Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Grécky prezident Stephanopoulos slávnostne otvoril OH 2004

TASR|13. aug 2004 o 23:54

Atény 13. augusta (TASR) - Otváracím ceremoniálom na Olympijskom štadióne v Aténach odštartovali v piatok večer Hry XXVIII. olympiády. Úvod slávnosti, ...


Atény 13. augusta (TASR) - Otváracím ceremoniálom na Olympijskom štadióne v Aténach odštartovali v piatok večer Hry XXVIII. olympiády. Úvod slávnosti, ešte pred formulkami oficiálneho začiatku OH, patril pôsobivým hudobno-tanečno-divadelným kreáciám, ktoré prezentovali prierez dejín ľudstva po osi bohatej gréckej vedy a kultúry.

Asi 70-tisícová kulisa na tribúnach oceľovo-skleneného veľdiela španielskeho architekta Santiaga Calatravu videla veľkolepý program, do ktorého prípravy a finálneho prevedenia sa zapojilo spolu 8.000 ľudí. Tehotná žena s obnaženým a presvetleným bruchom ako symbol budúcnosti a nádeje pre ľudstvo previedla slávnostný večer do súčasnosti. V nej žije celý svet najbližšie dni, najmä športovým sviatkom. Začala sa paráda nástupu jednotlivých výprav a vstupné defilé odštartovala usporiadateľská krajina - kolíska olympiády.

Ako 171. krajina v poradí vpochodovala na Olympijský štadión presne o 22.00 slovenská výprava pod vedením vlajkonosiča Michala Martikána. Za dvojnásobným olympijským medailistom kráčal šéf športovej časti slovenskej výpravy a podpredseda SOV Vladimír Miller, po boku s dvojičkami Petrom a Pavlom Hochschornerovcami. Za zlatým predvojom sa objavili dve zástupkyne nežnejšieho pohlavia Daniela Hantuchová a Elena Kaliská. Celkovo v slovenskom sprievode bola asi tretina z celkového počtu 65 športovcov. Z už prítomných v Grécku chýbala napríklad Martina Moravcová, ktorá uprednostnila prípravu na preteky, keďže už na druhý deä ráno ju čakala rozplavba v jej najsilnejšej disciplíne 100m motýlik.

Slovenská výprava nenastúpila v slávnostnom oblečení, v ktorom sa predstavila na sľube u prezidenta a ktorého pánska verzia sa stretla s veľkou kritikou verejnosti. Pred miliónmi televíznych divákov sa predviedla v športovom oblečení - v bielych nohaviciach a ženy v červených a muži v modrých bundách. Prezentáciu krajín ukončil grécky vlajkonosič, trojnásobný olympijský víťaz v vzpieraní Pyrros Dimas. Pred oficiálnou časťou ceremónie zaznel ešte hudobný výkon speváčky Björk a pozdrav z ruskej orbitálnej stanice.

"Grécko tu stojí pred celým svetom. Sme pripravení, tak dlho sme čakali na tento moment," nechala sa počuť šéfka organizačného výboru Gianna Angelopoulosová-Daskalakiová po krátkom prejave prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacquesa Roggeho. Následne grécky prezident Costis Stephanopoulos oficiálne otvoril Hry XXVIII. olympiády. Po olympijskej hymne a slávnostnom sľube nastal vrcholný moment - samotné zapaľovanie olympijského ohňa. Tejto pocty sa nakoniec dostalo bývalému olympijskému zlatému medalistovi, jachtárskemu šampiónovi Nikosovi Kaklamanakisovi. Olympijský plameň zažiaril nad Olympijským štadiónom o 23.03 a otvoril tak veľkolepý dvojtýždňový športový sviatok.

Súvisiace články