Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Grinčová: Takú účasť a záujem divákov si nepamätám

Adam Budzak. Jedna z košických nádejí. (Autor: Pavel Budzak)
Bohuslav Matia|Publikované 19. jan 2016 o 00:00

Bola to poriadna fuška, ale stálo to za to, mohli si povedať organizátori 46. ročníka Veľkej ceny Košíc v krasokorčuľovaní.

Bola to poriadna fuška, ale stálo to za to, mohli si povedať organizátori 46. ročníka Veľkej ceny Košíc (a zároveň 23. ročníka Košickej korčuľky) v krasokorčuľovaní, lebo účasť pretekárov i záujem divákov prevýšil všetky ich očakávania.

KOŠICE. „Môžem zodpovedne povedať, že to bolo super po všetkých stránkach,“ skonštatovala pár hodín po pretekoch predsedníčka Kraso Centra Košice Slavka Grinčová.

„Aj keď pre všetkých organizátorov to bol neuveriteľný dvojdňový maratón. Všetko sa začalo v sobotu o jednej v noci montovaním techniky a skončilo v nedeľu o piatej podvečer. Ja sama som spala zo soboty na nedeľu iba dve hodiny, ale nič neľutujem, lebo mám radosť z toho, ako sa nám podujatie vydarilo. Samozrejme, gro organizátorskej roboty odviedli rodičia, ale po dlhej dobe sme mali aj dosť firiem, ktoré nám pomohli, a do všetkého sa zapojili až tri mestské časti. Veľmi nás teší aj divácky záujem, po oba dni bola Crow Aréna prakticky plná.“

Vedeli, do čoho idú

Mnohí Košičania sa prišli pozrieť a povzbudiť najmä svoje ratolesti, lebo v pätnástich vypísaných vekových kategóriách ich bola celá kopa, ale nešetrili potleskom ani pri vystúpeniach pretekárov z ďalších slovenských klubov, a aj tých bolo na Veľkej cene Košíc požehnane.

„Takú veľkú účasť si veru nepamätám. Aj preto, že sme mali toľko prihlásených detí, sme oba dni museli začínať už o pol siedmej ráno, aby sme to časovo stihli. Nemohli sme vynechať žiadnu kategóriu, keďže sme rozpis nahlásili na Slovenský krasokorčuliarsky zväz. Museli sme to zabezpečiť v plnom rozsahu, vedeli sme, do čoho ideme i koľko nám to bude trvať. Napokon sa zo zdravotných dôvodov odhlásili iba štyri deti z celkového počtu 201 pretekárov. Aj to nás teší, lebo napríklad vlani sa ich zo 150 prihlásených odhlásilo až štyridsať,“ pochvaľuje si Slavka Grinčová rekordnú účasť.

„Prirodzene, stále máme záujem odpropagovať naše preteky aj v zahraničí, ale tohto roku sme krasokorčuliarov z iných krajín nemali. Napríklad v Česku mali totiž v tomto termíne až dve Veľké ceny, a keďže to neboli medzinárodné preteky, neprihlásili sa ani Poliaci či Maďari.“

Aby pokračovali aj ďalej

Veľká cena Košíc či Košická korčuľka potvrdili, že o budúcnosť tohto elegantného športu v metropole východu netreba mať obavy

. „Mňa teší najmä to, že v klube máme aj šikovných chlapcov. To bola vždy naša silná stránka, dokonca boli aj obdobia, keď sme mali v klube viac chlapcov ako dievčat, a som veľmi rada, že prichádzajú aj ďalší. Ale dôležité je, aby pretekári v oboch kategóriách, dievčatá i chlapci, pokračovali aj ďalej, do vyšších vekových kategórií, aby pre nich nebola juniorská konečnou. Môžem spomenúť aspoň niekoľko mien, ktoré sú pre nás prísľubom do budúcnosti. Z dievčat napríklad Barborka Rusnáková či Vanesa Mikovčáková, z chlapcov Adam Budzák, Slavomír Kolbašský alebo Maximilián Petrič, aj keď tentoraz mu preteky veľmi nevyšli, z čoho bol veľmi sklamaný. Nechcem na nikoho zabudnúť...“

Prírastok spoza oceánu

Zaujímavou osôbkou je suverénna víťazka v kategórii staršie žiačky, 15-ročná Silvia Hugec či Hugecová, pretekárka, ktorá žije v USA, ale registrovaná je i v košickom Kraso Centre.

„Jej mamka kedysi pretekala u nás. Už dlhšie žijú v USA, ale Silvia hovorí po slovensky, a pre nás je to veľmi zaujímavá pretekárka. Už na prelome júna a júla tu odtrénovala letný kemp a chceli sme, aby prišla na Slovensko aspoň na dve Veľké ceny, aby sa tu odprezentovala, lenže na cestovanie je to pre ňu veľmi náročné. Je registrovaná v USA, ale aj u nás, čo vieme deklarovať, pretože aj výsledky z pretekov v USA, je napríklad majsterkou Minnesoty, sa jej tu počítajú. Na našej Veľkej cene prevyšovala svoje súperky výkonnostne i skokansky, a bavili sme sa aj o tom, že v budúcnosti chce reprezentovať Slovensko, preto by to bola pre nás, nechcem hovoriť, že dobrá investícia, ale zaujímavá pretekárka,“ víta nový prírastok v klube Slavka Grinčová.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články