Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Guliar Haborák opustil Atény po pozítívnom teste

TASR|15. aug 2004 o 12:27

Atény 15. augusta (TASR) - Pre slovenského rekordéra Milana Haboráka sa skončila olympiáda v Aténach predčasne a veľmi nepríjemne. V dôsledku pozitívneho ...


Atény 15. augusta (TASR) - Pre slovenského rekordéra Milana Haboráka (na archívnej snímke ŠTARTFOTO - Petra Pošpíšila) sa skončila olympiáda v Aténach predčasne a veľmi nepríjemne. V dôsledku pozitívneho dopingového testu počas mítingu v Madride 17. júla musel opustiť výpravu a bude čakať na ortieľ IAAF.

Haborák v Madride na Super Grand Prix pred olympiádou testoval svoju formu, skončil piaty a dosiahol 20,02 m. Vtedy svoj výkon okomentoval slovami, že na míting odchádzal z plného dvojfázového tréningu a že dosiahol zhruba to, čo očakával, s pomerne dobrou technikou a s menšou dynamickosťou pokusov.

Reakcia Milana Haboráka v dejisku OH: "Žiaľ je to pravda, musím opustiť výpravu," povedal 31-ročný člen AŠK Dukla Banská Bystrica. "Vedome som však nič nebral, cítim sa nevinný. Neviem upresniť, akú látku mi zistili, vraj bola peptidového charakteru (pozn.: vznikajú pri štiepení bielkovín) a ja predsa nemôžem za to, čo si telo vytvára. My guliari používame viacero podporných dovolených prostriedkov a nikdy nezisťujeme, či majú naozaj garantované zloženie a nejaká zakázaná látka sa v nich nenachádza. Nie som naivný, viem, že na mňa čaká dvojročný trest. Pripomínam len, že mám za sebou viacero predolympijských negatívnych kontrol na doping. Ak by som niečo vedome užíval, určite by som do Madridu na Super Grand Prix necestoval a neriskoval."

Slová 31-ročného Milana Haboráka pripomínajú aj vyznanie Martiny Danišovej, kladivárky pôsobiacej predčasom taktiež v AŠK Dukla, keď ju taktiež usvedčili na doping (derivát nandrolonu) pred rokom a ona sa nikdy k nemu nepriznala. Aj v jej prípade zazneli slová o nevine a pozitívnom teste z toho dôvodu, že sa jej nevedomky, možno aj zásluhou nestabilných dovolených podporných prostriedkov, alebo hormonálneho riadenia organizmu dostala zakázaná látka do krvi.

Slovenský olympijský výbor operatívne zareagoval na situáciu a poskytol oficiálne vyhlásenie. "Slovenský olympijský výbor vylúčil s okamžitou platnosťou zo svojej výpravy na Hrách XXVIII. olymiády Milana Haboráka. Banskobystrický atlét podľa oznámenia Medzinárodnej atletickej federácie, ktoré SOV obdržal večer 14. augusta 2004, mal pozitívny dopingový nález (zvýšené množstvo hormonu HCG) z kontroly, ktorú podstúpil 17. júla 2004 počas atletického mítingu v Madride. SOV poslal Medzinárodnej atletickej federácii zdôvodnenie Milana Haboráka, ktorý oznámil, že sa necíti vinný a požiada o preverenie B-vzorky. M. Haborák v nedeľu ráno opustil Olympijskú dedinu a odletel domov. SOV v zmysle Zmluvy so športovcom na OH 2004 uplatní po preverení prípadu patričné sankcie.

Pre Milana Haboráka mali byť Atény druhou olympiádou, pred štyrmi rokmi v Sydney skončil na 11. mieste v širšom finále (19,06), vlani na MS v Paríži figuroval na 13. mieste (19,95).

Súvisiace články