Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Gréci odštartovali mierovú iniciatívu pre ZOH 2002

TASR|Publikované 4. feb 2002 o 19:35

Atény 4. fenruára (TASR) - Grécka vláda začala štyri dni pred začiatkom ZOH 2002 v americkom Salt Lake City vyvíjať iniciatívu, aby krajiny, v ktorých ...

Atény 4. fenruára (TASR) - Grécka vláda začala štyri dni pred začiatkom ZOH 2002 v americkom Salt Lake City vyvíjať iniciatívu, aby krajiny, v ktorých sa bojuje, ukončili alebo prerušili vojnové konflikty.

Naplnili by tak starovekú tradíciu podľa ktorej vždy počas konania olympiády stíchli zbrane. Diváci a športovci tak mali zaručený bezpečný priechod na najväčšiu športovú a náboženskú udalosť v starovekom svete. Každý kto prímerie nedodržal bol vylúčený z ďalšej olympiády.

Grécke ministerstvo zahraničných vecí vyšle posla do Izreala a Palestíny, ktorý požiada obe krajiny, aby sa zdržali bojových akcií počas zimnej olympiády.

Podobné aktivity bude Grécko, ktorého hlavné mesto Atény bude dejiskom OH 2004 vyvíjať i v Indii a Pakistane, Arménsku a Azerbajdžane, či v balkánskych krajinách.

"Nesnažíme sa o sprostredkovanie alebo mierové rokovania. Ide nám o prímerie počas olympiády," povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Panos Beglitis.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) oživil starovekú myšlienku o prípemrí v roku 1992 a o dva roky neskôr si ju osvojila i Organizácia spojených národov (OSN).

Súvisiace články