Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Gréci si užívajú nečakaný, historický úspech

Sportnet|22. jún 2004 o 00:00

FARO - Futbalisti Grécka v pondelok oslavovali historický postup zo skupiny na záverečnom turnaji ME 2004 a v pokoji čakali na večerné zápasy B-skupiny, ktoré mali rozhodnúť o ich štvrťfinálovom súperovi.


Grécki fanúšikovia oslavovali v Aténach dlho do noci postup svojej reprezentácie do štvrťfinále ME. FOTO - REUTERS"Dosiahli sme niečo, čo nikto nečakal. Teraz sa môžeme z nášho úspechu dosýta vytešiť a vychutnať si to. Je nám jedno, proti komu nastúpime v ďalšom zápase, sme pripravení na hocikoho," diskutoval uvoľnene s novinármi stredopoliar Angelos Basinas, ktorý sa nenechal zaskočiť ani dotieravými otázkami na nedeľňajšiu prehru 1:2 s Ruskom.

"V nedeľu bolo dôležité to, že sme postúpili. Je pravda, že sme nehrali dobre a prehrali sme, no nikdy nemôžete chcieť všetko. Je to síce neuveriteľné, ale prežili sme ťažkú skupinu a zostávame v Portugalsku. Odteraz už hráme bez tlaku, pretože sme dosiahli viac, ako od nás ľudia doma čakali," pokračoval s úsmevom na perách hráč Panathinaikos Atény.

Veľa chvály si na svoju adresu opäť vypočul kouč Otto Rehhagel, ktorý za tri roky dokázal z Grékov vykresať disciplinovaný tím. Ani po prehre s Ruskom sa bundesligového veterána nikto neodvážil kritizovať. "Pred šampionátom som tipoval, že prehráme 0:4, 0:4 a 0:2. Som veľmi rád, že som sa mýlil, tento tím sa dokáže proti favoritom vypnúť k veľkým výkonom. Na našu reprezentáciu sme konečne hrdí," neskrýval radostnú náladu jeden z gréckych fanúšikov v juhoportugalskom Fare.

Futbalová eufória sa šíri nielen po celom pevninskom Grécku a množstve priľahlých ostrovčekov, ale aj v komunitách gréckej diaspory po celom svete. Aj grécka tlač, zvyčajne veľmi nevyberavo napádajúca výkony národného mužstva, sa tentoraz zdržala veľkej kritiky. "Národný sviatok," svietilo na titulnej strane denník Apoyevmatini a pod titulkom sa skvela fotografia oslavujúcich futbalistov.

"Grécky zázrak pokračuje. Vryzasov zlatý gól znamenal historický postup. Už v pondelok budeme vedieť, kto z trojice Anglicko, Francúzsko, Chorvátsko bude naším štvrťfinálovým súperom," uviedli ďalšie noviny Ethnos.

Grécke oslavy nechce brzdiť ani prísny Otto Rehhagel. "Je to nádherné. Všetky najbližšie zápasy budú pre nás ľahšie ako tie doteraz. V podstate nás ani nezaujíma, kto bude naším ďalším súperom, pretože už nemáme čo stratiť. Nechám chlapcov radovať sa a potom si bez zábran zahrať aj v boji o postup do semifinále," vyjadril sa po ďalšom z úspechov svojej trénerskej kariéry Otto Rehhagel.

Na hlavnom aténskom námestí Omonoia bolo niekoľko minút po skončení duelu Grécko - Rusko len niekoľko stoviek fanúšikov. Veľké oslavy sa očakávajú len v prípade postupu Grécka zo štvrťfinále. "V mene všetkých Grékov blahoželám trénerovi, jeho asistentom, hráčom a každému, kto sa podieľal na zabezpečovaní tímu," povedal grécky premiér Costas Karamanlis. "Želám si, aby historické vystupovanie pokračovalo čo najdlhšie."

Grécki futbalisti si za postup do štvrťfinále vybojovali bonus 2 milióny eur. V boji o postup do semifinále narazia na víťaza B-skupiny. Piatkový televízny prieskum ukázal, že grécka verejnosť si vo štvrťfinále želá viac Anglicko ako obhajcov titulu z Francúzska. Až 40 % obyvateľov Grécka verí v postup do semifinále. (sita)

Súvisiace články