Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Grécky zázrak: Atény nehlásia nijaké problémy

Sportnet|11. aug 2004 o 00:00

Hry XXVIII. olympiády v krajine ich zrodu slávnostne otvoria až v piatok večer, ale prvé výsledky (futbalové) sa zrodia už dnes

ATÉNY, BRATISLAVA - Vojtech Zamarovský môže napísať ďalší diel Gréckeho zázraku. Po pokazenom štarte sú Atény v cieľovej rovinke, uznanlivo skonštatoval americký Sport Illustrated. Športový svet stratil vážne obavy, ktoré mesiace prejavoval o Hry XXVIII. olympiády. Zatiaľ všetko kľúčové na prekvapenie funguje, informuje jedna agentúra za druhou.

Napriek tomu, ako pripomína reportér Süddeutsche Zeitung, že máte dojem, ako keby posledný robotník utiekol oknom práve vo chvíli, keď ste vstúpili dovnútra. Z centra Atén zmizla z večera do rána všetka ťažká technika. Zostali len nové budovy, stanice metra, autostrády a najmä športové areály. Kde-tu sa ešte tmolia záhradníci skúšajúci zazelenať hnedé plochy určené na kvetinovú výzdobu.

"Športoviská sú pripravené, aj my sme pripravení," vyhlásila šéfka organizačného výboru Gianna Daskalakiová-Angelopulosová. Podľa jej hovorcu Machlisa Zacharatosa "Atény núkajú najlepšie športoviská sveta".

Grécky prezident Konstantinos Stefanopulos si na pondelňajšom slávnostnom otvorení zasadania Medzinárodného olympijského výboru neodpustil pripomenúť šéfom piatich kruhov ich "ironické a zlomyseľné" poznámky. Prvý muž sveta olympizmu Jacques Rogge v čerstvom rozhovore pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung priznal, že v istom čase "musel ukázať Aténčanom žltú kartu", zároveň však tvrdí, že nikdy v nich nestratil dôveru.

"Olympijská doprava má svoj presný poriadok a na prekvapenie všetkých funguje bez problémov," referuje spravodajca ČTK. Aj vďaka tomu, že domáci obyvatelia dodržiavajú zákaz vstupu do pruhu, ktorý je vyárendovaný olympijským vozidlám, takže policajti takmer vôbec nemusia udeľovať pokuty.

Pravda, dopravu hlavný nápor ešte len čaká. Aj aténske letisko. Zajtra na ňom očakávajú 818 príletov a 70-tisíc pasažierov.

Slávnostné otvorenie príde na rad až v piatok večer. Už dnes sa však ôsmimi zápasmi začínajú futbalové turnaje mužov a žien. A prvý raz bude plný štadión. Prinajmenej v Solúne, kde hrá domáca mužská reprezentácia proti kórejskej. Všetky jej zápasy v skupine sú už vypredané. Grécko po spanilej jazde na portugalskom európskom šampionáte žije vo futbalovom ošiali. Pravdepodobne pomôže aj návštevnosti na zápasoch domácich futbalistkýň, ktoré začínajú proti Američankám (zlaté v Atlante 1996 a strieborné v Sydney 2000) v Iráklione.

Po olympiáde bude z Grécka iná, lepšia krajina a z Atén iné, lepšie mesto, nádejá sa komentátor denníka To Vima. Vyjadril prevládajúci názor všetkých Helénov - až deväťdesiat percent z nich sa v týchto dňoch vyjadrilo optimisticky o vplyve hier, ktoré klopú na dvere. MARIÁN ŠIMO

Súvisiace články