sa rozhodli, že to necháme tak. Martin veľmi chcel, mal na to, aby získal medailu, no šport vie byť mimoriadne krutý, patria k nemu aj zranenia," podotkol Viktor Gumán, ktorý pozná Tešoviča dlhé roky, vie, že je to bojovník na pohľadanie a aj v Pekingu urobil všetko pre to, aby mohol súťažiť.

Dokonalá organizácia

Olympiáda priniesla veľa zážitkov, kuriozít. Bola spojená s emóciami. Na Peking nikdy nezabudne ani Viktor Gumán. "Pred olympiádou som toľko počúval o smogu, neporiadku. Poviem len: nič také som v Pekingu nezaregistroval. Organizácia bola skvelá, až dokonalá. Číňania vyriešili všetko, ešte aj detaily. Po prílete nás vítalo päť Číňanov hovoriacich po slovensky a česky. Teraz už chápem, prečo sa vraví, kto sa zúčastní olympiády, stane sa vnútorne nesmrteľným. Atmosféra na štadiónoch bola neuveriteľná, rovnako tak v olympijskej dedine. Tam ste mohli sedieť vedľa tenistu Nadala, šprintéra Bolta, tak ako sa to pošťastilo mne," plný dojmov sa z Pekingu do Košíc vrátil Viktor Gumán. A na záver dodal: "Toľko sa hovorí o komunizme v Číne, ale ten tam už dávno nie je."

Súvisiace články